افزایش بروكراسی و محدودیت صادرات آثار هنری با یك سیاست نادرست

افزایش بروكراسی و محدودیت صادرات آثار هنری با یك سیاست نادرست به گزارش آبی طرح همه مسئولان و كارشناسان سپهر اقتصاد بر این باور متحداند كه توسعه صادرات غیرنفتی، مسیر اصلی كاهش وابستگی به درآمدهای ارزی فروش نفت خام و تنها راه توسعه درون زای ایران است.


توانایی تیم جنگ طلب دولت ترامپ در زمینگیر كردن توسعه اقتصادی و تبادلات تجاری ایران از آنجایی حاصل می شود كه عده ای ندانم به كار در حاكمیت و دولت، به بهانه ی واهی كنترل و نظارت حداكثری و نداشتن اعتماد به مردم، مجال مناسبی به فعالان بخش خصوصی و مدنی در مراودات بین المللی نمی دهند.

سوگمندانه در ماه های اخیر و به رغم سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دولت، شنیده ها حاكی از این است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخلاف سیاست تسهیل و توسعه صادرات، از گمرك خواسته است تا خروج آثار هنری را به مجوز اداره كل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود كند. اقدامی كه باعث افزایش بروكراسی و نتیجتا محدودیت در صادرات آثار هنری شده و گردشگران و مسافران خارجی را از خرید آثارهنری با محدودیت جدی مواجه خواهد ساخت. حال آنكه در قوانین موضوعه موجود، صرفا خروج آثار هنری و اشیای عتیقه تاریخی(بیش از یكصد سال) نیازمند دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی است.

توسعه حیات و بقای جوامع امروزین در دستیابی به بازار جهانی است و این لزوم كوشش برای تسهیل صادرات و رونق كالا، خدمات و همچون آثار هنری كه جزو ارزش افزوده خلاقیت و اشتغال پاك به حساب می آید را دو چندان می كند.

این در شرایطی است كه هم اینك به واسطه ی تحریم های یك جانبه دولت آمریكا، امكان همكاری اقتصادی و تبادل تجاری حداقلی به صورت رسمی هم با ایران ممكن نیست. از دیگر سو نوسانات نابرابر ارزی در مقابل ریال عامل اقبال به آثارهنری آفریده ایرانی شده است.

صادرات آثارهنری و سوغات همراه گردشگران و مسافران خارجی علاوه بر ارز آوری باعث جای جویی هنر ایران در بین ملت ها است. افكار عمومی جهان عموما توسط رسانه های گروهی شكل بندی می شود. حضور هنر ایران در جهان نگاه شهروندان جوامع دیگر را از خوراك های تبلیغاتی مسموم رسانه های سرمایه داری به واقعیت ایران كنونی معطوف می كند.

بی گمان در این شرایط دشوار، وظیفه حاكمیت، تسهیل و تشویق صادرات آثارهنری با برندسازی ملی است و نه ایجاد محدودیت بیشتر. در این میان دولت و همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما مكلفند زمینه توسعه صادرات غیر نفتی و همچون آثار هنری را در بازار و سپهر حیات سایر جوامع جهانی تسهیل كنند نه اینكه با خویش حق مطلق پنداری در شناخت ارزش ها و منافع ملی، مانع توسعه ی صادرات و تبادلات آثارهنری شوند. بی گمان ادامه سیاست بیش كنترلی در نبود اعتماد به بخش خصوصی و مدنی، آب ریختن به آسیاب جنگ طلبانه ترامپ است.

1398/04/11
13:31:46
5.0 / 5
4022
تگهای خبر: خدمات , سازمان , سرمایه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است