جواد علیزاده: نمردیم و یك كتاب منتشر كردیم!

جواد علیزاده: نمردیم و یك كتاب منتشر كردیم! آبی طرح: جواد علیزاده ـ كارتونیست و كاریكاتوریست باسابقه ـ در مراسم رونمایی از كتاب مجموعه آثار برگزیده خود، اظهار نمود: پیشتر از من پرسیده شده بود كه آخرین كاریكاتوری كه خواهی كشید چه خواهد بود؟ من پاسخ دادم كه خودم را می كشم كه می گویم نمردیم و مردیم! اما حالا باید بگویم نمردیم و یك كتاب منتشر كردیم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا٫ مراسم رونمایی و جشن امضای كتاب آثار برگزیده جواد علیزاده عصر روز ۳۰ دی ماه با حضور تعدادی از فعالان عرصه كاریكاتور همانند احمد عربانی، كامبیز درم بخش، اسماعیل عباسی، علی دهباشی، علی درخشی، رضا رفیع، غلامرضا كیانی، سیف الله صمدیان و نیكنام حسینی پور (مدیر عامل خانه كتاب) انجام شد.
هادی حیدری كه اجرای این مراسم را برعهده داشت، در سخنانی از جانب گروه پرشین كارتون كه از برگزار كنندگان این مراسم بود، اظهار نمود: امروز، یكی از روزهای خوب برای كاریكاتور ایران است. گروه «پرشین كارتون» مفتخر است با حمایت صمیمانه شركت «پرداخت نوین»، آغازین كتاب جامع استاد جواد علیزاده را منتشر نموده و در مراسم امروز رونمایی كند.
او درباره اهمیت كتاب مجموعه آثار جواد علیزاده، اظهار داشت: اهمیت انتشار این مجموعه، به سبب اهمیت جایگاه و مجموعه فعالیت های كسی است كه زندگی خودرا وقف هنر كارتون و كاریكاتور كرده است. جواد علیزاده در طول حیات حرفه ای خود، الگوی آفرینش هنر متعهد بوده است؛ هنری اخلاقی كه زبان گویای رنج ها و آرزوهای مردم بوده و نسبت به جامعه اش مسوولانه عمل می كند. آثار او، رنگ و بوی ایرانی دارد.
حیدری با اشاره به اینكه علیزاده چه در فرم و چه در محتوا تلاش می كند هنر بومی را جایگزین نمونه های غیربومی كند، اشاره كرد: جواد علیزاده همچون هنرمندانی است كه هیچ گاه برای رسیدن به شهرت و ثروت، تن به ابتذال فرهنگی نداده و اعتبار خودرا به حراج نگذاشته است. وی در بسیاری موارد كه ایستادن كنار حقیقت و عدالت، مستلزم پرداخت هزینه بوده، با حفظ استقلال حرفه ای خویش، جانب حق و حقیقت را گرفته و به راه همه كوشندگان مسیر انسانیت و آزادی پیوسته است. علیزاده در مقابل متولیان بی فرهنگی باز هیچ گاه سكوت نكرده و بدون واهمه از فشار و مزاحمت های آنان با قاطعیت از انصاف و عدالت، چه برای خود و چه برای سایر افراد خانواده كاریكاتور، دفاع كرده است.
این كاریكاتوریست افزود: پایمردی در انتشار ماهنامه «طنز و كاریكاتور» كه آرام آرام به سی سالگی نزدیك شده و جایگاه قدیمی ترین مجله طنز سپس انقلاب را به دست آورده، از دیگر خاصیت های این هنرمند است؛ به صورتی كه مجله او محلی برای كشف و رشد استعدادهای جوان و علاقه مند شد كه حالا خیلی از آنان، ستاره هایی در سپهر هنر ایران به شمار می روند. تمام این ها و بسیاری دیگر كه مجال گفتن آنها نیست، دلایلی كافی برای آن بود كه گروه پرشین كارتون تلاش خودرا برای انتشار مجموعه آثار این هنرمند بهادار در چارچوب كتاب آغاز نموده و با افتخار، آغازین كتاب جامع كارتون ها و كاریكاتورهای جواد علیزاده سپس قریب به ۵۰ سال فعالیت حرفه ای ایشان را منتشر سازد.
حیدری با اشاره به همكاری شركت پرداخت نوین بعنوان حامی انتشار این كتاب، بیان كرد: كتاب حاضر، حاصل همكاری موثر حوزه فرهنگ و هنر با اقتصاد است. اگر نگاه مدیران مجموعه های اقتصادی، نگرشی فرهنگ ساز و هنردوست باشد، حاصل پیوندشان با مجموعه های فرهنگی و هنری، ثمرات ارزشمندی برای این كشور در بر خواهد داشت. از طرفی مدیریت زمان، دقت فنی و سلیقه هنری «نشر تاش» هم چون آثار گذشته اش، آن طور كه پیش رویتان خواهد بود، قابل تقدیر است.
در ادامه این مراسم، با حضور افرادی همچون كامبیز درم بخش، علی دهباشی و یحیی تدین از كتاب مجموعه آثار برگزیده جواد علیزاده رونمایی گردید.
