نمایش چهره بزرگان معماری با طعم انتقاد

نمایش چهره بزرگان معماری با طعم انتقاد آبی طرح: نمایشگاه دفترهای طراحی سعید سادات نیا با هدف توجه بیشتر به هنر طراحی و انتقاد به مهجور ماندن این حرفه در بین هنرهای تجسمی كشور، از روز جمعه (24 خرداد ماه) در گالری گلستان افتتاح می شود. در این نمایشگاه طراحی هایی از بعضی از چهره های حوزه معماری همچون مهدی علیزاده، ایرج كلانتری، محسن میردامادی، فرخ قهرمان پور، بهروز احمدی، میر ژیان فر، كامران شاهین فر، گیتی اعتماد، سپیده شفایی... به معرض نمایش گذاشته می شود.


سعید سادات نیا، كارشناس معماری و شهرسازی در گفت وگویی با ایسنا درباره ساختار و هدف از برگزاری این نمایشگاه توضیح داده است: سال ها است كه در تشكل های حرفه ای همانند جامعه مهندسان مشاور معمار، انجمن صنفی مهندسان معمار شهرساز، جامعه معماران ایران و انجمن مهندسان مشاور حضور داشتم و به همین خاطر هم در جلسات مختلفی شركت كرده ام.
او افزود: صحبت های مطرح شده در این جلسات توسط حاضران نوشته می شد و صورت جلسه می شد، اما من همیشه فكر می كردم كه یك چیزی كم است و آن هم تصویر و حالت های آدم هایی است كه در این جلسات حضور داشتند. از آنجائیكه سابقه طراحی داشتم و در دانشكده هنرهای زیبا نیز تحصیل كرده بودم عادت داشتم كه همیشه دفترچه طراحی همراه داشته باشم. به همین خاطر هم تصمیم گرفتم كه حالت افرادی را كه در این جلسات حضور داشتند را طراحی كنم.
سادات نیا اشاره كرد: در واقع می توان اظهار داشت كه یادداشت هایم را به شكل تصویر در این دفترچه های طراحی نگه می داشتم. زمانی كه تصمیم گرفتم این دفترچه ها را مرور كنم، متوجه شدم كه نزدیك به ۱۰۰ دفترچه دارم كه هر كدام از آنها به صورتی خاطره هستند. البته خیلی از عزیزانی كه در آن جلسات حضور داشتند و با ما همراه بودند، امروز دیگر نیستند و خیلی ها هم از این مملكت رفته اند.
این هنرمند طراح تصریح كرد: بااینكه خیلی از طرح هایی كه از افراد می كشیدم را همان زمان به خودشان هدیه می دادم، اما باز هم تعداد زیادی از آنها باقی مانده است. شاید بتوان اظهار داشت كه این طراحی ها به صورتی سندی است از آنچه بر حوزه ما در این سال ها گذشته است.
سادات نیا همین طور درباره تعداد آثاری كه در این نمایشگاه مقرر است ارائه شود، بیان كرد: پیش تر قسمتی از این طراحی ها در خانه هنرمندان ایران به معرض نمایش گذاشته شده بود، اما دفترچه ها ارائه نشده بودند. اما در این نمایشگاهی كه مقرر است در گالری گلستان برگزار شود، خود دفترچه ها نیز ارائه می شوند و فیلمی نیز از اسكن ۱۵۰ طراحی نیز به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. همین طور بعضی از طراحی ها در قاب هایی ارائه می شوند.
او برگزاری این نمایشگاه را نوعی ادای احترام به صنف معماران و شهرسازان برشمرد و تصریح كرد: از طرف دیگر این نمایشگاه می تواند تاكید بیشتر بر اهمیت و جایگاه هنر طراحی نیز باشد. اعتقاد دارم كه طراحی در هنر بسیار مهم می باشد و معماری و نقاشی بدون طراحی هیچ معنایی ندارد. من از كودكی همیشه طراحی كردم و این شانس را داشتم كه با استادان برجسته ای كار كنم و هم دوره ای های بسیار خوبی داشتم.
سادات نیا در بخش پایانی سخنان خود اشاره كرد: یك جنبه نمایشگاه مرور خاطرات صنفی حرفه معماری و شهرسازی است و یك جنبه آن توجه به اهمیت طراحی است كه متأسفانه در كشور ما مهجور افتاده است و به آن اهمیت چندانی داده نمی گردد.
منبع:

1398/03/20
11:26:08
5.0 / 5
4191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است