نگاهی به گالری های تهران در ایام نخست بهمن

نگاهی به گالری های تهران در ایام نخست بهمن آبی طرح: گالری های و مراكز فرهنگی هنری تهران با برگزاری نمایشگاه های متنوع از آثار هنرهای تجسمی به استقبال دومین ماه زمستان رفته اند.


ایسنا در این گزارش مروری دارد بر برخی نمایشگاه ها كه در این ایام برقرار هستند:نمایشگاهی از بوم های سوزن دوزی شده

نخستین نمایشگاه انفرادی فریناز نصیرپور، هنرمند نقاش تحت عنوان «روایتِ بافتِ لكه ها» روز جمعه (پنجم بهمن ماه) در گالری دیلمان برگزار می گردد. این نمایشگاه حاصل پنج سال فعالیت فریناز نصیرپور است كه شامل ۱۸ اثر به سبك سوزن دوری روی بوم می شود.

نمایشگاه «روایتِ بافتِ لكه ها» از روز جمعه (۵ بهمن ماه) آغاز می شود و تا سه شنبه (۱۶ بهمن ماه) هم هر روز به جز شنبه ها از ساعت ۱۶ الی ۱۹ در گالری دیلمان ادامه دارد.

او در توضیح آثارش می گوید: سوزن دوزی تكنیكی بوده كه به وسیله ی آن راحت تر توانسته ام احساسم را منتقل كنم. من این كار را روی خود بوم انجام می دهم، نه روی پارچه. همینطور در روند استفاده از این تكنیك، زن بودنم بسیار مؤثر بوده است؛ چون كه زنان همیشه در طول تاریخ روایت گر موضوعات مختلفی چون جنگ، مسائل اجتماعی، خانوادگی و... بوده اند. برداشت من هم در كارهایم بیشتر از جانب وجه روایت گری زنانه بوده است. ازاین رو تلاش كرده ام بیشتر راوی قصه ها باشم. این قصه گاهی از نقوش فرش آمده، گاهی از حروف و گاهی از موارد دیگر.

گالری دیلمان در خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، خیابان پورمشكانی (كودكان غزه)، شماره ۵۰ واقع شده است.***

آثار حجمی «هزاران اكنون» در گالری شیرینآثار حجم و مجسمه های هومن بابایی زاد با عنوان «هزاران اكنون»، در گالری شیرین درحال برگزاری است.

این هنرمند در توضیح آثارش در نمایشگاه «هزاران اكنون» می گوید: این مجموعه را هزاران حالا نامگذاری كرده ام. اكنونی كه، فقط به معنای لغوی زمان نیست بلكه حالا ما است، زمانی در چارچوب مكان كه دنیای بیرون و درون در آن كنشگرند. پس حالا من ساخته من نیست، موجودی مجرد است كه «من انسان» تنها بخشی از آن است كه الزاما مهمترین بخش هم نمی باشد. این حالا گاهی هزار فامی درخشان است، گاهی هذیان لایه های امن و گاهی زندانی كه تا ابد در خود تكرار می شود و در پشت این همه با حركتی انتقالی به سمت نیستی شتابان است. در این میان رویا جادوی شگفت انگیزی است كه جرعه ای از آن میتواند لذت بودن مطلق را بچشاند.

این نمایشگاه از ۲۸ دی ماه افتتاح شده است و تا روز چهارشنبه (۱۰ بهمن ماه) در گالری شیرین واقع در خیابان كریمخان زند، خیابان سنایی، كوچه ۱۳، پلاك ۵ ادامه دارد. ساعت بازدید از این نمایشگاه ۱۶ تا ۲۰ اعلام شده است.***

نمایشگاهی از «عمو كامبیز»


نمایشگاه آثار كامبیز درم بخش به نام «طراحی های عمو كامبیز» در گالری سیحون در حال برگزاری است و تا روز چهارشنبه (دهم بهمن ماه) هم ادامه دارد.
در این نمایشگاه به مواردی همچون مشكلات انسان ها و تنهایی شان، رابطه طبیعت با تكنولوژی، رابطه تكنولوژی در تنهایی انسان ها، روابط بین افراد، رابطه بین انسان ها با وجود تكنولوژی، تنها بودن انسان ها و حصاری كه برخی به دور خود كشیده اند، بی توجهی افراد به یكدیگر، عیب جویی افراد و قضاوت آدم ها درباره یكدیگر، رابطه بین انسان ها با طبیعت و... پرداخته شده است.
این كاریكاتوریست در توصیف این نمایشگاه به ایسنا گفته است: در شرایط حاضر، مردم به شادی نیاز دارند حتی اگر لبخندی كوچك باشد؛ چراكه شاد بودن خیلی سخت شده است؛ البته این مشكل تنها مختص به ایران نیست بلكه در همه جای دنیا هم همین گونه است.
گالری «سیحون» در خیابان وزرا، كوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است. امكان بازدید از این گالری شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۱ بامداد تا ۷ عصر و جمعه ها ساعت ۴ تا ۸ عصر فراهم است.
همینطور گالری «سیحون» روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.***

