مدیركل ارشاد اسلامی استان:

گیلان آمادگی پذیرش پایتخت نقاشی كشور را دارد

گیلان آمادگی پذیرش پایتخت نقاشی كشور را دارد آبی طرح: مدیركل ارشاد اسلامی گیلان اظهار داشت: با عنایت به مطرح شدن معرفی گیلان بعنوان پایتخت نقاشی كشور، این استان با عنایت به داشتن پیشینه فرهنگی و وجود ظرفیت های هنری بسیار در این رشته، آمادگی پذیرش این عنوان را دارد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «فیروز فاضلی» در آیین ختتامیه چهارمین دو سالانه نقاشی گیلان در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت، با بیان این كه هنر با دنیای فلسفه متفاوت می باشد، اظهار نمود: فلسفه مانند جاده آسفالت، رانندگی را به دنبال دارد اما دنیای هنر مانند جاده جنگلی است كه راه را برای انسان می سازد.
وی با سپاسگزاری از زحمات همكاران خود در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و تشكر از هیئت داوران و اعضای انجمن هنرهای تجمسی استان، اضافه كرد: از همه همكاران به سبب این كه تلاش شبانه روزی دارند و یاریگر هنرمندان هستند سپاسگزارم.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان این كه هنرها الاكلنگی نیستند و برخورد الاكلنگی شایسته هنرمندان ما نیست، اظهار داشت: در عرصه هنر صرفاً نمی توانیم جایگاه یك هنر را در نظر بگیریم و آنرا تكه تكه نماییم چون هنر با ارزش است و همه هنرها روح جامعه هستند.
فاضلی افزود: عكاسی كه تصویری را ثبت می كند، شاعری كه كلمات را به رقص می آورد، نویسنده ای كه با كلمات عدول از داستان می كند، فیلمبرداری كه تصاویری را به حركت در می آورد و نقاشی كه ضربه هایی به بوم می زند و صحنه ای از دریای هنر را رقم می زند آنها همگان هنرمندند.
وی با بیان این كه سه مشخصه بارز و اصلی برای همه هنرها وجود دارد، اضافه كرد: سه مشخصه اصلی، همه هنرها را به هم وصل می كند و این مشخصه ها عاطفی، تخیلی و چندبعدی بودنشان است و این سه اصل در تلفیق یكدیگر هنر را خلق كرده و آنرا می سازند.
این مسئول فرهنگی اشاره كرد: هنرمند همیشه شهود عاطفی دارد و آن هم در یك نگاه است كه بیان آن به راحتی نیست و اینجا است كه با اصلی به نام تخیل وارد عرصه هنر میگردد و آنرا با عاطفه پیوند می زند تا مخاطب باز بتواند در پیدایش ثانوی اثرش نقش داشته باشد.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اشاره كرد: پیدایش ثانوی یك اثر هنری در نظر مخاطب همان سه بعدی بودن یك هنر است و كسی كه به فیزیك هنر توجه كند هنرمند نیست و هیچ گاه در عرصه هنر موفق نخواهد بود.
وی اظهار داشت: هنر مثل سنگی است كه در آب فرو می رود و یك حجم فیزیكی دارد اما موجی كه از آن سنگ احداث میگردد و هنر است كه می تواند فعل تخیلی را به ارمغان آورد و انسان را به تداوم، شهود و خوانش وادار كند.
فاضلی درباره تولید آثار هنری اشاره كرد: همان گونه كه انسان ها جهنم دست ساز خویش هستند باید بهشت دست ساز خود باز باشند و هنرمندی كه حرفی برای گفتن دارد در پستو نمی ماند و آنرا در عرصه هنر بیان می كند.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اشاره كرد: این استان از ظرفیت و پیشینه بالای فرهنگی و هنری برخوردار است، از این رو در حوزه دیپلماسی فرهنگی و هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این انتظار می رود تا برای تبادلات فرهنگی با كشورهای حاشیه دریای خزر اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.


1397/09/18
13:11:31
5.0 / 5
4245
تگهای خبر: اثر هنری , تصویر , طرح , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است