وقتی سفره ابزار یك هنرمند برای طرح ایده اش می شود

وقتی سفره ابزار یك هنرمند برای طرح ایده اش می شود آبی طرح: نمایشگاه «كلماتی بر دیوار» با نمایش آثاری اختصاص دارد كه در خلال سال های اخیر در پیوند با وضعیت اقتصادی - اجتماعی و با نگاه به زوایا و نتایج مختلف آن شكل گرفته است.


به گزارش آبی طرح به نقل از خبر آنلاین، «كلماتی بر دیوار» عنوان نمایشگاه مجسمه و چیدمان مینا طلایی است كه روز جمعه ۱۴ تیر در موسسه فرهنگی هنری ماه مهر افتتاح می شود. در معرفی نامه این نمایشگاه آمده است: «فردریش ویلهلم نیچه فیلسوف و زبان شناس قرن نوزدهم با نگرشی نو به هنر آنرا مفری میداند برای رهایی انسان از رنج زیستن كه به یاری آن می توان از سویه تراژیك زندگی عبور كرد. به نظر نیچه هنر و زیبایی تنها راه مواجهه آرام بخش با جهان هستی است. چونكه او جهان را آكنده از هراس و رنج می داند و انسان ناگزیر است این رنج كشیدن را تحمل كند. نیچه از تعالی بخشی به زندگی بوسیله هنر و زیبایی سخن می گوید تا پستی و ملال زندگی را چهره ای جذاب و نو ببخشد. نمایشگاه «كلماتی بر دیوار» جزوی از همین هنری است كه نیچه می گوید موجبات رفع ملال و تحمل رنج زندگی می شود. مینا طلایی هنرمند همگام ماه مهر، با تیز بینی سفره را بعنوان ابزار بیانی برای توسعه و تبیین ایده اش برگزیده است. ایده پرتاب كلماتی مكرر كه كمتر مورد توجه قرار گرفته و بسان مخاطب گرفتن دیوار است بی هیچ گونه واكنشی از طرف دیوار! طلایی با كاربرد انواع گوناگون سفره های آشنا، در ترسیم و تجسم بخشی ایده اش ما را به جستجو و كاویدن این شی پر بسامد روزانه، وامی دارد تا از این منظر امكانی برای شرح احوال ما فراهم سازد.»
آثار ارائه شده در این نمایشگاه در خلال سال های اخیر در پیوند با وضعیت اقتصادی - اجتماعی و با نگاه به زوایا و نتایج مختلف آن شكل گرفته است. بعد معیشت كه به دغدغه جدی و اولویت نخست بخش قابل توجهی از مردم بدل شده است، ناگزیر بر سایر حوزه ها نظیر فرهنگ و هنر سایه می اندازد. آثار در سیری مضمونی از ابعاد عام و كلان تا زندگی فردی را در این رابطه با نگاه به مقوله هایی نظیر جنسیت و مهاجرت با استفاده از متریال شاخص سفره های یك بار مصرف كاوش می كند. واژه سفره را در تركیب های واژگانی چون سفره مردم، سفره انقلاب و... به دلالت های متفاوت و متمایزی با اشاره به وضعیت دارایی، منابع اقتصادی و معیشتی مردم، از تیتر روزنامه ها تا گفت وگوهای روزمره مردم، مكرر می شنویم. سفره كه غایت امید به بهبود و ارتقاء كمیت و كیفیت آن سبب انتخاب هایی تعیین كننده در وضعیت ایران است. ۵۷۲۴۳


منبع:

1398/04/16
23:03:11
5.0 / 5
4044
تگهای خبر: زیبایی , طرح , فرهنگ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است