گزارشی از حال و هوای این روزهای اركستر ملی ایران

حالم خوب نیست اما به افتخار علی تجویدی می خوانم

حالم خوب نیست اما به افتخار علی تجویدی می خوانم به گزارش آبی طرح علی اصغر شاه زیدی كه این روزها به قول خودش حال خوشی ندارد، با این وجود مقرر است چند روز دیگر با اركستر ملی ایران در شب یادمان علی تجویدی روی صحنه برود. او می گوید: متاسفانه حالم خوب نیست اما قبول كردم چون به آقای تجویدی مدیونم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، اركستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان كه می خواهد كنسرتی را با عنوان «شب یادمان استاد علی تجویدی» در تالار وحدت روی صحنه ببرد، این روزها مشغول تمرین با علی اصغر شاه زیدی و حسین علیشاپور بعنوان دو خواننده این اجرا است.
در این كنسرت قطعات جام مدهوشی، سرو دلجویی، بهار من، حق ناشناسی، بگو چه كنم، دیدی كه رسوا شد دلم، تزرو و سنگ خارا، سروش آسمانی و كاخ بلند به یاد استاد علی تجویدی نوازنده و آهنگساز فقید موسیقی كشورمان توسط اركستر نواخته میگردد.

امیدوارم شرمنده مخاطبان نشوم
علی اصغر شاه زیدی در حاشیه تمرین این اركستر اظهار نمود: من افتخار دوستی با آقای تجویدی را داشتم و چند كار از او را خواندم. قرار شد این اجرا را داشته باشیم متاسفانه حالم خوب نیست اما این اجرا را قبول كردم چون به استاد تجویدی مدیونم. دوست عزیزم فریدون شهبازیان از من خواست در این اجرا حضور داشته باشم.
این خواننده افزود: من تن به قضا دادم. امیدوارم حالم خوب شود و شرمنده مخاطبان نشوم.
وی در پاسخ به اینكه آیا می خواهد فعالیت اركسترال خودرا ادامه بدهد: بستگی به شرایط دارد كه حال خودم خوب باشد و مجال این را پیدا كنم كه با اركستر برنامه داشته باشم.
فریدون شهبازیان بعنوان رهبر اركستر ملی ایران باز اظهار داشت: اگر خاطرتان باشد پیشتر این قطعات را در اصفهان و چهلستون هم اجرا كرده بودیم و همان برنامه را با آقای شاه زیدی اجرا می نماییم. ما ۱۰ كار از آقای تجویدی را اجرا می نماییم كه چهار اثر آنرا من (برای اركستر) تنظیم كرده ام. شش اثر را آقای علیشاپور می خواند و چهار اثر هم آقای شاه زیدی می خواند. از سویی اركستر چهار كار بدون كلام از آثار من، حسین دهلوی و روح الله خالقی می نوازد.
او درباره برنامه های پیش روی این اركستر باز اظهار نمود: اركستر در دی ماه دو روز به تبریز می رود. همین طور ۲۶ دی ماه می خواهیم با وحید علیپور، جوانی كه از باكو چند اثر به همراه خود آورده و می خواهد آنرا با رشید وطن دوست اجرا نماید روی صحنه برویم. علیپور رهبر میهمان اركستر خواهد بود.
شهبازیان درباره حضور در جشنواره موسیقی فجر با اشاره به چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی توضیح داد: در بهمن ماه سه اجرا در جشنواره موسیقی فجر و افتتاحیه این جشنواره داریم. ما به دنبال آثاری هستیم كه مردم آنها را دوست دارند، مثل «ای كاروان آهسته ران». البته من هنوز پارتیتور آنها را پیدا نكرده ام اما به دنبالش هستیم.
او افزود: سه روز پس از افتتاحیه جشنواره به كرمان می رویم كه یكی از مراكز محوری جشنواره است و در آنجا اجرا خواهیم كرد. در اسفند ماه باز آثاری را از جمال الدین منبری با صدای پوریا اخواص را روی صحنه خواهیم برد.

همه خوانندگان مستعد باید در اركستر ملی ایران آواز بخوانند
حسین علیشاپور خواننده دیگر این اركستر باز بیان كرد: من حدود سه، چهار ماه پیش بود كه با آقای شهبازیان صحبت كردم كه اگر اركستر ملی شبی را به نام شب یادمان استاد تجویدی بگذارد، خیلی برنامه خوبی میگردد. پیشنهاد كردم استاد شاه زیدی هم تشریف بیاورد و چهار قطعه ای كه در آلبوم های «سروش آسمانی» و «چرخ گردون» خوانده اند، بخوانند. من هم با شش اثر از آثار استاد تجویدی در خدمت هستم.
او افزود: رپرتوار استاد تجویدی، رپرتوار غنی و خوبی است و او شاید جزو برترین آهنگسازان تاریخ موسیقی ایران است. همین طور دیگرانی مانند استاد یاحقی و خالقی این پتانسیل را دارند كه بعنوان یك رپرتوار غنی برای اركستر استفاده شوند. اركستر ملی چه از نظر سمبولیك و چه از نظر امكانات، پیشانی اركسترهای كشور است و رپرتوارها باید اجرا شوند چونكه كه یك میراث ملی هستند. نه تنها در این سطح بلكه در حد وسیع تری و در حد بین المللی اجرا شوند.
علیشاپور بیان كرد: قرار بود من رپرتوار دیگری را با آقای جمال الدین منبری در خدمت اركستر باشیم و چون این كار به دی ماه خورد و من در آن زمان با اردشیر كامكار كنسرت دارم؛ نشد و من از آقای اخواص خواهش كردم در این اجرا حضور داشته باشند كه گویا آن اجرا هم به اسفندماه موكول شده است.
او اظهار داشت: اركستر ملی به عقیده من اركستری است كه همه خوانندگان مستعد باید در آن آواز بخوانند این نباشد كه مونوپول به یك یا چند نفر اختصاص داشته باشد. من ضعف خاصی در كار اركستر نمی بینم، اگر درباره ضعف و قدرت صحبت می نماییم باید مقداری هم نسبی سخن بگوییم؛ نسبت به موسیقی كشور، این اركستر، اركستر خوبی است.1397/09/24
18:44:14
5.0 / 5
4227
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , آواز , اركستر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است