نگاهی به منع عكاسان ایرانی از شركت در مسابقه نشنال جئوگرافیك

در اسكار اجازه شركت داریم در نشنال جئوگرافیك نه؟!

در اسكار اجازه شركت داریم در نشنال جئوگرافیك نه؟! آبی طرح: چند روز پیش موسسه «نشنال جئوگرافیك» فراخوانی را منتشر نمود كه به مناسبت ۱۰۰میلیونی شدن دنبال كنندگان صفحه اینستاگرام خود مسابقه ای بین المللی عكاسی ترتیب داده است؛ اما نكته دردآور قضیه ممنوعیت حضور عكاسان برخی كشورها همچون كشورمان جهت شركت در این مسابقه است!


به محض انتشار این خبر در ایسنا، خبرنگار این خبرگزاری برای دریافت پاسخ با دفتر مجله نشنال جئوگرافیك در تهران تماس گرفت كه بعد از چند تماس پی در پی در نهایت نتیجه ای حاصل نشد.
هر چند در ادامه مجله نشنال جئوگرافیك فارسی متنی را با این محتوا منتشر كرد: «پیش از هر چیز نیاز است كه بدانیم انجمن نشنال جئوگرافیك عكاسان ایرانی را تحریم نكرده است. بر مبنای قوانین حال حاضر ایالات متحده، برخی افراد و كشورها قادر به شركت در این نوع مسابقاتی انجمن برگزار می كنند، نیستند. اما این انجمن همچنان در پروژه های خود با عكاسان ایرانی همكاری می كند. طبق پیگیری های انجام شده توسط تیم نشنال جئوگرافیك فارسی كه قبل از مسابقه شروع شده بود، همراه با تیم حقوقی انجمن درصدد رفع موانع موجود هستیم. چنانچه نتیجه ای حاصل شود این خبر را اعلام خواهیم كرد.»
البته باید یادآوری كرد كه این نخستین بار نیست كه نشنال جئوگرافیك دست به اقداماتی غیرحرفه ای از این دست می زند. در سال ۲۰۱۲ هم ایران از شركت در یك مسابقه بزرگ تر نشنال جئوگرافیك منع شده بود. در آن سال نشنال جئوگرافیك بیان كرده بود كه به علت اعمال محدودیت های سخت گیرانی از جانب دولت امریكا برای نقل و انتقالات مالی به حساب اتباع ایرانی، چنین تصمیمی را عملی كرده است.
اما انتشار این فراخوان، از روز شنبه چهارم اسفند ماه با واكنش های متعددی از جانب عكاسان ایرانی همراه بوده است، برخی صفحه این مؤسسه در اینستاگرام را آن فالو كردند و برخی با پست های انتقادی به واكنش پرداختند.
خبرنگار ایسنا هم در جهت منع شركت عكاسان ایرانی در مسابقه اخیر نشنال جئوگرافیك با برخی از عكاسان ایرانی صحبت كرده است كه در ادامه اظهارات آنها را می خوانید.


باید به ما احترام بگذارند
مجید سعیدی - عكاس - بیان كرد كه این تحریم از سال ۲۰۱۲ بوده و بیشتر هنرمندان و عكاسان از این ناراحتند كه مجله نشنال جئوگرافیك كه ادعای حقوق بشر و محیط زیست دارد و ربطی به سیاست ندارد، این تصمیم را گرفته است.
سعیدی افزود: چگونه تاكنون ایرانیان در جشنواره ها و مسابقات مختلف جهانی شركت كرده و جایزه های مختلف را هم برنده شده اند، ولی این دفعه از شركت در مسابقه منع شده اند؟! این حركت نشنال جئوگرافیك یك توهین است. چگونه است وقتی كه به عكس ایران و عكاسان ایرانی نیاز دارند، حتی با وجود تحریم با ایرانیان همكاری می كنند؟ بهتر بود در این مسابقه هم همانند خیلی وقت های دیگر تحریم ها را دور می زدند و ایرانیان را منع نمی كردند.
او خاطرنشان كرد: حداقل ۱۰ میلیون از دنبال كننده های صفحه اینستاگرام آنها ایرانی هستند و عكس هایشان را لایك می كنند. حتی با وجود تمام مشكلاتی كه با امریكا داریم مجله فارسی این مؤسسه در ایران منتشر می شود. ولی اصلاً چرا باید این مجله در ایران منتشر شود وقتی كه اصلاً ما را حساب نمی كنند؟ نسخه فارسی این مجله یا فیك است و یا اگر فیك نیست خیلی اشتباه است در شرایطی كه آنها ما را در مسابقه خود شركت نمی دهند، ما این اجازه را به آنها می دهیم.

سعیدی كه جوایز معتبر متعددی را از جشنواره های بین المللی عكاسی دریافت كرده است، همینطور عنوان نمود كه حداقل كار ایرانیان در این شرایط، آن فالو كردن صفحه اینستاگرام نشنال جئوگرافیك است؛ چون كه در هر صورت ما صدایمان به جایی نمی رسد و اینگونه می فهمند كه ایرانیان درك مناسب را دارند و باید به ما احترام بگذارند.
این عكاس اظهار نمود: با ریزش دنبال كننده های اینستاگرامشان و به زیر ۱۰۰ میلیون رسیدن آن، شاید دفعه بعدی كمی بیشتر به ما احترام بگذارند.


