گزارشی از اجرای اركستر ملی ایران با صدای شاه زیدی

به یاد علی تجویدی جوان شدند!

به یاد علی تجویدی جوان شدند! آبی طرح: یادمان «علی تجویدی» - آهنگساز و نوازنده برجسته ایرانی - با اجرای اركستر ملی ایران پنجشنبه شب برگزار گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این كنسرت كه با استقبال قابل قبول مخاطبان روبرو شد، امشب، با خوانندگی علی اصغر شاه زیدی و حسین علیشاپور در تالار وحدت برگزار گردید.
در ابتدای این كنسرت یك پیام صوتی از سوی سعید تجویدی پسر علی تجویدی پخش گردید. وی در این پیام خطاب به حاضران در تالار وحدت چنین اظهار داشت: «سلام به همه دوستداران موسیقی ایرانی. از همه كسانی كه در برگزاری این اجرا نقش داشتند تشكر می كنم. پدرم همیشه می گفت موسیقی صدای روح است. امشب به چند قطعه نوازنده روح گوش خواهیم سپرد. خیلی دوست داشتم امشب در مراسم شركت كنم ولی متأسفانه این امكان فراهم نشد.»
در ادامه شرح این اجرا را به روایت خبرنگار ایسنا می خوانید:
شاه زیدی در حالی در شب یادمان «علی تجویدی» به اجرا پرداخت، كه پیشتر گفته بود، این روزها به لحاظ جسمی حال مساعدی ندارد.
او بعد از آنكه قطعه اول به صورت بی كلام با رهبری فریدون شهبازیان اجرا شد، به روی صحنه آمد و با استقبال گرم تماشاچیان هم روبرو شد.
این هنرمند كه به قول خودش چون به علی تجویدی مدیون است اجرا در این كنسرت را پذیرفته، تمام تلاشش را برای عرضه یك كار خوب كرد و برغم مشكلات جسمی كه این روزها متحمل شده، در حین خواندن لبخند رضایت را بر چهره مخاطبانش نشاند.
شاه زیدی بعد از اجرای دو قطعه سالن را ترك كرد و قطعه بعدی با خوانندگی علیشاپور اجرا شد.
اجرای این خواننده در قطعه دوم وضعیت بهتری داشت و از جانب مخاطبان با استقبال بیشتری مواجه گردید و البته مشكلات آكوستیك تالار وحدت هم جای خویش را داشت؛ مخاطبانی كه در بالكن ها نشسته بودند از این مساله شكایت داشتند كه چرا صدای اجرا آنگونه كه باید به گوششان نمی رسد.
دو تن از مخاطبان در زمان تنفس اجرا به خبرنگار ایسنا گفتند: «اجرا را دوست داریم. در كل خوب است.»
چند نفر دیگر هم كه سنین میانسالی را پشت سر گذاشته بودند، چنین بیان كردند: « ترانه ها ما را به یاد قدیم می انداخت و بنا بر این آنها را با عشق گوش دادیم. صدای خواننده چندان برایمان اهمیتی ندارد. اركستر بسیار عالی اجرا می كند.»
عده ای دیگر از حاضران در تالار وحدت هم درباره اجرا گفتتد: «خواننده دوم اجرای بهتری داشت. گویا خواننده اول حال مساعدی نداشت ولی باز هم جای شكر دارد كه اینها هستند و موسیقی ایرانی را زنده نگه می دارند.»
یكی از نكات قابل توجه این اجرا كه به مشكلات آكوستیك سالن مربوط می گردد این است كه صدای پیانو در جایگاه های بالكن به گوش نمی رسد.
پس از آخر تنفس، قطعه بی كلام دیگری اجرا شد و شاه زیدی بار دیگر برای خواندن به سالن آمد.
او چند قطعه را اجرا و با تشویق های تماشاچیان سن را ترك كرد و در ادامه قطعه بی كلام دیگری اجرا شد.
علیشاپور بار دیگر در صحنه حاضر شد و این دفعه قطعه «سنگ خارا» را اجرا كرد. بعد از آخر این قطعه خواننده كار بعدی را با تشویق تماشاچی ها شروع كرد.
یكی از مخاطبان كه به قول خودش از كنسرت لذت برده بود، اظهار داشت: « خوشحالم كه هنوز افرادی هستند كه موسیقی های اصیل ایرانی را به خوبی اجرا كنند و همسالان من را به یاد جوانی بیاندازند.»
مخاطب دیگری با شكایت از وضعیت آكوستیك سالن اظهار داشت كه اجرا در مجموع خوب بود.
در این كنسرت قطعاتی همچون جام مدهوشی، سرو دلجویی، بهار من، حق ناشناسی، بگو چه كنم، دیدی كه رسوا شد دلم، تزرو و سنگ خارا، سروش آسمانی و كاخ بلند به یاد استاد علی تجویدی نوازنده و آهنگساز فقید كشور نواخته شد.

1397/10/01
15:19:27
5.0 / 5
4146
تگهای خبر: آهنگ , آهنگساز , اركستر , استاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است