برگزاری جشنواره نقاشی ژكال با محوریت دانشجو چیست؟

برگزاری جشنواره نقاشی ژكال با محوریت دانشجو چیست؟ آبی طرح: چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال با حمایت اداره كل هنرهای تجسمی در حال برگزاری است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، زینب كلاته، دبیر كل چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال درباره نقش اداره كل هنرهای تجسمی در این دوره جشنواره اظهار داشت: این اولین باری است كه اداره كل هنرهای تجسمی از جشنواره ژكال حمایت می كند. در برنامه های این اداره كل پشتیبانی از هنرمندان جوان، جایگاه ویژه ای دارد كه در همین راستا به جشنواره دانشجویی ما نگاه خاصی داشتند. آنها در كنار این پشتیبانی از ما خواستند كه رویداد هنری را در سطح وسیع برای جوانان تعریف نماییم.
به نقل واحد ارتباطات و رسانه اداره كل هنرهای تجسمی، وی ادامه داد: ما هم برای پیشبرد این اهداف در حاشیه برنامه های همیشگی جشنواره، اتفاق بزرگی را با حضور ۱۵۰ هنرمند نقاش برنامه ریزی كردیم كه در روز چهارم اردیبهشت ماه ۱۵۰ هنرمند نقاش در فضای باز پردیس باغ ملی دانشگاه هنر آثاری را خلق خواهند كرد.
وی ادامه داد: این جشنواره از سال ۱۳۹۳ شروع شده و امروز چهارمین دوره آن با محوریت «دانشجو چیست؟» در حال برگزاری است. در این دوره بخش پژوهشی بسیار گسترده و ویژه ای داریم. رشته های پژوهش هنر و فلسفه هنر به ما كمك بسیاری كردند تا این بخش را در سطح وسیع تری برگزار نماییم. در واقع در این قسمت دانشجوی هنر به بررسی نقش خود در جامعه هنری و آموزشی می پردازد و كمرنگ شدن رابطه میان بخش پژوهشی و عملی بررسی می شود. دانشجو در این برنامه همه تقصیرها را به گردن سیستم آموزشی نمی اندازد و باید خودش بعنوان دانشجوی هنر پاسخگو باشد كه برای پیشبرد اهدافش در این راه چه كرده و چه باید انجام دهد؟
كلاته با اشاره به بخش نمایشگاهی كه این روزها در گالری پردیس ملت به روی دیوار رفته است، اظهار داشت: فراخوان ما در دی ماه سال قبل منتشر گردید و ۱۵۷۰ اثر به دبیر خانه رسید كه از میان در مرحله انتخاب ۱۳۰ اثر توسط ۵ نفر از اساتید برتر نقاشی انتخاب شدند و در مرحله داوری، در نهایت ۱۱۱ اثر نقاشی، چاپ دستی، طراحی و كلاژ از ۸۳ هنرمند توسط داوران به مرحله نمایشگاهی راه یافتند كه از میان ۳ نفر بعنوان نفرات برتر و ۵ نفر برگزیده هیأت داوران (بهنام كامرانی، فرح اصولی، معصومه مظفری، جمال عرب زاده و پویا آریانپور) خواهند بود كه در روز اختتامیه جوایزی را دریافت خواهند كرد.
زینب كلاته با بیان اینكه بخش عملی و كارگاهی هم در حاشیه جشنواره فعالیت خواهد كرد، اضافه كرد: بخش عملی و كارگاهی از روز شنبه ۳۱ فروردین ماه در دو بخش بامداد و عصر شروع به كار خواهد نمود. تقویم رویدادهای چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال بدین شرح است: شنبه صبح؛ ورك شاپ «كاغذگری» علی پزشك، «نشستی با علی اكبر صادقی» عصر روز شنبه ۳۱ فروردین، ورك شاپ «طراحی محض» فرهاد گاوزن بامداد روز دوشنبه دوم اردیبهشت و نشست «هنردانشگاهی پیش برنده و بازدارنده» محمدرضا مریدی، «هنر و ادراك جهان» دكتر امیرمازیار، «هنر و آگاهی زیست محیطی» دكتر هلیا دارابی در عصر همان روز، ورك شاپ «آشنایی با مرمت نقاشی» در موزه ملك توسط مجید فداییان بامداد سوم اردیبهشت برگزار می گردد و نشست های «لهجه ها و رویكردهای تازه در هنر معاصر ایران» دكتر بهنام كامرانی، «آموزش و دانشگاه» دكتر گلنار نریمانی و «ایا می توان هنر را آموزش داد؟» دكتر باوند بهپور عصر روز سوم اردیبهشت در سالن فارابی دانشگاه هنر برپا خواهد شد. «ورك شاپ آزاد نقاشی» پویا آریانپور هم در دو روز چهارشنبه و پنجشنبه چهارم و پنجم اردیبهشت ماه از بامداد تا عصر در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار می گردد.
وی افزود: در این دوره، جشنواره ژكال به دلیل اهمیت و تاكید بر مبحث طراحی در هنر، بخش «طراح جوان ژكال» را راه اندازی كرده است. در این بخش هنرمند برتر جایزه طراح جوان هنرمند را دریافت خواهد نمود. جوانان هنرمند آثار طراحی شأن را در فضای مجازی اینستاگرام با هشتگ «ژكال طراح جوان» منتشر نمودند و این آثار توسط داریوش حسینی داوری شده و یك هنرمند برتر و دو طراح برگزیده انتخاب شده كه در روز اختتامیه جوایزی را دریافت خواهند كرد.
كلاته با اشاره به اینكه در چهارمین دوره جشنواره ژكال یك بخش پیشا جشنواره هم داشتیم اظهار داشت: با شروع فراخوان و همزمان با جمع آوری آثار بخشی را به صورت ورك شاپ گرافیك در فضای باغ ملی برگزار كردیم كه دكتر بهنام كامرانی ما را در این بخش یاری رساندند. ۳۰ هنرمند گرافیست انتخاب شدند و به صورت كارگاهی با استادی و هماهنگی بهنام كامرانی آثاری را خلق كردند كه در واقع ما نام این بخش را پیشا جشنواره گذاشتیم.
او درباره مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژكال اظهار داشت: مراسم اختتامیه عصر ششم اردیبهشت در سالن فارابی پردیس كاربردی دانشگاه هنر با حضور هنرمندان، اساتید و داوران برگزار می شود. این دوره جشنواره هم در همان روز برترین های خویش را معرفی خواهد نمود و جوایزی هم به آنها تعلق می گیرد. نمایشگاه این جشنواره هم تا روز ششم اردیبهشت در گالری پردیس ملت با نمایش ۱۱۱ اثر از ۸۳ هنرمند برپا خواهد بود.1398/01/26
14:56:58
5.0 / 5
4308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است