مسجد ولیعصر (عج) نامزد جشنواره جهانی معماری شد

مسجد ولیعصر (عج) نامزد جشنواره جهانی معماری شد آبی طرح: مسجد حضرت ولیعصر (عج) در بخش «مذهب» جشنواره جهانی معماری بعنوان یكی از هشت نامزد نهایی كسب جایزه ارائه شد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، جشنواره جهانی معماری كه امسال در شهر آمستردام هلند برگزار می شود، فهرست نامزدهای بخش های گوناگون را اعلام نمود و در مجموع ۵۳۵ اثر از ۵۵ كشور جهان در بیشتر از ۳۰ بخش مختلف همچون سازه های آینده، مسكونی، فرهنگی، شهری، سلامت، آموزش عالی، هتل ها و مكان های تفریحی، سازه های چندكاربردی، ادرای، مدرسه، مذهب، حمل و نقل، ورزشی، ویلا، مراكز خرید، چشم انداز و... برای كسب جایزه به رقابت می پردازند.
مسجد حضرت ولیعصر (عج) واقع در تهران باز بعنوان یك سازه مذهبی در بخش «مذهب» جشنواره جهانی معماری به همراه سازه هایی از كشورهای تركیه، تایلند، پرتغال، هند، سنگاپور و بریتانیا بعنوان نامزدهای نهایی اعلام شده اند.
این سازه كه در چهارراه ولیعصر (عج) واقع شده و با دو نام متفاوت «مجتمع فرهنگی و مذهبی حضرت ولیعصر(عج)» و «مسجد جامع و مجتمع فرهنگی اسلامی و حوزه حضرت ولیعصر (عج)» شناخته می شود، به سبب مجاورت با ساختمان تئاتر شهر در یكی از حساس ترین مناطق فرهنگی تهران با حواشی زیادی همراه بوده است و شاید بنا بر این بوده كه تا به امروز به بهره برداری كامل نرسیده است.
همچنین این مسجد به سبب داشتن ظاهری كاملا مدرن و نداشتن مؤلفه های اصلی مساجد ایرانی یعنی گنبد و مناره باز مورد انتقاد برخی قرار گرفته است.


این سازه موج مانند توسط معماران ایرانی رضا دانشمیر و كاترین اسپریدونوف (شركت مهندسی موج سیال) در فضایی به مساحت ۳۸۵۵ متر مربع، در هفت طبقه و ۳۲ متر ارتفاع تولید شده است و ۲۰ متر از سازه آن زیر سطح زمین قرار دارد.
رضا دانشمیر كه به همراه همسرش كاترین اسپریدونوف، معمار پردیس سینمایی ملت باز بوده است، قبل از این در گفت وگویی با گاردین چنین عنوان كرده است: «در طراحی سازه مسجد حضرت ولیعصر (عج) تلاش نموده تعاملی میان مسجد با ماهیت فرهنگی و ساختمات قدیمی تئاتر شهر احداث كند و هدف از آن احداث پروژه ای بوده كه در هماهنگی با محیط پیرامونش باشد. بزرگترین منبع ما در این پروژه قرآن بوده است و سعی شده این مسجد با تواضع و سادگی ساخته شود و نه مسجدی باشد كه شكوه خودرا به جهت ارتفاع سازه كسب كرده باشد. این مسجد در كنار پارك دانشجو و درضلع جنوبی تئاتر شهر واقع شده و ما از راه این سازه سعی كردیم ارتباط بهتری با نسل جوان برقرار نماییم.»


این زوج معمار با اشاره به این كه در طراحی مسجد حضرت ولیعصر (عج) از مسجدالحرام بعنوان قدیمی ترین مسجد جهان باز الهام گرفته اند، معتقدند سادگی یكی از خاصیت های اصلی مساجد اولین بوده است و طراحی مسجد ولیعصر (عج) به گونه ای است كه نمای كلی مسجد به شكل یك گنبد است.
جشنواره جهانی معماری از سال ۲۰۰۸ برگزار می گردد و چهار سال ابتدایی آن در شهر بارسلونا برگزار گردید و سپس آن چهار سال باز سنگاپور میزبان این رویداد بود. برلین آلمان و شهر آمستردام در كشور هلند در سال های اخیر میزبان این رویداد جهانی در عرصه هنر معماری بوده اند.
برندگان نهایی جشنواره جهانی معماری ۲۰۱۸ روز ۳۰ نوامبر (۹ آذر) معرفی می گردند.1397/08/25
17:28:42
5.0 / 5
4135
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , سینما , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است