نگاهی به آوردن موسیقی نواحی به خیابان ها

موسیقی نواحی را به حال خود بگذارید بعلاوه ویدئو

موسیقی نواحی را به حال خود بگذارید بعلاوه ویدئو به گزارش آبی طرح یك كارشناس موسیقی می گوید: اگر می خواهیم موسیقی نواحی و اقوام را به مردم معرفی نماییم باید با روش درست این كار را انجام دهیم. اینگونه نباشد كه هنرمند حرفه ای را كه یك جا نشین است، در مترو یا گوشه كنار خیابان بیاوریم و از او بخواهیم برای مردم اجرا نماید و از سویی از كار نوازنده دوره گرد جلوگیری نماییم و به او اجازه ندهیم كارش را انجام دهد. اگر بخواهیم همه چیز را دستكاری نكنیم و خُرده فرهنگ ها را از بین نبریم، موسیقی نواحی و اقوام خود به خود در میان مردم جا خواهد افتاد و مسیر گذشته را دنبال خواهدنمود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، موسیقی نواحی ایران در گوشه و كنار شهرها و استان های كشور دارای رنگ و بویی متفاوت می باشد. گردهمایی كلیه این آثار، جلوه ای غنی و رنگین كمانی از موسیقی كاملا ایرانی را در اختیار علاقمندان به موسیقی قرار می دهد؛ ضمن اینكه موسیقی اقوام قسمتی از هویت ایرانی ماست و می توان گفت ظرفیت قابل توجهی را در ارتباط با دیپلماسی فرهنگی ما دارد. ما بوسیله موسیقی اقوام می توانیم به نحوی یك ارتباط فعال با جهان را پیدا نماییم.
با این وجود مدتی است كه به سبب سیاست های متولیان موسیقی و به دنبال آن تغییر ذائقه مردم، این نوع از موسیقی آن طور كه باید و شاید مورد توجه قرار نمی گیرد و اجرای آن به جشنواره ها محدود شده است.
متاسفانه این وضعیت تا آنجا پیش رفته كه بعضی از كارشناسان از كم رنگ شدن و حتی مرگ موسیقی نواحی سخن به میان می آورند؛ بر این اساس وقتی از وزیر ارشاد پرسیده می شود كه برای نجات موسیقی نواحی چه راهكاری به ذهنش می رسد، صحبت از ثبت موسیقی نواحی به میان می آورد و می گوید، «ممكن است مسائل اقتصادی یكباره قابل حل نباشد، اما جدی گرفتن ثبت موسیقی نواحی، سبب فراموشی و یا انقطاع یا مرگ پاره ای از این نغمه ها و آواها نمی گردد.»
اما در شرایطی كه هشدارها بابت وضعیت موسیقی نواحی به اوج خود رسیده است، چند وقتی است كه در ایستگاه های مترو به صورت سازمان دهی شده، نمونه هایی از اجراهای موسیقی نواحی را شاهد می باشیم كه اتفاقا از طرف مردم مورد استقبال هم قرار می گیرند؛ این اجراها در مقابل و شاید در كنار موسیقی خیابانی قرار می گیرد كه به صورت خودجوش توسط جوان ها در خیابان ها اجرا و اغلب هم از سازهای غربی در اجرای آنها استفاده می شود.

در ادامه نمونه ای از اجرای موسیقی نواحی را در متروی تئاتر شهر مشاهده می كنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/05/28
20:25:15
5.0 / 5
3919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است