نگاهی به پدیده لب خوانی خواننده ها در كنسرت

حمید هیراد تنها نیست!

حمید هیراد تنها نیست! آبی طرح: یك منتقد موسیقی با اشاره به اینكه دفتر موسیقی در كنار بررسی ویدیوهای حاشیه ساز خوانندگان دست به اقدامات اساسی تری بزند، چنین ادامه می دهد: «در صورتی كه لب خوانی حمید هیراد در كنسرتش اثبات شود، او تنها فردی نیست كه مبادرت به چنین كاری كرده است.»


برخی رسانه ها در ایام گذشته مطالبی را در خصوص اجرای پلی بك حمید هیراد در كنسرتش منتشر نموده اند؛ بعد از این مورد دفتر موسیقی وزارت ارشاد وارد عمل شده و می گوید فیلم های كنسرت این خواننده را مورد بررسی قرار می دهد.
البته دفتر موسیقی خیلی وارد جزئیات این بررسی نشده و اعلام نكرده است در صورت اثبات اجرای پلی بك چه اتفاقی برای هنرمند رخ خواهد داد، این دفتر تنها به این بسنده كرده است كه «تمامی فیلم ها و مدارك مربوط به اجراهای كنسرت اخیر حمید هیراد بررسی می گردد و بر مبنای نتیجه به دست آمده از این بررسی تصمیم گیری می گردد.»
حالا رضا مهدوی ـ كارشناس و منتقد موسیقی ـ در گفت وگو با ایسنا به بررسی این اتفاق می پردازد و می گوید: اجرای پلی بك در كنسرت زنده فقط به حمید هیراد بازنمی گردد. این خواننده جوان پیش تر حاشیه هایی داشت و با عده ای از شعرا دچار مشكل شده بود كه این مورد سبب حساسیت بیشتر روی او شد. با بررسی ویدیوها توسط وزارت ارشاد مشكلی حل نمی گردد و اگر كسی در زمینه لب خوانی پرتوان باشد كار خویش را انجام خواهد داد. بعضی از هنرمندان موسیقی سنتی كه دو سانس كنسرت داشتند بارها در كنسرت هایشان لب خوانی كرده اند، اما رسانه ای نشده است.
او با اعتقاد به اینكه دفتر موسیقی باید جلوی كنسرت هایی را كه دو سانس پشت سر هم برگزار می گردند بگیرد، ادامه می دهد: در دنیا چنین موضوعی رسم نیست، چون هنرمندان این توانایی و قابلیت را ندارند؛ مگر اینكه بخواهند دوپینگ كنند.
مهدوی اضافه می كند: باید این مورد را ریشه ای و فرهنگی نگاه كرد، مردم به موسیقی و كنسرت عطش دارند و بلیت های گرانی را برای این كار تهیه می كنند. به علت اینكه تفریح دیگری وجود ندارد مردم به كنسرت ها روی می آورند و به علت كیفیت پایین اجراها سطح درك شنیداری شان نازل شده است و برای جیغ و هوار زدن تن به هر چیزی می دهند. عده ای گفته اند ایرادی ندارد كنسرت پلی بك اجرا شده است مهم این است ما لذت خویش را برده ایم، این نشان داده است تا این حد سلیقه آن ها نازل شده كه نمی دانند پول خویش را برای چه چیزی هزینه می كنند.
این كارشناس موسیقی اظهار می كند: مردم اگر كفش یا لباسی بخرند دنبال گارانتی آن هستند اما در كنسرت ها گارانتی وجود ندارد و طرف نمی تواند بلیتش را پس بدهد. تا دهه ۷۰ كنسرت های درجه یكی در سطح كشور برگزار می شد اما در دهه ۸۰ با تشكیل سالن های بزرگ این آفت به موسیقی ما وارد شد. وقتی تعداد صندلی ها بیشتر می گردد فاصله هنرمندان از مردم زیاد خواهد شد و سانس ها هم اضافه می گردد این یعنی كمیت بر كیفیت كار می چربد.
این نوازنده همینطور بیان می كند: بهتر است دفتر موسیقی راهكار اساسی تری پیدا كند وگرنه آن را دور می زنند، كه تاكنون هم دور زده اند. باید كنسرت ها در سالن های كوچك تر برگزار گردد تا هنرمندان فقط به فكر سودآوری نباشند و از پیدایش مافیای موسیقی جلوگیری شود. هنرمند با دو سانس اجرا خسته می گردد و دیگر توان خواندن ندارد قرارداد سالیانه كنسرت های زیادی با او بسته شده است، با این كار كمیت بالا می رود و كیفیت پایین می آید.
او با اشاره به ماجرای حمید هیراد تاكید می كند: ما نباید هنرمندان بی پشتوانه را توقیف نماییم و برای آن ها قوانین بگذاریم. شرایط به گونه ای شده كه می خواهیم همه چیز را سر یك نفر هوار نماییم. وقتی در تلویزیون ما تمامی اجراها پلی بك است مردم فكر می كنند این یك رویه عادی است و هنرمندان هم به خودشان اجازه می دهند این رویه را دنبال كنند در صورتیكه این كم فروشی است. مثلث مدیران سالن ها، مدیران شركت های هنری و خواننده ها در اتفاق افتادن پلی بك موثر هستند.
مهدوی با اشاره به اینكه وزارت ارشاد هیجانی تصمیم نگیرد و از خرد جمعی استفاده نماید، صحبت های خویش را اینگونه به آخر می برد: این وزارتخانه وظیفه سیاست گذاری در حوزه موسیقی را دارد و باید ذائقه شنیداری مردم را با سیاست گذاری درست، تعیین كند. اینكه به بررسی چند ویدیو از چند كنسرت بپردازند فایده ای ندارد. به نظر من باید شركت های كنسرت گذار و تهیه كننده این برنامه ها را محدود كنند و به ازای هر پلی بك آن شركت را دو سال به حالت تعلیق دربیاورند. از طرفی باید آیین نامه كنسرت ها تغییر پیدا كند و كارشناس های قوی در هر كنسرتی حضور داشته باشند.1397/05/10
14:16:08
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: خواننده , فیلم , كنسرت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است