این ها بارباپاپا ی موسیقی ایران هستند

این ها بارباپاپا ی موسیقی ایران هستند آبی طرح: دبیر هنری فستیوال آینه دار - گودارها را به شخصیت كارتونی «بارباپاپا» تشبیه كرد كه با مسائل مختلف فرهنگی و اقتصادی تغییر كرده و سازهایشان را باز عوض می كنند. این اتفاق برای كولی ها در همه دنیا باز مرسوم می باشد. گودارها قرن هاست كه حامل موسیقی در مناطق مازندران هستند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، در آخرین روز از اجراهای پنجمین فستیوال آینه دار از نوازنده ۱۰۰ ساله تا هنرمند كشاورزی كه از كودكی در شالیزارها می خوانده است، روی صحنه رفتند تا فرصتی برای معرفی خود داشته باشند.
سانس اول از آخرین شب پنجمین فستیوال موسیقی آینه دار با طنازی قربان میرشكاری نوازنده دُهل و پرویز میرشكاری نوازنده سُرنا برگزار گردید.
سپس حسین بندگی نوازنده كمانچه، احمد نظری خواننده، نعمت اصلانی نوازنده دوتار، علیرضا شكارچی نوازنده ضرب حلبی و حسین خسروی نوازنده نی موسیقی مراسم آیینی حنابندان در علی آباد كتول را اجرا كردند.روایت عمو عباس از آواز گالشی
عمو عباس باز راوی حكایتی از روستای زیارت استان گلستان شد. او تمام آنچه كه از آواز گالشی می داند را از ۱۲ سالگی از پسر عمویش یاد گرفته است. این هنرمند كه از ارتفاعات روستای زیارت برای نخستین بار اجرای صحنه ای را تجربه می كرد در دو شاخه محلی استرآبادی به زبان طبری و فارسی آواز خواند.
در تمام مدتی كه عباس علاءالدین ترانه های «لیلی جان»، «سوری جان»، «نازنین»، «لاله» و «بانو غریبم» را اجرا می كرد، تصاویری از پُرتیكه گلیم بافی همسرش پشت سر او پخش گردید كه در نهایت ترانه ای را هم به همسرش تقدیم كرد.
یكی دیگر از روایت های عمو عباس مربوط به حكایت «نجمان» بود. حكایتی كه با قصه و شعر از دلدادگی نجمان و لیلی به یكدیگر خوانده شد.
قربان میرشكاری نوازنده ویلن و پرویز میرشكاری نوازنده ضرب حلبی باز از گرگان به روی صحنه رفتند و بخش دیگری از موسیقی گوداری را به نمایش گذاشتند.
مغازه ای در توضیح این گروه اظهار داشت: این اجرا نمونه ای از موسیقی گوداری هایی است كه در كوچه پس كوچه های تهران می چرخند و اجرا می كنند كه گونه ای از موسیقی است كه ظرفیت تغییر در خودش را در كمترین زمان دارد.
آخرین گروهی كه در سانس اول به روی صحنه رفتند گروه شادیانه های گوداری از مازندران بودند كه قرار بود روز گذشته اجرا كنند اما به تهران نرسیدند. عشقعلی شكارچیان نوازنده دِتار و خواننده، بخشعلی شكارچیان نوازنده دِتار و آواز، نادعلی شكارچیان نوازنده كمانچه و حسن شكارچیان نوازنده تنبك بخشی از شادیانه ها را به شكل گروه نوازی و تك نوازی به نمایش گذاشتند.
در سانس دوم از آخرین روز اجراهای پنجمین فستیوال آینه دار گروه موسیقی «نیما» كه فضل الله دهقان خواننده، ارسلان طیبی نوازنده للوا، مصطفی محسنی راد نوازنده دِتار، سید باقر اسدی نوازنده نقاره و محمد ابراهیم عالمی خواننده آنرا تشكیل می دادند، آوازها و ترانه های مازندران را به روی صحنه بردند.او امید دوتار است
داود قاسمیان نوازنده دِتار و خواننده، هنرمندی بعدی بود كه به صحنه رفت تا نوازندگی سبك نظام شكارچیان را به نمایش بگذارد. دبیر هنری فستیوال درباره او اظهار داشت: حضور این دوتار نواز مثل تولد نظام شكارچیان بوده است. حركات دست استاد شكارچیان روی دوتار را می توان در اجراهای قاسمیان باز دید. علیرغم اینكه این هنرمند جوان است اما موسیقی كه از او می شنویم قدیمی و به عبارتی او امید دوتار است.

دوتار مازندران مدیون این افراد است
هنرمند بعدی كه روی صحنه رفت كربلایی اصغر ابراهیم نژاد بود. این نوازنده و خواننده ۱۰۰ ساله كه كمتر كسی او را در ایران می شناسد و بسیاری مانع شدن تا دیده شود، پس از سال ها روی صحنه آمد و چند دقیقه ای نواخت. مغازه ای در توصیف ابراهیم نژاد اظهار داشت: دوتار مازندران مدیون این افراد است. او ساكن گرجی محله است و گوش هایش سنگین است و نوه اش ساز او را كوك كرده و كمك كرد تا به صحنه بیاید.
ارسلان طیبی خواننده و نوازند للوا و فرزند استاد حسینعلی طیبی باز چند دقیقه ای برای تماشاگران اجرا كرد.
آخرین روز اجرای پنجمین فستیوال آینه دار با آواها و ترانه های مردمی شالیزاری مازندران به اختتام رسید. جانعلی اكبریان هنرمند كشاورزی است كه از پنج سالگی در شالیزارهای مازندران برای نشاكاران می خوانده و برای نخستین بار اجرای صحنه ای خودرا تجربه نمود.
به قول دبیر هنری فستیوال آینه دار، این هنرمند بارها به رادیو و جاهایی كه می توان خواند، مراجعه نموده است اما آنرا راه نداده اند و حالا برای نخستین بار به همراه خانواده اش در آینه دار به صحنه آمده است. هیچكدام از اعضای خانواده او تجربه اجرا نداشتند و به صورت بداهه، كُرخوانی و تشت زنی را انجام دادند. آمنه نوروزی، گل ابرو فتحی، پروانه اكبریان، حسن كریمی، فرزانه اكبریان و ماهروزه اكبریان این اجرا را پیش بردند.
اجراهای صحنه ای پنجمین دوره فستیوال آینه دار كه با تمركز بر موسیقی مناطق گیلان، مازندران و گلستان بود، شب گذشته ۱۲ آذرماه در تالار رودكی به اختتام رسید. آیین اختتامیه این فستیوال روز سه شنبه ۱۳ آذرماه ساعت ۲۱ در تالار وحدت برگزار می گردد.1397/09/13
14:27:49
5.0 / 5
4563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است