۴ نوازنده نوجوان در اركستر سمفونیك تهران، برنامه اركستر برای جشنواره موسیقی فجر

۴ نوازنده نوجوان در اركستر سمفونیك تهران، برنامه اركستر برای جشنواره موسیقی فجر به گزارش آبی طرح شهرداد روحانی درباره اركستر سمفونیك تهران، برنامه این اركستر در جشنواره موسیقی فجر و اضافه شدن نوازندگان جدید به این اركستر سخن گفت.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، شهرداد روحانی، رهبر اركستر سمفونیك تهران درباره اجرای پیش روی این اركستر بیان كرد: ما دهم و یازدهم بهمن اولین برنامه زمستانی اركستر سمفونیك تهران را برگزار می نماییم. چند رپرتوار است كه برای نخستین بار، مقرر است اجرا نماییم. یكی از سیاست های ما این است تعداد زیادی از قطعات تازگی داشته باشد و برای نخستین بار اجرا شود.
او افزود: اوروتور «كارناوال» و قسمتی از سمفونی شماره ۲ رخمانینف برای نخستین بار اجرا می شود. یكی از سیاست های اركستر سمفونیك این است كه به جوان ها میدان بدهیم و تلاش نماییم آنها را به شنیدن اركستر سمفونیك دعوت و در اجراها از آنها استفاده نماییم. وقتی به سالن می آیید به جرأت می گویم ۷۰ درصد مخاطب های ما جوان هستند و این نشان داده است جوان ها به اركستر سمفونیك و موسیقی كلاسیك علاقه مند شدند و اركستر جایگاهی پیدا كرده است.
روحانی بیان كرد: این دفعه چهار نوازنده جوان هارپ در اركستر می نوازند كه مسن ترین آن ۱۵ سال دارد؛ در كنار او نوازندگان ۱۲ و ۱۱ و ۱۳ ساله داریم. اینكه به موسیقی جدی و كلاسیك علاقه مند هستند باید نشان داد و خود نوازنده ها تشویق شوند كه بیشتر كار و تمرین كنند كه سطح نوازندگی شان بالا برود و ما هم بتوانیم از آنها استفاده نماییم.
رهبر اركستر سمفونیك تهران اظهار داشت: با خود فكر كردیم از آنجائیكه چند سولیست جوان داریم قطعه «پیتر و گرگ» هم در رپرتوار ما باشد؛ این دفعه روای ما آقای ژرژ پطروسی یكی از دوبلورهای شناخته شده است. در ضمن اركستر سموفنیك تهران چند ماه پیش این قطعه را در تالار وحدت ضبط كرد و مقرر است با روایت آقای پطروسی انتشار پیدا كند.
او افزود: اركستر سمفونیك تهران یكی از برنامه هایی كه از سه سال پیش با جدیت دنبال كرده این است كه برنامه های زنده خویش را به شكل صوتی و تصویری نماییم و بعد منتشر شود. الان چندین سی دی انتشار پیدا كرده است كه حین اجرای اركستر سمفونیك تهران ضبط شده است و زمان اجرای اركستر در لابی تالار وحدت عرضه می شود. متأسفانه هنوز این سی دی ها در بازار نیست اما تلاش می نماییم در سرتاسر كشور پخش شود چونكه پخش كننده نیاز دارد.
این آهنگساز كه با خبرنگاران گفتگو می كرد، همینطور اظهار داشت: متأسفانه اتفاق دردناكی افتاده است كه اركستر سمفونیك تهران با سابقه بیشتر از ۸۰ سال قدمت وقتی می خواهیم رجوع نماییم به اجراهای ۴۰ سال آن پیش هیچ چیزی در دسترس نیست.
وی در پاسخ به ایسنا درباره آزمون نوازندگی اركسترها و نتایج آن اظهار نمود: آزمون نوازندگی اركستر درست مانند اركسترهای حرفه ای دنیا انجام شد. هیچ كس نمی دانست نام نوازنده چیست و او پشت یك پرده می نواخت. از این رو چند نوازنده كه به بدنه اركستر اضافه شده كه برخی از آنها شهرستانی هستند. البته این نوازندگان تا آخر امسال دوره آزمایشی دارند تا سطح كیفی و نظم و كار گروهی آنها مشخص شود. در سال جدید مطمئناً عده ای به استخدام اركستر درمی آیند.
روحانی همینطور درباره رپرتوار این اركستر در جشنواره موسیقی فجر هم اظهار داشت: در سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر هم رپرتوار كاملاً جدیدی را می نوازیم. یك اثر از شاهین فرهت اجرا می نماییم كه سولیست آن امین غفاری خواهد بود. همینطور اثری از رضا كهریزی و قسمتی از پوئم سمفونی «پرنده آتشین» رپرتوار اجرای ما را در جشنواره فجر تشكیل می دهد.
او بیان كرد: پس از جشنواره هم در اسفندماه آخرین برنامه اركستر سمفونیك را با اجرای سمفونی شماره ۹ بتهوون و همكاری گروه های كر روی صحنه می بریم.1397/11/08
15:58:32
5.0 / 5
4582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است