همچنین تیزر روند شكل گیری چاپ كتاب مجموعه آثار برگزیده جواد علیزاده و قسمتی كوتاه از انیمیشن دیرین دیرین كه از طرف علی درخشی(كارگردان) به علیزاده تقدیم شد، برای حاضران پخش گردید.
علی درخشی، در سخنانی درباره قسمت ویژه دیرین دیرین برای انتشار كتاب علیزاده، اظهار نمود: این كمترین كاری بود كه می توانستم انجام دهم. من زیاد اهل صحبت كردن نیست. چون كسانی كه از آقای علیزاده كار یاد گرفتند، همانند خودشان بیشتر كار می كنند تا صحبت. من شخصا از ایشان تشكر میكنم.
او خطاب به علیزاده اظهار داشت: شاید خیلی ها همانند من با دیدن گاه نامه های شما در دوران جنگی كه همه چیز خاكستری بود و هیچ رنگی نبود، عاشق كاریكاتور شدند. این گاه نامه ها دریچه ای بود كه ما را به دنیا ارتباط داد و اگر نبود دنیای ما همان جنگ می ماند. شما به ما یاد دادید كه چند بُعدی باشیم و به همه مسائل فكر نماییم. از شما خیلی چیزها یاد گرفتیم. شما قلمتان را نفروختید و به ما اخلاق و حرفه ای گری یاد دادید.
در ادامه جواد علیزاده باز در سخنانی ضمن تشكر از حاضران در مراسم، درباره انتشار كتاب مجموعه آثار خود، اشاره كرد: پیشتر از من پرسیده شده بود كه آخرین كاریكاتوری خواهی كشید چه خواهد بود، من پاسخ دادم كه خودم را می كشم كه می گویم نمردیم و مردیم! اما حالا باید بگویم نمردیم و یك كتاب منتشر كردیم. در این سال ها هیچ گاه فرصت نكردم كتاب منتشر كنم و بیشتر مشغول كشیدن كاریكاتور و انتشار نشریه بودم و امروز خیلی خوشحالم كه این كتاب انتشار یافته است.
صاحب امتیاز و سردبیر مجله طنز و كاریكاتور در پاسخ به پرسشی درباره بن بست هایی كه در زندگی با آنها مواجه شده است، اظهار داشت: همه ما كاریكاتوریست ها گاهی در كارهایمان با بن بست هایی مواجه می شویم و امكان دارد كارهایمان با سوءتفاهم هایی مواجه میگردد. من باز بارها با این مشكل رو به رو شده ام. اما مهم این است كه با كاریكاتورهایی كه می كشیم به ادامه دادن امیدوار شویم. من با كار كردن و سوژه پیدا كردن تلاش می كنم از بن بست ها بیرون بیایم. زندگی پر از تناقض ها است و كار كارتون هم كشف این تناقض ها و احداث رابطه میان آنهاست. من باز نگاهم همواره به زندگی همین بوده است.
علیزاده در پاسخ به پرسش احمد عربانی در خصوص اینكه چطور در این ۳۰ سال نشریه طنز و كاریكاتور را بدون دریافت تبلیغ منتشر نموده است و هنوز لبخند می زند، اظهار داشت: به خاطر عشق و علاقه ای كه به این كار دارم ادامه می دهم. الان هم ضرر زیادی برای مجله می دهم و مجله هم چند ماه یك دفعه منتشر میگردد. اما من به تصمیم های عجیب عادت كرده ام. سال ها پیش باز وقتی در روزنامه كیهان كار می كردم و شرایط شغلی چندان خوبی هم نداشتم، كار در آنجا را به كار در یك شركتی كه پول خوبی هم می داد ترجیح دادم. امروز هم به خاطر عشق و علاقه ای كه دارم به كارم ادامه می دهم. فكر می كنم آدم یك دفعه زندگی می كند و باید در شغل مورد علاقه كار كند.
او همین طور در پاسخ به این سوال كه چرا توپ گرد است كه اشاره ای به كاریكاتورهای قدیمی او داشت، اظهار نمود: برای برخی سوال های ساده جوابی وجود ندارد. ما به اینها عادت كرده ایم اما هیچگاه دقت نكردیم كه جواب مشخصی برای آنها وجود ندارد و توضیحی برای آنها نداریم. زندگی هم از نظر من به همین صورت است.
حسینی پور، مدیر عامل خانه كتاب باز در این مراسم در سخنانی اظهار نمود: یادم است كه در جریان هفته كتاب از آقای علیزاده بعنوان هنرمند پیشكسوت كه كارهای بزرگی انجام داده است تقدیر گردید. امیدوارم فرصت تقدیر از پیشكسوتان بیشتر فراهم گردد و آقای علیزاده باز با قلمشان بیشتر به هنر و كتاب خدمت كند. همین طور امیدوارم نگاه به هنر از دریچه كتاب بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.1397/11/01
13:31:02
5.0 / 5
4050
تگهای خبر: استاد , انیمیشن , پیشكسوت , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است