آخر جشنواره صنایع دستی فجر با وعده هایی برای بین المللی شدن

آخر جشنواره صنایع دستی فجر با وعده هایی برای بین المللی شدن آبی طرح: سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر بعد از پنج روز با عرضه ۱۷۱ اثر در خانه هنرمندان ایران، با تقدیر از برگزیدگان این جشنواره پایان یافت.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، مراسم اختتامیه سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر عصر روز چهارشنبه (۱۷ بهمن ماه) با حضور علی اصغر مونسان (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، پویا محمودیان (معاون صنایع دستی) و تعدادی از هنرمندان و مسئولان حوزه صنایع دستی كشور در خانه هنرمندان ایران انجام شد.
در ابتدای این مراسم حسین خواجه بیدختی، مدیر دفتر توسعه و ترویج سازمان صنایع دستی در سخنانی گزارشی از سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی عرضه داد و اظهار داشت: بطور كلی حوزه صنایع دستی باید میان بخش صنعتی و هنری در تعادل باشد. قبل از این گرایش نمایشگاه های صنایع دستی بیشتر به سمت صنعت بود و سعی كردیم این جای خالی را در جشنواره فجر پر نماییم.
او تصریح كرد كه از میان بیشتر از ۱۷۱ اثری كه به جشنواره راه یافتند، ۷ اثر بعنوان برگزیده معرفی می گردند و ۷ اثر هم دیپلم افتخار دریافت می كنند.
بیدختی همینطور به پویا محمودیان (معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی) پیشنهاد نمود كه می توان پایه برگزاری این جشنواره را با عنایت به ظرفیت های فراوان اصفهان در حوزه صنایع دستی در این شهر قرار داد.
در ادامه مجید رجبی معمار، مدیر خانه هنرمندان ایران كه میزبان سومین جشنواره صنایع دستی فجر بود است در سخنانی اشاره كرد: بسیار خوشحالیم كه خانه هنرمندان ایران این توفیق را داشته است كه برای سومین سال پذیرای هنرمندان عزیز هنرهای صنعتی و سنتی ایران باشد. این جشنواره رخداد ارزشمندی است كه به جمع جشنواره هنری كشور افزوده شده است.
او درباره ارزش هنرهای سنتی ایران در جهان، اظهار نمود: اگر در بین كسانی از هنر شناخت دارند صحبت از هنر ایرانی شود نخستین چیزی كه به ذهنشان بیاید صنایع دستی كشورمان همانند فرش بافی، قلم زنی و منبت و … است. بعنوان مثال منبت هنری است كه برخی كشورهای دیگر هم انجام می شود، ولی منبت ایران با ظرافت هایی كه دارد اصلاً با جاهای دیگر قابل مقایسه نیست. ما هم باید هنرهای سنتی را بعنوان هنر بشناسیم و در كنار هنرهای هفت گانه معروف از آن یاد نماییم.
رجبی معمار همینطور ابراز امیدواری كرد كه جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر سال آینده به شكل گسترده تری اجرا شود.
عبدالمحمود رضوانی، مترجم ادبی و زبانشناس از دیگر سخنرانان این مراسم بود كه درباره مفهوم و مفهوم واژه هنر و اهمیت آن در زبان های مختلف جهان سخن گفت.
همینطور حمیدرضا مرتضایی، پیشكسوت صنایع دستی كه پیشتر معاونت صنایع دستی را در دهه ۶۰ برعهده داشت، در سخنانی با اشاره به اینكه «باید مقدار زیادتری به صنایع دستی كشور كمك كرد»، اشاره كرد: امروز صنعتگران ما در امرار معاششان مشكل دارند و باید حتماً فكری در این زمینه صورت بگیرد و در بحث عرضه و فروش محصولات صنایع دستی كارهای بیشتری صورت گیرد.
او افزود: وقتی سال ۶۰ مدیریت این سازمان صنایع دستی را برعهده گرفتم، سازمان كاملاً به صورت ستادی اداره می شد و فقط امكان برگزاری نمایشگاه را داشت. بر همین مبنا آن زمان ماده ای را در مجلس تصویب كردیم كه سازمان صنایع دستی همانند یك شركت دولتی اداره شود كه به گسترش عرصه و فروش صنایع دستی بسیار كمك كرد. یادم است سال ۶۴، ۴۰۰ هزار صنعتگر به صورت مستقیم با سازمان كار می كردند و پنج هزار زن سوزن دوز بلوچ با سازمان صنایع كار می كردند اما الان ۱۰ سوزن دوز بلوچ هم نمی توانیم پیدا كرد.
مرتضایی با اشاره به اینكه «در حق صنایع دستی ظلم شد»، اشاره كرد: باید توسعه صنایع دستی عملاً به بخش اقتصادی این صنعت كمك نماید. وقتی تعداد زیادی صنعتگر در حال تولید باشند خود به خود عده ای پیدا می شوند كه جنبه هنری آثارشان بیشتر است، اما در مجموع همه این افراد احتیاج دارند كه از نظر اقتصادی به آنها كمك گردد.