تابستان میزبان نمایشگاه «مراد فتاحی» می شود
نمایشگاه نقاشی و نقاشی خط مراد فتاحی در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران در حال برگزاری است.
مراد فتاحی درباره برگزاری این نمایشگاه می گوید: این نمایشگاه در برگیرنده ۱۵ اثر نقاشی و نقاشی خط است كه با تكنیك اكرلیك و تركیب مواد روی بوم اجرا شده‎اند. ابعاد آثاری كه در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت٬ متفاوت می باشد و بزرگترین اثر۱۵۰ در۱۱۰ است.
فتاحی درباره نقاشی های این مجموعه هم می گوید: من در نقاشی و نقاشی خط متاثر از بزرگان مكتب سقاخانه هستم و نقاشی هایم در بستری آبستره شكل گرفته اند و در آنها اِلمان هایی از عناصر تصویری مكتب سقاخانه به چشم می خورد. مكتب سقاخانه جریانی هنری است كه در دهه ۱۳۴۰ شمسی با بهره‎گیری از عنصرهایی از هنر مدرن و بعضی از عنصرهای تزیینی هنرهای سنتی و دینی در ایران شكل گرفته است.***

عكس های حمید جبلی در گالری آتبین


تصاویر حمید جبلی این روزها با عنوان «ماسوله ۶۷» در گالری آتبین در حال برگزاری است.
حمید جبلی درباره نحوه شكل گیری این مجموعه می گوید: سال ۶۷ برای ساخت فیلم «ای ایران» همراه با ناصر تقوایی به ماسوله رفتم، اما تغییر فصل و شرایط آب و هوایی، ما را مجبور كرد كه یك سال در ماسوله بمانیم. من گاهی عكاسی فیلم انجام می دادم و در سایر روزها هم دوربین همیشه همراهم بود و از فضاهای ماسوله عكاسی می كردم.
نمایشگاه عكس حمید جبلی از ۲۸ دی تا ۹ بهمن ماه در گالری آتبین برپاست. این گالری در خیابان ولی عصر، پیش از چهارراه پارك وی، كوچه خاكزاد، پلاك ۴۲ قرار دارد.


***روایتی از زندگی شبه مدرن در گالری سرزمین هنر


برداشت های یك هنرمند از تاثیرات زندگی شبه مدرن امروزی بر خط و هنر كلاسیك ایران در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه انفرادی خط نقاشی های پریسا پگاه با عنوان «مرا بخوان كه خط سوم توام» روز جمعه (۲۸ دی ماه) از ساعت ۱۶ تا ۲۱ افتتاح شده و تا روز چهارشنبه (۱۰ بهمن ماه) هم ادامه دارد.
این نمایشگاه در واقع نگاه پریسا پگاه به خوشنویسی بدون توجه به حروف و معانی كلمات است و او تحریر حروف را بدون در نظر گرفتن ادبیات و با عبور از ادبیات مد نظر قرار داده است. به عقیده او وقتی اثر خوشنویسی از مرزهای ایران بیرون می رود اعتبار گرافیكی و نقاشی دارد و بر پایه معانی ادبی استوار نیست.
این هنرمند در توضیح آثارش می گوید: زیبایی شناسی خط نقاشی معاصر باید خصوصیات زندگی امروزی را داشته باشد و با سرعت زندگی و نوع تغییرات اجتماعی خویش را هماهنگ كرده و حتی به جلوتر از مرز ذهنی جامعه پیش برود. این مجموعه برداشت های وی از تاثیرات زندگی شبه مدرن امروزی بر خط و هنر كلاسیك ایران است..
امكان بازدید از گالری سرزمین هنر هر روز (به جز روزهای دوشنبه) از ساعت ۱۱ تا ۲۱ فراهم است. این گالری در اوین، ابتدای سربالایی خیابان كچویی، كوچه صفا، پلاك ۴ واقع شده است.***۵۰ سال نقاشی های دیده نشده از منوچهر نیازی در گالری بوم


گالری بوم این روزها میزبان ۵۰ سال زندگی نقاشانه منوچهر نیازی است. ان نمایشگاه كه از ۱۴ دی ماه اغاز شد، همچنان هم برگزار است.
نیازی درباره مجموعه آثار خود در این نمایشگاه می گوید: این یك نمایشگاه متفاوت از من خواهد بود كه ۵۰ نمونه شاخص از آثار ۵۰ سال اخیرم را یك جا به نمایش می گذارم. خوشحالم در گالری بوم كه نمایشگاه های شایسته ای برای بزرگانی مانند كیارستمی، تناولی و دیگر اساتید برگزار كرده آثارم را عرضه می دهم.

