در اختتامیه فستیوال آینه دار مطرح شد:

هیچ مردی نمی تواند جای زن در موسیقی را پر كند

هیچ مردی نمی تواند جای زن در موسیقی را پر كند آبی طرح: دبیر هنری فستیوال «آینه دار» در مراسم اختتامیه پنجمین دوره این فستیوال اظهار داشت: به باور شخصی من موسیقی جنسیت دارد. در ذهن من زن موجود زاینده و حیات بخش است. زن و زمین جان می بخشند و موسیقی هم این خاصیت را دارد.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، علی مغازه ای بیان كرد: حتی در موسیقی سازهایی وجود دارند كه جنسیت دارند. برای مثال ساز قیچك در بلوچستان، زن و تنبورك، مرد است. بااینكه عاملان و ناقلان موسیقی در فستیوال ها مرد بوده اند اما در واقع آنها موسیقی را از زن گرفته اند. در حقیقت موسیقی خودش زن است.

او با اشاره به اینكه در پنجمین دوره از فستیوال آینه دار در كنار مردان، زنانی حضور داشتند كه در دوره قبل نبودند، اظهار نمود: در واقع مفهوم ثانویه چیزی جز فریاد بی صدای زنان موسیقیدان است.

این پژوهشگر موسیقی افزود: یكی از هویت مندانه ترین موسیقی های دنیا را ایران دارد و هر كجای جهان كه موسیقی ایران را می شنوند، می شناسند. به عقیده من، امسال آینه دار، حقیقتی را آشكار كرد و آن جای خالی زن در موسیقی است. جای زن در موسیقی را هیچ مردی نمی تواند پر كند.

مغازه ای ابراز امیدواری كرد اتفاقی بیفتد كه زنان ما فعال تر باشند.

آیین اختتامیه پنجمین فستیوال آینه دار با روایت دلدادگی نجمان از زبان عباس علاءالدین از روستای زیارت استان گلستان شروع شد؛ روایتی كه با تصاویری از همسر این هنرمند كه در حال بافت پرتیكه گلیم (صنایع دستی) این منطقه است، همراه شد.

سپس ویدئویی از اجراهای پنجمین دوره آینه دار به نمایش درآمد.

اجرای آواز چوپانی كی قباد میردار و بهمن سام دلیری همراه با تصاویری از چرای گوسفندان در منطقه دلیر و الیت مازندران، بخش دیگری از آیین اختتامیه پنجمین فستیوال آینه دار بود كه شامگاه سه شنبه در تالار وحدت اجرا شد.

همچنین اجرای شادیانه های گوداری علی آباد كتول با حضور حسین بندگی نوازنده كمانچه، احمد نظری خواننده، نعمت اصلانی نوازنده دوتار، علیرضا شكارچی نوازنده ضرب حلبی و حسین خسروی نوازنده نی با استقبال حاضران در این مراسم مواجه گردید.

در بخش اول مراسم تقدیر از پیشكسوتان موسیقی اقوام پنجمین فستیوال آینه دار، محمدرضا اصلانی - مستندساز، ارشد طهماسبی - موسیقی پژوه، علی ترابی - مدیركل دفتر موسیقی و علی مغازه ای به روی صحنه رفتند و تندیس سرو آینه دار را به ۱۲ هنرمند این دوره، عباس علاءالدین، موسی ملك حسینی، علی اكبر اصلانی كتولی، درویشعلی خسروی، ذبیح الله پوربابا، رفیع رفیعی، غلامرضا امانی، منوچهر ویسانلو، حسین طیبی، ابوالحسن خوشرو، علی اكبرپور و علی اوسط كشت پرور اهدا كردند.

منوچهر ویسانلو باز به سبب بیماری همسرش نتوانست در این مراسم حاضر شود. همین طور تندیس زنده یاد حسین طیبی به پسرش ارسلان طیبی اهدا شد.

ابوالحسن خوشرو باز كه برای حضور در این مراسم، یك جلسه از شیمی درمانی اش را به تعویق انداخته بود، به درخواست مجری برنامه، رشید كاكاوند - گوینده رادیو، پشت میكروفن رفت و بیان كرد: از اینكه سرو را برای تندیس انتخاب كردید، متشكرم.

این هنرمند پس از خواندن این شعر از سعدی «به سرو گفت كسی میوه ای نمی آری / جواب داد آزادگان تهی دستند»، قطعه ای آواز باز اجرا كرد.

