رئیس سازمان فرهنگ با ارسال پیام تسلیت اعلام كرد :

علامه سید جعفر عاملی یكی از برجسته ترین سیره نگاران جهان اسلام بود

علامه سید جعفر عاملی یكی از برجسته ترین سیره نگاران جهان اسلام بود به گزارش آبی طرح رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با صدور پیامی درگذشت علامه سید جعفر مرتضی العاملی را تسلیت گفت و گفت: وی یكی از برجسته ترین سیره نگاران جهان اسلام به شمار می آید كه روش اجتهادی وی در تاریخ و سیره نگاری، طرحی نو در حوزه های علمیه و همین طور در بین پژوهشگران علوم دینی درانداخت.ابوذر ابراهیمی تركمان روز یكشنبه دراین پیام آورده است: ارتحال عالم جلیل القدر، آیت الله سید جعفر مرتضی العاملی موجب تاسف و تاثر شد. این دانشمند بزرگ در عصر حاضر یكی از برجسته ترین سیره نگاران جهان اسلام و همین طور یكی از مورخان برجسته شیعی در گرایش تاریخ صدر اسلام بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این پیام می افزاید: علامه العاملی را می توان به عنوان یكی از عوامل اصلی احیای تاریخ در حوزه های علمیه یاد كرد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره كرد: علامه با تألیفات و پژوهش های خود كتابخانه اسلامی و عربی را غنی كرد و با درگذشت وی، حوزه های علمیه و مراكز دینی یك فقیه و محقق بزرگ را از دست داد.

ابراهیمی تركمان در ادامه این پیام ضمن تسلیت به مراجع عظام تقلید، رهبر معظم انقلاب اسلامی، علما و فضلای حوزه های علمیه، برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه الهی مسئلت كرد.عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از پیام خود با اشاره به اینكه بدون تاریخ نمی توان به مطالعه اسلامی پرداخت، اضافه كرد: آثار علامه به موضوعات خاص كه در تاریخ كمتر به آن پرداخته شده توجه دارد نظیر آنچه در نگین انگشتری پیامبر و ائمه اطهار (ع) نوشته شده بود.
ابراهیمی تركمان همچنین، فعالیت های میان رشته ای را یكی دیگر از وی‍ژگی های آثار سید مرتضی عاملی دانست و اظهار داشت: دانشمندان در گذشته هر یك در یك علم سررشته داشتند در صورتیكه امروز نگرش های جدید به وجود آمده و ما در آثار علامه تركیب تاریخ و كلام را شاهد می باشیم.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این پیام، گستردگی منابع، حجم مراجعات و مواجه اجتهادی با منابع از دیگر وی‍ژگی های آثار علامه مرتضی عاملی برشمرد كه همواره به آن پرداخته شده است.

مقرر شده عباس خامه یار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان بعنوان نماینده ابوذر ابراهیمی تركمان و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مراسم خاكسپاری و تدفین و دیگر مراسم مختلف زنده یاد آیت الله سید جعفر مرتضی العاملی شركت نماید.

علامه سید جعفر مرتضی عاملی در یك نگاه

آیت الله علامه سید جعفر مرتضی عاملی در عصر حاضر یكی از برجسته ترین سیره نگاران در جهان اسلام بود. روش اجتهادی وی در تاریخ و سیره نگاری، طرحی نو در حوزه های علمیه و همین طور در بین پژوهشگران علوم دینی درانداخت.

آثار علامه در حوزه تاریخ البته در بین دیگر شاخه های علوم دینی نیز تأثیرگذار بود. بطور كل به باور خیلی از منتقدان آثار علامه سید جعفر مرتضی در دفاع از حریم تشیع و معارف قرآن و دوده علیهم السلام و نیز پیراستن و تصحیح دیدگاه ها نسبت به حوادث و رویدادهای تاریخ اسلام جایگاه بلندی دارند.

زنده یاد سید مرتضی عاملی، عالم دینی، متخصص تاریخ اسلام و تشیع، سیره نگار شیعی و از عالمان حوزه علمیه قم و لبنان بود. وی كتاب هایی در زمینه سیره دوده تالیف كرده كه الصحیح من سیرة النبی الاعظم و مأساة الزهراء همچون این آثار است.

از فعالیت های مهم وی در سال های اقامت در قم، می توان به پژوهش در زمینه های مختلف تاریخ و عقاید شیعه، راه اندازی «منتدا» یا «مدرسه علمیه جبل عاملی ها» و تدریس برای دانشجویان دوره كارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس اشاره نمود. وی در همین سال ها از تدریس، ارائه مشاوره های تحقیقاتی و ایجاد شرایط مناسب برای تحصیل طلاب لبنانی نیز غافل نبود. وی طی ۲۵ سال سكونت در شهر قم ضمن حمایت و تربیت طلاب لبنانی در صورت لزوم به حمایت ایدئولوژی انقلاب اسلامی پرداخت و مباحثی در حكومت از سیره دوده (ع) تدوین كرد.


1398/08/05
22:26:27
5.0 / 5
3743
تگهای خبر: تحصیل , سازمان , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است