جشن صد سالگی هنرستان موسیقی برگزار شد

صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد

صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد آبی طرح: جشن نكوداشت یكصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی تهران با حضور سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)،  احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران)  و تعدادی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار گردید.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی) در این مراسم اظهار نمود: خوشحالم امروز در جشن صدمین سالگی هنرستان موسیقی خدمت شما هستم. صد سالگی بو و طعمی از مانایی، پایایی و جاودانگی دارد. این صد سالگی با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تقارن پیدا كرده است كه امید است بوی پختگی و بلوغ را بیشتر از گذشته داشته باشد.

او افزود: می توان از موسیقی در ایران با لایه ها و شاخه های مختلفی یاد كرد. موسیقی به عمق تاریخ ایران راه دارد و از لحاظ گستره جغرافیایی جای جای ایران با ترنم موسیقی همنواست. هیچ وجبی از خاك ایران نیست كه طعم موسیقی را نداشته باشد. موسیقی ایرانی در دامنه وسیعی از طبقات ایران زمین از گذشته دور تا كنون بوده است. موسیقی ایرانی مخصوص یك طبقه نبوده و نیست.

صالحی بیان كرد: موسیقی ایرانی به گونه ای با كلمه و كلام همراه بوده است. موسیقی و شعر دو بال هویت روح ایرانی بوده است؛ روح ایرانی از گذشته تا كنون با دو بال موسیقی و شعر حركت كرده و می كند. موسیقی ایرانی عواطف ناب انسانی را واگویه می كند. روح معنوی و شرقی ایرانی در موسیقی ایرانی تجلی یافته و همچنان ادامه دارد. خوشحالیم صدمین سال هنرستان موسیقی را جشن می گیریم و امید داریم ایران همچنان می ماند و می ماند هزارمین سال این نهادها را كنار هم باشیم و جشن بگیریم.

وزیر ارشاد كه عصر ۲۷ دی ماه در تالار وحدت سخن می گفت، در ادامه از افرادی كه فرصتی را فراهم كردند كه تاریخ شفاهی این هنرستان ثبت و ضبط شود، تشكر كرد و اظهار داشت: امیدوارم این مقدمه ای برای باشد برای بلوغ دوره جدیدی از هنر موسیقی ایرانی.

در بخش دیگر جشن صدمین سالگرد تاسیس هنرستان موسیقی با حضور وزیر ارشاد، احمد مسجدجامعی، سیدمجتبی حسینی، فرهاد فخرالدینی، لوریس چكناواریان و حسن ریاحی روی سن، از سه هنرجوی قدیمی هنرستان موسیقی یعنی داود جعفری امید (نوازنده ویولنسل)، اكبر حق كردار (آهنگساز)، امیر اشرف آریان پور (موسیقیدان و پژوهشگر) تقدیر گردید.

امیر اشرف آریان پور به دلیل كهولت سن به سختی با كمك و همراهی لوریس چكناواریان روی سن رفت.

سپس محمد اسماعیلی (نوازنده تنبك)، رحمت افشار (نوازنده كلارینت) و مینا افتاده (نوازنده سنتور) بعنوان اساتید و معلمان هنرستان موسیقی مورد تقدیر قرار گرفتند. از غلامحسین فخیمی كیا، پروین دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی هم كه در ادوار مختلف مدیریت هنرستان های موسیقی را بر عهده داشتند، تقدیر گردید. از فرهاد فخرالدینی هم بعنوان نخستین فارغ التحصیل هنرستان عالی تقدیر گردید.

در ادامه از تمبر و كتاب صد سالگی هنرستان موسیقی رونمایی شد؛ این تمبر به پاسداشت حسین دهلوی (رئیس هنرستان موسیقی ملی) و غلامحسین غریب گركانی (رئیس هنرستان عالی موسیقی) اختصاص دارد.

اجرای محمد اسماعیلی (نوازنده تنبك) و سعید ثابت (نوازنده سنتور)، اجرای اركستر سازهای بادی به رهبری جاوید مجلسی، اجرای گروه موسیقی نریمان و اجرای اركستر مشترك هنرستان موسیقی دختران و پسران به رهبری سهراب كاشف بخش هایی از این جشن را به خود اختصاص داده بود.

همچنین اجرای گروه كر هنرستان موسیقی به رهبری شهلا میلانی، پخش كلیپی از فرآیند برگزاری این جشن، پخش كلیپ از هنرمندان درگذشته موسیقی و بریدن كیك صد سالگی هنرستان از دیگر بخش های این جشن بود.
1397/10/28
20:32:15
5.0 / 5
4470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است