آخرین اثر مكتوب محمدعلی اسلامی ندوشن خوشنویسی شد

آخرین اثر مكتوب محمدعلی اسلامی ندوشن خوشنویسی شد آبی طرح: آخرین اثر مكتوب محمد علی اسلامی ندوشن با عنوان «نامه بفرزند» كه به خط نستعلیق اساتید خوشنویسی كشور نگاشته شده است، چهارشنبه هفته آینده در جریان برگزاری شمشمین شب فرهنگی یزد رونمایی میگردد.


محمود رهبران ـ یكی از این اساتید خوشنویسی ـ در گفت وگو با ایسنا در ارتباط با آخرین اثر فاخر خوشنویس شده ی دكتر اسلامی ندوشن و انگیزه نگارش آن، می گوید: نوشتن نامه تا چند سال پیش جزو سنت هایی بود كه افراد در هر نقطه شهر یا كشور با آن از حال و احوال یكدیگر باخبر می شدند؛ رسمی كه طی سال ها انسان به آن عادت كرده بود اما با بروز و ظهور تكنولوژی های جدید، در زندگی انسان تغییراتی حاصل شد كه از آن جمله كمرنگ شدن نگارش نامه بود.
وی ادامه می دهد: حالا با پیشرفت تكنولوژی، فاصله ها بسیار كم شده تا جایی كه افراد هر زمان اراده كنند از یك سوی دنیا با دوستان و بستگان خود در سویی دیگر جهان، به راحتی ارتباط برقرار می كنند.
به گفته این خوشنویس یزدی، در این میان نامه نگاری ها باز محدود شده و ارتباطات بیشتر از راه فضای مجازی و شبكه های اجتماعی میسر است ولی در عین حال، افراد در گذشته تا می خواستند، می نوشتند و محدودیتی برای صحبت با كسی در نامه نداشتند، ضمن این كه این نامه كاغذی تا مدت ها بعنوان یادگاری نگهداری می شد.
رهبران اظهار می كند: یكی از مزایای نامه نوشتن، ماندگاری متنی بود كه نوشته می شد؛ گاه محتوای این نامه ها عاشقانه و گاه پندآموز بود، گاه در این نامه های به مسایلی اشاره می شد كه می توانست برای نسل آینده درس و آموزش به همراه داشته باشد و موجب كسب تجربه برای آنها شود.
وی همچون این نامه های ماندگار به نامه امام حسین (ع) به مردم بصره، نامه «ملك الشعرای بهار» به همسرش و نامه دكتر «علی شریعتی» به پسرش اشاره و اضافه می كند: هر چه بود و هست نامه خواهد ماند برای اینكه انسان هیچ زمان از نوشتن آن دست برنمی دارد.
رهبران در مورد آخرین اثر مكتوب دكتر اسلامی بیان می كند: اخیرا نامه ای از دكتر اسلامی ندوشن به فرزندانش به دست آمد كه البته خطاب به همه فرزندان ایران است؛ پس به منظور رساندن آن به دست این نسل و كم شدن فاصله میان نسل ها، مبادرت به خوشنویسی آن كردیم تا این نامه كه سراسر حكمت و آموزه های اخلاقی، دغدغه های هویتی، عشق به وطن و انسان هاست، به دست نسل حائل امروز برسد و در تاریخ هم به یادگار بماند.
وی یادآور می شود، در این كتاب چهار یادداشت از استادان بزرگ ادب و هنر یعنی دكتر «اصغر دادبه»، دكتر «محمدجعفر یاحقی» و «میرجلال الدین كزازی» و «فریدون مجلسی» به خط استاد «امیرخانی» باز افزوده شده و اشعاری از دكتر اسلامی باز با مضامین نزدیك به محتوای نامه در چارچوب تابلوهای نفیسی از خوشنویسی و تذهیب زینت بخش آن شده است.
این خوشنویس یزدی كه خود باز از نگارندگان این كتاب به خط خوش نستعلیق است، درانتها خاطرنشان می كند: این كتاب در ۱۹ دی ماه در شب فرهنگی یزد كه به تجلیل دكتر اسلامی اختصاص یافته، رونمایی میگردد و اول بهمن باز در تهران طی مراسمی با حضور بزرگان ادب و هنر رونمایی و معرفی خواهد شد.
1397/10/14
22:43:35
5.0 / 5
4269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است