پیش بینی فرهاد فخرالدینی درباره اجرا در قزاقستان

پیش بینی فرهاد فخرالدینی درباره اجرا در قزاقستان آبی طرح: فخرالدینی از اجرای قطعات خاطره انگیز هنرمندان نام آشنای موسیقی ایران در آكادمی فیلارمونیای آستانه اطلاع داد.به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی معاونت هنری، فرهاد فخرالدینی، با اشاره به اجرای اركستر سازهای ملی در قزاقستان اظهار نمود: مجموعه ای از كارهای اجرا شده، توسط اركستر سازهای ملی، به دعوت آكادمی فیلارمونیای آستانه در قزاقستان اجرا می گردد.

در این برنامه، قطعاتی خاطره انگیز همچون بهار دلكش از درویش خان، بهار من از علی تجویدی، قطعه ای بی كلام از علی اكبر قربانی و حدود سه تابلوی بسیار زیبا از استاد ابوالحسن صبا اجرا می گردد. در این اجراها، چند قطعه از آثار من، شامل "ابن سینا" و قطعه "موج" كه اجراهای مختلفی با خواننده های مختلف داشته اند، هم اجرا می گردد.

فخرالدینی درباره روش اجرای آثار یاد شده در این برنامه اظهار داشت: این قطعات قبلاً به شكل های مختلف تنظیم شده اند. بعنوان مثال چند تابلو از سوییت سمفونی ابن سینا است كه علی اكبر قربانی به سازهای ملی برگردانده و با همان اركستراسیون و ملودی ها به شكل جدیدی اجرا می شود؛ البته رنگ سازها در این اجراها اندكی عوض شده اند. ضمن اینكه علی اكبر قربانی آثاری را كه قبلاً برای اركستر موسیقی ملی نوشته شده و آماده بود هم برای اركستر سازهای ملی تنظیم كرده است.

این آهنگساز درباره تركیب نوازندگان و نقش خود، خاطرنشان كرد: انتخاب نوازنده ها بسیار حرفه ای انجام شده و به نظر می آید، نوازندگانی با وجه اخلاقی و هنری مناسب در این گروه حضور دارند. در این اركستر، علی اكبر قربانی بعنوان رهبر و من بعنوان ناظر در كنار كار، حضور دارم.

فخرالدینی با اشاره به تمرینات اركستر سازهای ملی برای اجرا در قزاقستان، بیان كرد: روند كار تابحال خوب پیش رفته و همه قطعات آماده شده است. ما در هر جلسه تمرین، پیشرفت را لمس می نماییم زیرا هر كسی نسبت به كاری كه انجام می دهد، متعهد است و در هر تمرین، آثار، زیباتر و احساسی تر نواخته می شوند.

فخرالدینی درمورد زمان اجرای اركستر ملی اظهار داشت: در قزاقستان گروه اركستر سازهای ملی، دو اجرا خواهد داشت كه پیش بینی من استقبال از اجراهاست؛ زیرا موسیقی و صدادهی متفاوت سازهای ایرانی، نشان از یك فرهنگ موسیقایی خاص دارد. اركستر سه شنبه (۱۲ تیر ماه) عازم قزاقستان است و ۱۳ تیر برنامه گروه با تمرین و بررسی سالن و امكانات، آغاز می گردد. بررسی سالن پیش از اجرا، حتما باید صورت گیرد چون باید در پروسه اجرا، سازها را كاملاً هم سطح نماییم.

فخرالدینی با اشاره به صدای ساز نی بعنوان بخشی از هویت موسیقی ملی اظهار داشت: نی، سازی است كه تقریباً خیلی از كشورها آن را به شكل های مختلف اجرا می كنند اما همین نی می تواند مشخص برای معرفی داشته باشد به نحوی كه وقتی نواخته می شود، همه بدانند متعلق به كجاست. این نوع شاخصه و خصوصیت در نی ایران وجود دارد و این مساله بسیار مهمی است زیرا این نی بخشی از هویت موسیقی ماست كه مثلاً در كار هنرمندانی چون استاد حسن كسایی خاص تر دیده می گردد. داشتن این هویت نشان از یك فرهنگ دیرینه دارد.

فخرالدینی در ادامه اظهار داشت: موسیقی ایران مثل شعر ما پیشینه بسیار خوبی دارد. به این معنا كه گوش كردن به موسیقی ایران از یك نوای با اصل و نسب نشان دارد و یك فرهنگ غنی در پشت آن است. موسیقی ایرانی همیشه تأثیرگذار است و زیاد تأثیرپذیر نیست. به این معنا كه در هر كجا حضور دارد همه را به سمت خود جذب می كند و تفاوت ها خودنمایی می كند. موسیقی یكی از زیباترین راه ها برای بیان ارزش واقعی یك ملت در دنیاست. موسیقی می تواند نقشی مهمی در داخل و خارج از كشور داشته باشد. این مطلب را كسی می گوید كه عمر خویش را شبانه روز با موسیقی گذرانده است.در پی سفر وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان در تابستان ۹۶ و امضای تفاهم نامه همكاری فرهنگی هنری بین ایران و این كشور، همینطور سفر رهبران اركستر دو كشور برای بررسی زمینه های همكاری، از اركستر سازهای ملی برای اجرا در شهر آستانه و در قالب فستیوال "سرپر" دعوت شد.

در پی این دعوت رسمی، اركستر سازهای ملی، متشكل از سازهای ایرانی با نظارت فرهاد فخرالدینی، رهبری علی اكبر قربانی و خوانندگی وحید تاج در آستانه قزاقستان برنامه اجرا می كند.

در این مراسم هفت اركستر از آكادمی فیلارمونی آستانه و همینطور اركسترهای ملی از چندین كشور همچون كره، داغستان، مقدونیه و قرقیزستان برای اجرای برنامه دعوت شده اند.

اركستر سازهای ملی به همت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه توسعه هنرهای معاصر و همكاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در تاریخ ۱۲ تا ۱۵ تیر ماه جاری به قزاقستان سفر می كند و دو اجرا به دعوت آكادمی فیلارمونیای آستانه در این شهر خواهد داشت. این اولین بار می باشد اركستری كه تمام تركیب آن را سازهای ایرانی تشكیل می دهند در خارج از ایران به روی صحنه می رود.
1397/04/10
13:56:56
2.5 / 5
4208
تگهای خبر: اركستر , استاد , فرهنگ , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است