او اضافه كرد: اخیراً احساس كردم كه اراده ای وجود دارد كه به صنایع دستی كشور كمك گردد و من با كمال میل آمادگی دارم تجربیاتم را منتقل كنم. برگزاری جشنواره تسجمی فجر هم اتفاق خوبی است و برای بین المللی كردن آن هم راه سختی را در پیش ندارید. درست است كه در این نمایشگاه آثار خوبی جمع آوری شده است، اما هنوز نشان دهنده عمق صنایع دستی كشور ما نیست. ایران در زمینه صنایع دستی جزو سه كشور برتر دنیا است كه باید به آن بها داده شود.
پویا محمودیان، معاون صنایع دستی هم در سخنانی اشاره كرد: ما اعلام می نماییم كه به آن بلوغی كه مد نظرمان است برای جشنواره ای در شأن هنر صنایع دستی كشورمان می رسیم، اما راه بسیار درازی را در پیش داریم تا بتوانیم جشنواره ای كه مورد نظرمان است را اجرا نماییم. جشنواره صنایع دستی جوان ترین جشنواره در بین جشنواره های فجر است.
او افزود: به شدت عزم خودمان را جزم می نماییم كه دبیرخانه جشنواره صنایع دستی فجر را بنا نماییم تا دریافت كننده كلیه انتقادات و پیشنهادات اهالی هنر باشیم. تصمیم داریم در دبیرخانه دائمی كمیته های مختلفی را همچون تبلیغات، علمی و دانشگاهی، هنر و … را تشكیل بدهیم.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگ اظهار نمود: ما تصمیم داریم با مجامع بین المللی بوسیله ترجمه درست متن صنایع دستی ارتباط برقرار نماییم كه این امر میسر نمی گردد مگر با همكاری صاحب نظران و كارشناس حوزه ادبیات، ترجمه، علوم انسانی و علوم اجتماعی. اگر مقرر است ما بعنوان سومین كشور تولیدكننده صنایع دستی از لحاظ تنوع و بعنوان اولین كشور ثبت شهرهای جهانی، جشنواره صنایع دستی بین المللی داشته باشیم باید بتوانیم با مجامع بین المللی ارتباط داشته باشیم و باید شرایط به گونه ای شود كه جشنواره فجر ما استانداردهای این حوزه را مشخص نماید. ما امیدوار هستیم ریاست شورای جهانی صنایع دستی را در دوران تحریم ها از آن جمهوری اسلامی ایران نماییم.
علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در سخنانی اشاره كرد: همه تلاشم را كردم سختی هایی كه در اقتصاد كشور به واسطه تحریم های ظالمانه وجود دارد، اثرات كمتری در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و خصوصاً صنایع دستی داشته باشد.
او اضافه كرد: در این شرایط اقتصادی كه بخش های گوناگون با مشكلاتی مواجه گشته اند، بنظر می رسد شرایطی فراهم شده كه سازمان میراث فرهنگی بتواند اثرات فرهنگی خودش را بیشتر نشان دهد. این سازمان با وجود گستردگی كه دارد درون حكومت و دولت جایگاه خیلی مناسبی نداشته و آنطور كه باید مورد توجه قرار نگرفته است. این درحالی است كه این سازمان دارای ظرفیت های فراوان اقتصادی و فرهنگی است. اما شرایط حاضر سبب شده كه ما بتوانیم بیشتر خودمان را نشان دهیم و جایگاه سازمان در یك سال و نیم گذشته در ساختار دولت ارتقا پیدا كرده است.
مونسان با اشاره به بودجه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ردیف بودجه سال ۹۸، اشاره كرد: روند رو به رشد بوده است و در بودجه ۹۸ همچون دستگاه هایی بودیم كه حداكثر رشد بودجه را داشتیم، اما باز هم از بودجه وزارتخانه ها فاصله معناداری دارد. بر همین مبنا سعی كردیم از بخش های برون دولت هم استفاده نمائیم. تعاملات خوبی را با بانك ها تولید كردیم تا كمبودهای اعتبار از جانب دولت را جبران نماییم.
او با اشاره به اینكه «خوشبختانه گردشگری هم با رشد قابل ملاحظه ای همراه است»، افزود: در این حوزه هم سعی كردیم اقدامات مؤثری را برای مقابله با مشكلات بخش گردشگری داشته باشیم. بعنوان مثال اجلاس سازمان جهانی گردشگری را در ایران داشتیم كه رویداد بسیار مهمی محسوب می شد.
در بخش پایانی این مراسم از برگزیدگان سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر تقدیر گردید. بر این اساس زینب شاهی در رشته تذهیب، آروان در رشته قلمزنی، تكتم فاضل و بهرام دشتی نژاد در رشته زیورآالات سنتی، شهلا امینی در رشته كارت بافی منسوجات، هاجر بهارلویی در رشته سرامیك و خسرو شیری در رشته زیرانداز گلیم سواك برنده سرو زرین این جشنواره شدند.
همینطور عبدالله اسماعیلی در رشته مینیاتور، محمد رسولی نژاد در رشته احجام چوبی، محمدعلی سجادی در رشته سرامیك، محمدرضا فخری منش در رشته گره چینی و صغری كرم الدین در رشته كفش سوزن دوزی شده دیپلم افتخار این جشنواره را دریافت نمودند.1397/11/19
02:30:13
5.0 / 5
4166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است