مجری برنامه پس از اجرای او اظهار داشت: باید فیلم این اجرا را برای دیگر اهالی موسیقی فرستاد تا ببینند كسی كه بیشتر از همه ناز دارد چه بی ناز برای همه خواند.

گروه بعدی كه در این مراسم به روی صحنه رفتند اهالی مازندران بودند كه آواها و ترانه های مردمی شالیزاری مازندران را با تشت زنی و رقص محلی اجرا كردند.

رئیس فستیوال آینه دار بعنوان سخنران بعدی این مراسم، اظهار داشت: بر آن هستیم كه فستیوال آینه دار كه آرشیومحور است و تمام تلاشش بر مستندكردن هنرمندان آیینی ایران است، در هشت دوره جغرافیایی پیمایش كند. امیدوارم در سه دوره آینده باز بتوانیم مجموعه بزرگی از موسیقی و فرهنگ ایران را در قالب «هشت بهشت ایران» در اختیار علاقمندان این حوزه قرار دهیم.

احسان رسول اف اعلام كرد: دوستان من در تلاش هستند اجراهای هر دوره استادان موسیقی نواحی ایران را ثبت و ضبط تصویری و برای آینده نگهداری كنند. گروه اجرایی این فستیوال، بزرگ ترین افتخار خودرا انجام پروژه آینه دار بعنوان افتخار فرهنگی یاد می كنند.

او افزود: ما برای این می كوشیم كه در غیاب آن چیزی كه باید باشد و نیست، تكه ای از تاریخ فرهنگمان و آنچه كه جلوی چشممان در حال از بین رفتن است را ثبت نماییم.

رئیس فستیوال آینه دار بیان كرد: پس از گذشت پنج سال از برگزاری این فستیوال، سالن تالار وحدت كه شاهد برنامه های بزرگ بوده، پر است و جای حسرت و دریغ است. امیدوارم حمایتتان از آینه دار ادامه یابد.

سپس درویشعلی خسروی بیدخوان (بیت خوان) به همراه نعمت اصلانی كتولی نوازنده نی به روی صحنه رفتند و دقایقی برای حاضران در سالن اجرا كردند.

در بخش دوم اهدای تندیس سرو ایرانی، سعید شریفیان (آهنگساز)، ابوالحسن خوشرو (مفاخر موسیقی مازندارن) و احسان رسول اف روی صحنه رفتند و از گیلان خان خوش نواز، اصغر ابراهیمی نژاد، صدیقه ماهوتی، حرمت یوسفی، زنده یاد عاشورپور، شاه خانم دنكو، كی قباد میردار، بهمن سام دلیری، جانعلی اكبریان، زنده یاد احمد محسن پور، هوشنگ منصوریان و اصغر عاشقی تقدیر كردند.

فرزندان زنده یاد عاشورپور، زنده یاد محسن پور و شاه خانم دنكو تندیس های سرو ایرانی را دریافت نمودند.

علی اوسط كشت پرور باز آخرین هنرمندی بود كه روی صحنه تشت زنی كرد و آواز منطقه املش و اشكوارات را سر داد.

به این ترتیب، دفتر پنجمین فستیوال موسیقی نواحی و آیینی ایران كه با تمركز روی موسیقی شمال ایران (دامنه های شمالی البرز) و استان های گیلان، مازندران و گلستان برگزار شد، بسته شد.

به گفته مجری مراسم، ششمین فستیوال آینه دار با تمركز روی موسیقی بخش شمالی و جنوبی استان گلستان، مناطق تركمن نشین، قزاق ها و خراسان شمالی برگزار می شود.

امید نعمتی، كیاوش صاحب نسق، رضا مهدوی، اعضای گروه دال، مهیار علیزاده و بهرام جمالی از دیگر میهمانان حاضر در مراسم اختتامیه بودند.

از جمله حاشیه های آیین پایانی فستیوال آینه دار، برخورد ناشایست حراست تالار وحدت با بعضی از اهالی رسانه بود كه در نهایت باز به یكی از عكاسان خبری اجازه ورود داده نشد. همین طور با وجود خالی بودن صندلی طبقات دیگر تالار، بعضی از میهمانان این مراسم در جایگاه خبرنگاران حاضر شده بودند كه سبب اختلال در كار اهالی رسانه شد.
1397/09/14
14:03:44
5.0 / 5
4154
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , آواز , استاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است