گفت وگو با مدیر گالری ایده پارسی

نمایشگاه های هنری عاری از خلاقیت شده اند

نمایشگاه های هنری عاری از خلاقیت شده اند به گزارش آبی طرح یك مدیر گالری بر این باور است كه در سال های اخیر اغلب نمایشگاه های هنری با نوآوری و خلاقیت همراه نبوده اند و موضوعاتی همچون شیوه های آموزشی و جامعه شناسی در این امر اثرگذار بوده است.


امیرحسین جباری، مدیر گالری «ایده پارسی» در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه چقدر گالری داران برای برگزاری نمایشگاه های هنری علاوه بر احتمال فروش آثار، به معرفی هنرمندان جوان اهمیت می دهند، تصریح كرد: آنچه شخصا برایم اهمیت دارد این است كه خلاقیت در تولید آثار هنری وجود داشته و هنرمند كار جدیدی را خلق كرده باشد.
او افزود: این در شرایطی است كه هم اكنون نمایشگاه های زیادی برگزار می گردد كه نزدیك به ۶۰ درصد آنها عاری از خلاقیت و آثار منحصر به فرد هستند. من در مقاطع مختلف هنر تدریس می كنم و بر مبنای تجربه ای كه در این زمینه دارم به جرأت می گویم كه دانشجویان ۱۰ یا ۵ سال پیش با دانشجویان امروز اصلا قابل مقایسه نیستند. حتی وقتی كارهای خودم را در دوران دانشجویی می بینم هم شك می كنم كه آیا واقعا این كار من بوده است یا نه؟
این مدیر گالری با اشاره به اینكه «كاهش سطح كیفی آموزشی منجر به كاهش آثار هنری شده است»، تصریح كرد كه شیوه آموزش و تعلیم در مراكز آموزشی می تواند بر میزان كیفیت آثار و خلاقیت هنرمند اثرگذار باشد.
جباری همینطور با اشاره به اینكه «سطح آثار نمایشگاه های هنری را می توان از بُعد جامعه شناسی هم مورد بررسی قرار داد»، اضافه كرد: از زمانی كه هنر در جامعه ما افول كرد و به سمت دیگری رفت، خیلی از هنرمندان از هنر فاصله گرفتند و خانه نشین شدند و امكان دارد سالی یك نمایشگاه آن هم به اصرار گالری داران برگزار كنند. به هر حال افول هنر از نظر جامعه شناسی و دانشگاهی دو بحث مجزا از هم هستند كه در كنار هم منجر به این شدند كه در گالری ها شاهد آثاری باشیم كه از كیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.
او تصریح كرد: البته منظورم این نیست كه این آثار ارزش نمایش ندارند. به صورت كلی هیچ اثر هنری بد نیست، ولی واقعیت این است كه بعضی از نمایشگاه ها عاری از خلاقیت و نوآوری هستند. در سال های گذشته اتفاق هایی افتاده است كه هنر ما آنگونه كه باید و شاید پیشرفت نكرده است.
این مدرس دانشگاه همینطور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی در خصوص علت كاهش نمایشگاه های هنری در فصل تابستان، توضیح داد: یكی از علت های این مورد گرمای هوا است؛ البته در گذشته اصلا در فصل تابستان نمایشگاهی برگزار نمی شد و تقریباً دو یا سه سال است كه گالری ها در این فصل باز هستند.
جباری خاطرنشان كرد: عواملی همچون افزایش تعداد هنرمندها و گالری ها در سال های اخیر، افزایش گرایش جامعه به سمت هنر و توجه دانشگاه ها به شاخه های هنری و... دست به دست هم داده اند تا در چند سال قبل گالری ها در تابستان هم میزبان نمایشگاه های هنری باشند. با این وجود همچنان در تابستان نسبت به پاییز و زمستان هم تعداد نمایشگاه ها كمتر و هم كیفیت آثار متفاوت می باشد.
منبع:

1398/07/06
22:40:49
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: آموزش , اثر هنری , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است