نمایشگاهی برای گریز از درد

نمایشگاهی برای گریز از درد به گزارش آبی طرح نمایشگاه آثار الیانا شمس لنگرودی با نام «تو هم می بینی همونی كه من می بینم؟» ۱۴ دی ماه برگزار می گردد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، محمد شمس لنگرودی ـ شاعر و بازیگر كه بتازگی هم به فعالیت هایی در زمینه موسیقی مشغول می باشد ـ درباره نمایشگاه آثار دخترش كه از ۱۴ تا ۱۹ دی ماه در گالری «آس» برگزار می شود، نوشته است:
«نوشتن درباره كارهای الیانا هم دشوار است، هم آسان. آسان است چون از زیر و بم كارهایش مطلعم؛ دشوار است چون نمی دانم چقدر عواطف شخصی من امكان دارد در درك و دیدم دخیل باشد.
در شروع كار الیانا من حدودا هیچ گاه دخالتی نداشتم؛ هیچ گاه با هم از زیبایی شناسی خاصی صحبت نكرده بودیم؛ و مهم تر اینكه من هیچ گاه نمی دانستم كه الیانا در ذهنش در تدارك كاری هنری است. بعد از آنكه او آغاز به كار كرد من متوجه علاقه او شدم و كارش را كه دیدم در همان لحظه اول شگفت زده شدم؛ البته نه از قدرت و خلاقیت او بلكه از همانندی های عجیب زیبایی شناسانه كارهای من و او.
من در شروع كار شعریم تلخ بین بودم و اشعارم تیره گون بود. بعدها بود كه به دلایل عدیده راهم عوض شد و تحت تاثیر درك حافظ از زندگی نگاهی پذیرا و خوشخویانه نسبت به زندگی پیدا كردم. تغییر دركم به تغییر زیبایی شناسی من كمك كرد و سپس آن بود كه طنز و سوررئال و سهل نمائی در شعرهایم راه پیدا كرد. من و الیانا هیچ گاه در این موارد با هم حرفی نزده بودیم، حیرت من از دیدن كارهای او از همین زاویه بود؛ از این زاویه كه می دیدم شوخی ها و شیطنت های سوررئالیستی و رنگ های شاد كه حكایت از ارزش گذاری به زندگی دارد چه فراوان در كارهایش موج می زند؛ سوررئالیسمی رنگین و شیطنت بار به گونه ای كه انگار بر حجمی از فاجعه رنگ پاشیده باشی.
چیزی كه در كارهای الیانا به این وضع زیبایی شناختی كمك می نماید، در كنار هم نهادن غول ها در كنار موجوداتی كوچك است كه به اثر، معصومیتی كودكانه می بخشد. در كار او فیل غول معصومی است كه بر چهارپایه بچه ها می نشیند. اردك از باران به چتری پناه می برد كه ابر همزاد اوست. فضانوردان از اعماقِ آسمانی سرنگون شده، از اعماق زمین، به زمینی نامطمئن صعود می كنند كه ماشین هایش بر سطحی لغزنده قرار دارند.
به نظر می آید كه هنر در نظر الیانا بازی زیبایی شناسنانه لذت بخشی برای دست انداختن بی معنایی زندگی است. كیفیت كار را دیگران باید بگویند اما فلسفه كارهایش به گمانم همین است.
این نمایشگاه، پس از سه نمایشگاه گروهی در نیویورك، لس انجلس، واشنگتن دی سی، و ایران، اولین نمایشگاه فردی اوست كه امیدواریم برای مخاطبانش، طنینی برای گریز از درد باشد؛ دردی بی تسكین، بی شكوه.»


نمایشگاه آثار الیانا شمس لنگرودی ۱۴ تا ۱۹ دی ماه در گالری آس به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی شماره ۱۸۳۱ برقرار است؛ علاقه مندان برای بازدید از آثار این نمایشگاه می توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۴ به این گالری بازگشت كنند.1397/10/12
14:06:10
5.0 / 5
4848
تگهای خبر: بازیگر , زیبایی , شعر , فلسفه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است