نمی توانند جایزه ای به ایرانیان بدهند
مرتضی نیكوبذل، یكی از عكاسانی كه با مجله نشنال جئوگرافیك همكاری دارد اینگونه عنوان می كند كه نشنال جئوگرافیك به علت اینكه تحریم های بانكی نمی تواند جایزه نقدی را به دست عكاس ایرانی برساند.

او افزود: برخی ها با وجود چنین اتفاقاتی به سرعت می خواهند جنجال به پا كنند و اصلاً به سراغ اصل قضیه نمی روند. درباره این مورد هم نشنال جئوگرافیك به علت تحریم بانكی ایران از سوی امریكا مجبور به انجام چنین اقدامی شده است.

این عكاس اضافه كرد: مؤسسه نشنال جئوگرافیك بارها اعلام نموده كه چون نمی توانند جایزه ای به دست عكاس ایرانی ارسال نمایند پس عكاسان ایرانی عكسی برای آنها ارسال نكنند. درباره این جریان هم با عنایت به صحبتی كه با دفتر مركزی مجله داشتیم به ما گفته شد كه هیچ عكاسی به خاطر ایرانی بودن تحریم نشده چونكه اگر یك ایرانی مقیم آلمان و دارای حساب بانكی آنجا باشید، می توانید به راحتی بعنوان عكاسی كه كشورش آلمان است در مسابقه شركت كنید و به خاطر ملیت خود از مسابقه حذف نخواهید شد. اگر به علل دیگری كه عنوان می شود، ایران از این مسابقه منع شده، الان دفتر این مجله در ایران وجود نداشت و تصاویر ایرانیان در مجله اصلی و یا در صفحه اینستاگرام آنها منتشر نمی شد.
نیكوبذل خاطرنشان كرد: خودم به خاطر مشكلات بانكی نتوانسته ام در بعضی مسابقات شركت كنم و حتی قصد داشتم حساب بانكی فرد دیگری خارج از ایران را به آنها بدهم ولی این را نپذیرفتند چراكه سیاست آنها این است كه حساب بانكی باید مال خود فرد باشد كه بعداً در صورت نرسیدن پول به طرف مقابل با مشكل مواجه نشوند. از طرفی ما نمی توانیم به راحتی در كشورهای خارجی حساب بانكی باز نماییم.


نشنال جئوگرافیك هم حتماً ناراحت است
وحید سالمی - عكاس - در این زمینه بیان كرد: از آنجائیكه جایزه این مسابقه به صورت نقدی خواهد بود پس برای این مجله همكاری با ایرانیان سخت خواهد شد.
او افزود: این مؤسسه همانند خیلی دیگر از شركت های امریكایی مجبور است برخلاف میل باطنی خود قوانین امریكا را رعایت كند وگرنه برای خودشان مشكل ساز خواهد بود.
سالمی همینطور در پاسخ به اینكه عكس العمل ایرانیان در این شرایط چه باید باشد؟ به ایسنا اظهار داشت: مثلاً اگر این مجله را در اینستاگرام آن فالو نماییم چقدر فالوئرهای آنها ریزش خواهد كرد؟ حداكثر ۵ هزار نفر و این تأثیر و اهمیتی برایشان نخواهد داشت، چونكه ما اصلاً بیزینسی با آنها نداریم و مجله شان در ایران فروش خاصی ندارد. نشنال جئوگرافیك حتماً بابت اینكه نمی تواند در این مسابقه با ایرانیان همكاری داشته باشد ناراحت است؛ بویژه عكاسان خیلی خوب ایرانی كه با خود مجله كار می كنند. نمی توان در این زمینه كاری كرد مگر اینكه دولت ترامپ عوض شود و قوانین جدیدی به وجود بیاید.


برای اعتراض هشتك بسازیم
آكو سالمی - عكاس - هم بابت این اتفاق ابراز ناراحتی كرد و اظهار داشت: اگر واقعاً عكاسان و هنرمندان ایرانی مشكلی دارند پس چرا در خیلی از مراسم های دیگر و حتی بزرگ تر مثل اسكار شركت می كنند و هیچ مانعی ندارد؟ تاكنون بارها عكس عكاسان ایرانی در مجله نشنال جئوگرافیك انتشار یافته است ولی من دلیل این اتفاق را نمی دانم و حتی اگر به خاطر مشكلات بانكی هم بوده خیلی راحت می توانستند آنرا دور بزنند و یا حتی از قبل بیان كنند كه امكان دارد ایران و یا كشورهای دیگر كه مشكلات بانكی دارند جهت دریافت جایزه با مشكل مواجه شوند و كاملاً ما را از شركت در مسابقه محروم نكنند.
او اضافه كرد: متأسفانه كاری در این زمینه از دست ما بر نمی آید چراكه اول از همه لینك و ارتباط خاص و رسمی با آنها نداریم، نهایتاً می توانست یك سری هشتك برای اعتراض به این مورد به وجود بیاید و یا اینكه صفحه اینستاگرام آنها را آن فالو نماییم كه این كار صورت گرفت ولی نه در حد كافی. ولی هنوز می توان در این زمینه اعتراض كرد و در اینستاگرام باید یك هشتك برای آن به وجود بیاید. البته این مسابقه خیلی مهم نیست ولی اینكه بخواهند عكاسان ایرانی را از یك مسابقه هنری منع كنند كار درستی نیست.1397/12/09
15:49:53
5.0 / 5
4023
تگهای خبر: جشنواره , عكاس , عكاسی , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است