در همایش عاشیق های خانه موسیقی ایران عنوان شد:

كسی از تفرقه سود نمی برد

كسی از تفرقه سود نمی برد آبی طرح: مدیرعامل خانه موسیقی در همایش عاشیق های خانه موسیقی ایران اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه تحت لوا با هم باشیم و متفرق نباشیم چونكه كسی از تفرقه سود نمی برد. اگر هر قومی بخواهد برای خودش یك تشكل درست كند و جدایی طلب باشد به نفع هیچ كس نیست.


به گزارش خبرنگار ایسنا، حمیدرضا نوربخش ـ مدیرعامل خانه موسیقی ـ در این همایش بیان كرد: ما سعی كردیم تا هر آنچه می توانیم و می توانستیم در زمینه خدمات هنرمندان موسیقی مثل بیمه و مسائل حقوقی، انجام دهیم. بیمه هنرمندان از بیمه تامین اجتماعی گرفته تا بیمه تكمیلی به صورت انحصاری با استفاده از خانه موسیقی ایران و صندوق اعتباری هنر انجام می گردد اما شنیده می گردد افرادی در آذربایجان شرقی و غربی فهرستی از اسامی هنرمندان جمع می كنند و به آن ها وعده بیمه می دهند.فاصله گوش مردم با اصالت
او افزود: خانه موسیقی ۱۶ هزار عضو دارد و هر عاشیقی می تواند بگوید عقبه من ۱۶ هزار نفر است اگر عقبه شما این تعداد باشد بهتر است یا هزار نفر؟ شما در خانه موسیقی می توانید ادعا كنید كه قطره ای از یك دریای بیكران هستید.
مدیرعامل خانه موسیقی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این كه نگرانی عمیقی وجود دارد كه من در هر فرصتی تلاش می كنم مطرح كنم، اضافه كرد: آن نادیده گرفته شدن اصالت های مان است. امروزه گوش مردم با اصالت فاصله پیدا می كند و این رسالت هنرمندان را سنگین تر می كند. چیزی كه امروز به اسم موسیقی پاپ به خورد مردم می دهند، از هنجارهای درست موسیقی پاپ پیروی نمی كند.
نوربخش افزود: افرادی می آیند كه در مدت كوتاهی مخاطب ۱۰ هزار نفری پیدا می كنند در حالیكه نه شعرشان و نه موسیقی شان درست است. فكر می كنم این مسئله در موسیقی آذری هم اتفاق افتاده كه نباید دستخوش تغییر شود. موسیقی شما باید نسل به نسل منتقل شود. رسالت همه ی ماست كه از اصالت ها پاسداری نماییم.


آنهایی كه عَلَم تفرقه برمی دارند جاهل به تاریخ هستند
داریوش پیرنیاكان هم بعنوان سخنران دیگر این مراسم بیان كرد: از بدو تاسیس خانه موسیقی تلاش كردم تا عاشیق ها در خانه موسیقی حضور داشته باشند و بمانند. بعضی از عاشیق ها بحث می كنند كه از خانه موسیقی جدا شوند و تشكل جدایی راه اندازی كنند كه من مخالفت كردم چونكه از تمامی موسیقی اقوام در خانه موسیقی حضور دارند و عاشیق ها هم باید حضور داشته باشند.
او افزود: متاسفانه برخی بدون توجه به جایگاه شان شروع به ایجاد تفرقه بین عاشیق ها كردند كه كار خوبی نیست چونكه همه ی ما ایرانی هستیم و وجب به وجب خاك ما متعلق به ایرانیان است. آنهایی كه عَلَم تفرقه برمی دارند جاهل به تاریخ هستند.


این پژوهشگر موسیقی در بخش دیگری از صحبت هایش از مردم آذربایجان خواست تا در عروسی های شان عاشیق ها را برای نواختن ساز دعوت كنند چونكه آن ها زندگی شان از این راه می گذرد و این موسیقی جزئی از فرهنگ ماست.
در اولین همایش عاشیق های خانه موسیقی ایران كه شامگاه ۵ شهریور در پژوهشكده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد، بیش از ۱۰ نوازنده و خواننده آذری در مدت زمان دو ساعت و نیم اجراء داشتند كه می توان از آن ها به آیت قنبری، عمران حیدری، عیاض شجاعی، اكبر باقری، محسن شیری، امیر سرابی، حسن محمدیان و داود بیگی اشاره نمود.
به قول مجری برنامه یكی از اهداف این همایش اجرای قطعاتی بود كه توسط عاشیق ها كمتر شنیده یا خوانده شده است.

1397/06/06
13:28:24
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: بیمه , فرهنگ , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است