دبیرخانه گردشگری هنری تشكیل می گردد

دبیرخانه گردشگری هنری تشكیل می گردد آبی طرح: «معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده كنند.»


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، نشست مشترك معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به منظور برنامه ریزی برای تقویت و توسعه گردشگری هنر در معاونت امور هنری برگزار گردید.
در این نشست دبیرخانه گردشگری هنری با همكاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی می گردد.
سیدمجتبی حسینی ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در این جلسه اظهار داشت: توسعه گردشگری هنری از موضوعات مشترك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد اما تابحال چندان از ظرفیت رویدادهای خاص هنری برای توسعه گردشگری و اقتصاد استفاده نشده است. از شش جشنواره فجر، چهار جشنواره بین المللی تئاتر فجر، موسیقی فجر، هنرهای تجسمی فجر و مد و لباس فجر در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است كه رویدادهای مهم و معتبر هنری هستند و ظرفیت هایی برای گردشگری هنری دارند.
حسینی اضافه كرد: یكی از ظرفیت های مهم ایران، گردشگری هنری است كه می توان از این ظرفیت استفاده نمود. ظرفیت های انسانی توسعه هنری در كشور ما بسیار رشد یافته است و هنرمندان و جوانان با استعداد بسیاری درحوزه هنر فعالیت دارند. تولید دبیرخانه گردشگری هنری می تواند به توسعه گردشگری هنری كمك نماید و در زیرمجموعه این دبیرخانه گردشگری هنری به مفهوم مستمر و جاری در حوزه فعالیت های هنری اجرا شود، همینطور رویدادهای خاصی مانند جشنواره فجر، جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره بین المللی تئاتر عروسكی، جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و... ظرفیت هایی هستند كه می تواند در گردشگری هنری مورد توجه قرار گیرد و اجرا شود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ نیز در این نشست تصریح كرد: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، آمادگی دارد با همكاری معاونت امور هنری در چارچوب یك دبیرخانه و شورای سیاستگذاری مشترك، گردشگری هنر را به صورت منسجم برنامه ریزی و دنبال كند. جشنواره ها و رویدادهای هنری می توانند متمم برنامه های گردشگری باشند و خلأهایی را در زمینه گردشگری پر كنند و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده كنند.
تیموری با تاكید بر لزوم برنامه منسجم برای گردشگری هنری اظهار داشت: بخشی از برنامه های جشنواره ها و رویدادهای هنری می تواند در نمایشگاه بین المللی گردشگری امسال هم عرضه و اجرا شود.
در ادامه این جلسه هادی مظفری ـ مدیركل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ـ با عرضه گزارشی از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار داشت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ۱۰ بخش خوشنویسی، نگارگری، نقاشی، عكاسی، گرافیك، تصویرسازی، كاریكاتور، سرامیك و مجسمه سازی و هنر جدید برگزار می گردد و بخش پلاك ۴۰، نمایشگاه گالری ها، پژوهش و فیلم های هنرهای تجسمی هم در این جشنواره قرار دارد. در بخش نمایشگاه آثار گالری ها و سایر بخش ها، ظرفیت هایی برای گردشگران و صنعت گردشگری وجود دارد.
حمید قبادی ـ مشاور معاون هنری و دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس ـ در ادامه جلسه با عرضه گزارشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر اظهار داشت: ظرفیت های فراوانی همچون در زمینه گردشگری در صنعت مد و لباس وجود دارد و هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر كه جریان سازی در حوزه مد و لباس بوجود می آورد در بوستان گفتگو برگزار می گردد و برای توریستهای داخلی و خارجی اهمیت دارد. امسال جشنواره حداقل در ۱۰ استان دیگر هم برگزار می گردد و لزوم دارد برای معرفی جشنواره و مد و لباس كشور بیشتر تلاش شود.
علی ترابی ـ مدیركل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ـ در ادامه با عرضه گزارشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرای آهنگسازان ایرانی محور قرار گرفته است و تلاش شده جشنواره در خدمت آن بخش از موسیقی باشد كه نمی تواند روی خود بایستد و بار فرهنگی جشنواره افزایش یابد كه استقبال خوبی هم صورت گرفت و نزدیك ۳۰ گروه ثبت نام كردند.
شهرام كرمی ـ مدیركل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد ـ نیز در این نشست اظهار داشت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر بعنوان رویداد مهم تئاتر كشور تابحال توانسته مراوده ها و ارتباطات بین المللی برقرار كند و گروهها و هنرمندان معتبر تئاتر تابحال در جشنواره حضور داشته اند. سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ۲۰ بخش برگزار می گردد كه ظرفیت مناسبی در این رویداد وجود دارد.
محمد اللهیاری فومنی ـ مدیركل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری ـ نیز در این نشست اظهار داشت: به مناسبت صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، اواخر دی ماه برنامه های گرامیداشت یكصدمین سال هنرستان موسیقی برگزار می گردد و امیداوریم بنای قدیمی هنرستان به موزه تبدیل گردد.
اللهیاری در ادامه، درباره برنامه های چهل سالگی انقلاب اسلامی اظهار داشت: دركنار جشنواره های هنری فجر معاونت هنری كه بخش هایی به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد، برنامه های دیگری به این مناسبت مانند اجرای قطعات موسیقی انقلاب اسلامی، اجرای اركستر هنرستان دختران و پسران، جشنواره پوستر امید هنرستان موسیقی كرج و برنامه هایی در زمینه تئاتر و هنرهای تجسمی طراحی شده است.
دلاور بزرگ نیا ـ مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ـ هم در این نشست اظهار داشت: برای گردشگری هنری جشنواره های فجر، می توان با همكاری بخش خدمات سفر و دفاتر خدمات سفر و گردشگری، برنامه های هنری را تدوین كرد و با عرضه جدول جشنواره ها، امسال یك آغاز برای گردشگری هنری باشد و از سال آینده، هنر و جشنواره های هنری فجر می تواند یكی از جدی ترین محصولاتی باشد كه در صنعت گردشگری قرار می گیرد. طرح پلاك ماندگار هم می تواند برای هنرمندان صورت گیرد و برنامه هایی در حوزه گالری گردی، برگزاری كارگاه های سازهای سنتی و... می تواند در حوزه گردشگری هنری برنامه ریزی شود.1397/09/29
19:51:09
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , آهنگساز , اركستر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است