نمایشگاه نقاشی های منوچهر نیازی تا ۱۷ اسفند ماه (غیر از شنبه ها و یكشنبه ها) در گالری بوم ادامه دارد.
تمامی آثار به نمایش درآمده در گالری بوم در زمره گنجینه این گالری و در جهت پشتیبانی از هنر ایران است و جنبه فروش ندارد. گالری بوم در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاك ۱۱ واقع است.***نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» در گالری فرشته
نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» با مجموعه آثاری از حمیدرضا اندرز، مهدی حسینی، مهرداد خطایی، منوچهر معتبر و الهام یزدانیان در گالری فرشته در حال برگزاری است
این نمایشگاه تا روز سه شنبه (بهمن ماه) در گالری فرشته هر روز به غیر از شنبه ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ و جمعه ها از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار است.
این گالری در خیابان شریعتی، پایین تر از پل صدر، جنب شهركتاب فرشته واقع شده است.***

«خاطرات رنگ یافته» در گالری ساربان


نمایشگاه نقاشی های كیومرث هارپا با عنوان «خاطرات رنگ یافته» این روزها در گالری سرپان برپاست و روز دوشنبه (۸ بهمن ماه) هم ادامه دارد.
هارپا بیشتر از بیست سال سابقه تدریس نقاشی در كلاس های دانشگاهی و كارگاه ها را دارد و در این نمایشگاه ۴۰ اثر از او به نمایش گذاشته شده است.
زمان بازدید از این گالری هر روز (غیر از سه شنبه ها) ساعت ۱۶ الی ۲۰ اعلام شده است. این گالری در خیابان سهروردی شمالی، خیابان هویزه غربی، نبش شهید یوسفی، پلاك ۱۳۰، طبقه اول واقع شده است.***

«قجربازی» در گالری شكوه


گالری شكوه این روزها میزبان مجموعه آثار هومن بیات با عنوان «قجربازی» است. این نمایشگاه از روز جمعه (پنجم بهمن ماه) آغاز می شود و تا سه شنبه (۱۶ بهمن ماه) ادامه داردو
این گالری هر روز (غیر از پنجشنبه و تعطیلات رسمی) از ساعت ۱۶ الی ۲۰ امكان بازدید دارد.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: هومن بیات در مجموعه ی اخیر خود كه آنها را تحت عنوان قجر بازی به نمایش گذارده، رجعتی خلاقانه به نقاشیهای مكتب زند و قاجار داشته است. لیكن در این تصویر نمایی گذشته، او با پرهیز از فرآیند بازسازی هنر قدما، بازتولید این آثار در فضایی كوبیستی اقدام نموده است.
گالری شكوه در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، كوچه امیر نوری، پلاك ۱۹ واقع شده است.***

هنر سرزمین هلند در موزه ملی ایران
نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» ۵۶۰ اثر تاریخی باستانی هلند را تا ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران به نمایش می گذارد. در بین ۵۶۰ شی باستانی و تاریخی در ۳۳۱ ردیف از موزه درنتس شهر آسن در هلند، تابلوهای نقاشی ای هم حضور دارد كه هنردوستان علاقه مند به میراث فرهنگی می توانند از آنها بازدید نمایند. گالری نقاشی این نمایشگاه دربرگیرنده منتخبی از آثار هنرمندان هلندی است كه عموما شامل مناظر و زندگی روستایی در استان «درنته» است.
یكی از تابلوهای به نمایش درآمده «بر دروازه ابدیت» نام دارد كه به علت موضوعیت آن با هلند، از مخزن موزه هنرهای معاصر برای نمایش در این نمایشگاه امانت گرفته شده است. تابلویی را كه با نام «چشم انداز خانه روستایی در درنته ۱۸۹۴» معرفی شده است، مسئولان موزه درنتس با حمایت «ینكگیرولوتریج» سال قبل از نهاد دیگری خریداری نموده اند، اما تا پیش از انتقال آن به ایران، در هیچ كدام از تالارها یا نمایشگاه های هلند نمایش داده نشده بود.***

نمایشگاه «عشق عنكبوتی» در گالری دلگشا


نمایشگاه انفرادی هایده ایازی با عنوان «عشق عنكوبی» از روز جمعه (۵ بهمن ماه) در گالری دلگشا افتتاح می شود و تا روز یكشنبه (۲۸ بهمن ماه) ادامه دارد.
گالری دلگشا در خیابان كریم خان زند، خیابان ایرانشهر، كوچه مهاجر، پلاك ۳۰ واقع شده است. ساعت افتتاح این نمایشگاه ۱۷ تا ۲۱ عنوان شده است و به غیر از روزهای شنبه، از ساعت ۱۳ تا ۲۰ امكان بازدید دارد.
1397/11/04
13:00:38
5.0 / 5
4484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است