سرنوشت روز مجسمه در ایران

سرنوشت روز مجسمه در ایران آبی طرح: تنها پنج سال از تعیین یك روز جهانی برای مجسمه می گذرد، گرچه كه در همان سال قرار بود روزی برای مجسمه در ایران هم تعیین شود ولی به سبب اختلاف نظرهایی كه وجود داشت تا امروز تاریخ مشخصی به نام مجسمه در تقویم ایران ثبت نشده است. هرچند مدیر انجمن مجسمه سازان این نوید را داده كه امسال قصد دارند روزی را برای مجسمه در ایران در نظر بگیرند.


همه ساله در آخرین شنبه ماه آوریل كه در تقویم ما مصادف است با هشتم اردیبهشت، روز مجسمه در جهان جشن گرفته می شود.
روز جهانی مجسمه سازی یك جشن سالانه برای مجسمه و مجسمه سازی است. این روز توسط سازمان جهانی مجسمه سازی با هدف افزایش آگاهی، درك و لذت بردن از مجسمه سازی در جوامع مختلف سراسر جهان پایه گذاری شد.
در افتتاح نخستین روز جهانی مجسمه در سال ۲۰۱۵ بیشتر از ۵۰ رویداد و نمایشگاه در ۱۲ كشور مختلف همچون سوئیس، چین، آلمان، انگلستان، استرالیا، اتریش، كانادا، اسپانیا، نیوزلند و آمریكا اجرا شد. با این تفاوت كه در سال دوم ۲۰ كشور به تعداد قبلی كشورها در سال اول افزوده شد و همین طور تعداد رویدادها این دفعه به ۲۰۰ رسید.
سال قبل میلادی (۲۰۱۸) چهارمین سالروز مجسمه سازی باشكوه تر از هر دوره قبلی اجرا شد؛ به گونه ای كه بیشتر از ۶۰۰ سازمان از ۴۵ كشور جهان در این روز جهانی هنر شركت كردند.
همه این رویدادها در حالی در جهان برگزار شده كه از سال ۹۳ كه قرار بود به پیشنهاد انجمن مجسمه سازان ۱۳ مهر ماه در تقویم رسمی روز مجسمه در نظر گرفته شود، هنوز این تصمیم به سرانجام نرسیده است. ۱۳ مهر ماه سالروز تولد ابوالحسن خان صدیقی، از بزرگترین مجسمه سازان ایران است.
اما در تاریخ هفتم بهمن ماه امسال، عباس مجیدی (مدیر انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران) در نشستی بیان كرد كه قصد دارند روزی را برای مجسمه در نظر بگیرند ولی هنوز تصمیم قطعی درباره تاریخ آن نگرفته اند.
همین طور مجیدی به ایسنا اظهار داشت: هنوز در انجمن به نتیجه نرسیده ایم كه تولد انجمن مجسمه سازان را بعنوان روز مجسمه در نظر بگیریم یا تاریخ تولد یكی از بزرگان عرصه مجسمه سازی ایران. خودمان ترجیح می دهیم كه تولد انجمن را برای این روز در نظر بگیریم ولی با این وجود می خواهیم همزمان با جشنی كه در اوایل اسفند برای انجمن می گیریم، تاریخ اصلی روز مجسمه را اعلام نماییم.
وی همینطور درباره لزوم نام گذاری روزی به نام مجسمه سازی در ایران اظهار داشت: عمده ترین دلیل تعیین یك روز ملی برای مجسمه سازی این است كه به بهانه این روز، هنرمندان مختلف این عرصه در یك فضای صمیمی در كنار یكدیگر جمع شوند. می توانیم در چنین روزی یك فضای شاد را به وجود بیاوریم؛ چراكه بالقطع یا به بهانه زادروز تولد یك هنرمند خاص است یا پایه گذاری انجمن مجسمه سازان.
مجیدی با اشاره به اینكه تاریخ مجسمه سازی ایران به زمان مادها بازمی گردد، اشاره كرد: مجسمه سازی در ایران حتی در دوره هخامنشی به خط فكری رسیده است. در دوره های مختلف اشكانی و یا ساسانی باز اشكال مختلفی از مجسمه سازی دیده می شده بااینكه كه در دوره اشكانیان مقداری تحت تأثیر یونانیان بوده ولی وقتی به ۱۴۰۰ سال قبل می رسیم به خاطر مسائل دینی مجسمه سازی به مراتب كم رنگ تر می شود ولی هیچوقت حضور آن حذف نمی گردد به گونه ای كه حتی بر روی سنگ قبرها یا كنار آنها المان های خاصی را می بینیم كه شیر سنگی ها گواه این داستان هستند.
مدیر انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در ایان اظهار داشت: در دوره قاجار پرداختن به مجسمه مقداری جدی تر می شود تا اینكه در اواخر دوره قاجار و شروع پهلوی با مجسمه سازی جدی تر روبرو می باشیم و با ظهور آقای صدیقی، می توان گفت مرز بین هنر گذشته مجسمه سازی ایران و مدرن شكل می گیرد.1397/11/12
13:01:25
5.0 / 5
4655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است