استاندار فارس در دیدار سفیر آلمان:

آلمان سیاست مستقل خودرا در قبال برجام نشان دهد

آلمان سیاست مستقل خودرا در قبال برجام نشان دهد به گزارش آبی طرح استاندار فارس در دیدار با سفیر آلمان در تهران اظهار داشت: انتظار داریم محدودیت های كنونی در فضای پسابرجام كم شود، آلمان در این زمینه مستقل عمل كند و اثرگذاری خودرا در سیاست های اروپا نشان دهد.


عنایت الله رحیمی، پنجشنبه در دیدار با سفیر آلمان در تهران كه جهت شركت در برنامه های هفته آلمان به شیراز سفر كرده است، اضافه كرد: ملت ایران از سابقه ذهنی تاریخی خوبی نسبت به آلمان برخوردارست و اعتقاد داریم تعمیق روابط، بیشتر در سختی ها خودرا نشان میدهد.
استاندار فارس اظهار داشت: كشورهایی كه در سختی ها به هم كمك می كنند روابط عمیق تری در تاریخ می توانند داشته باشند.
رحیمی اضافه كرد: برمبنای آموزه های فرهنگی و دینی، آزاد اندیشی را پاس می داریم و در مقابل یكجانبه گرایی آمریكا سر تعظیم فرود نمی آوریم.
وی افزود: ملت، دولت و حاكمیت ایران یكپارچه است و با یك ملت نمی گردد سر ستیز داشت.
استاندار فارس همین طور به شرایط پیش روی منطقه خاورمیانه اشاره و بیان كرد: در كشتی نا امن خاورمیانه، ایران از ثبات و امنیت لازم برخوردارست و این پایه توسعه كشور است و می تواند اطمینان لازم را برای كشورهایی كه تمایل به سرمایه گذاری و ارتباط با ایران دارند، ایجاد كند.
وی افزود: در ۲۰۰ سال گذشته، ایران هیچ گاه به كشوری حمله نكرده است و اعتقاد داریم هر جنگی اختتام آن صلح است و بهتر است همه به صلح بیندیشیم.
استاندار فارس اضافه كرد: انتظار داریم سفیر آلمان در ایران تلاش كند روابط درخلال ۲ كشور تعمیق یابد.
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود با ابزار خرسندی از برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز بیان داشت: بر این باوریم كه روابط دیرینه آلمان و ایران خصوصاً در حوزه فرهنگ و اقتصاد روابط عمیقی است.
او گفت: شیراز میزبان خوبی برای مهمانان خود از اقصی نقاط جهان است خصوصاً برای كشوری مثل آلمان كه از اهمیت ویژه ای در اروپا برخوردارست.
استاندار فارس با اشاره به اینكه اثرگذارترین روابط بین ملت ها روابط فرهنگی است، اظهار داشت: دولت ها تغییر می كنند اما اثرگذاری فرهنگ ها همیشگی است.
رحیمی به مطرح شدن اثرگذاری فلسفی ایران و غرب توسط اندیشمندان غربی در كتاب های مختلف اشاره و بیان كرد: هگل یكی از اندیشمندان اثرگذار آلمان مطرح می كند آزاداندیشی ایرانی ها تاثیر عمیقی بر غرب گذاشته است.
وی افزود: نمونه آشكار این اثرگذاری را در اثر گوته با عنوان "دیوان شرقی - غربی" می توانیم مشاهده نماییم خصوصاً اینكه گوته می گوید من متاثر از آثار حافظ شیرازی هستم.
استاندار فارس اظهار داشت: شناخت فارس و دیدن این استان بعنوان یك ایران كوچك به مثابه دیدن كل ایران است.
رحیمی، استان فارس را پرچمدار تاریخ و فرهنگ ایران دانست و اضافه كرد: زمینه بسیاری برای ارتباط و همكاری بیشتر آلمان و استان فارس خصوصاً در زمینه های علمی، تبادل دانشجو و استاد، علوم پزشكی، انرژی های نوین، آب و فاضلاب، انرژی خورشیدی، صنعت، معدن و كشاورزی وجود دارد.
رحیمی اضافه كرد: ایران كشوری نوعدوست و صلح دوست است و پیشینه فرهنگی، دینی و اعتقادات مذهبی ما بیان كننده این مولفه هاست.
وی، همین طور با اشاره ظرفیت های گرشگری در استان فارس گفت: فرصت های خوبی در زمینه گردشگری داریم، حوزه گردشگری شامل تحریم ها نمی گردد و انتظار داریم محدودیت هایی كه در زمینه پروازها در آلمان به وجود آمده برطرف شود.
یوهان ولفگانگ فون گوته، شاعر، ادیب، نویسنده و سخنور مشهور آلمانی، در سال ۱۷۴۹میلادی در فرانكفورت آلمان تولد یافت. او یكی از كلیدهای اصلی ادبیات آلمان و جهان به شمار می آید.
گوته، شیفته خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی بود به شكلی كه دیوان "غربی - شرقی" خودرا با الهام از افكار حافظ تدوین كرد.
اجازه ندهیم سیاست مانع تعمیق روابط دوستانه مردم آلمان و ایران شود
سفیر آلمان در تهران نیز در این دیدار با قدردانی از میهمان نوازی و استقبال خوب استاندار و مردم استان فارس، اظهار داشت: با كمال میل و علاقه به شهر حافظ سفر كرده ام و این دومین سفر من به شیراز است، سفر نخست من به این شهر، شخصی و توریستی بود.
میشاییل كلور برشتولد، اضافه كرد: بین ایران و آلمان یك رابطه دوستانه و معنوی بسیار قوی ۱۰۰ ساله وجود دارد و یك دوستی عادی نیست.
سفیر آلمان در تهران افزود: بسیار خرسندم كه دویستمین سالگرد دیوان "شرقی - غربی" گوته را جشن می گیریم، ارتباط گوته و حافظ می تواند نمادی از دوستی معنوی ایران و آلمان باشد، گوته شیفته ظرافت و طرز فكر حافظ بود.
وی ادامه داد: این سالگرد، مناسبت خوبی برای یادآوری مناسبات و روابط خوب آلمان و ایران است و نباید اجازه دهیم سیاست مانع تعمیق روابط دوستانه مردم دو كشور شود.
كلور برشتولد بیان داشت: ۱۰۰ سال آینده را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت همانگونه كه ۱۰۰ سال قبل را پشت سر نهادیم.
سفیر آلمان در تهران همین طور با اشاره به نشست بامداد امروز (نهم آبان) خود با مسئولان اتاق بازرگانی شیراز اظهار داشت: روابط اقتصادی ایران و آلمان دیرینه و تاریخی است، بیشتر از ۱۰۰ سال پیش آلمان در صنعتی شدن ایران نقش مهمی داشت و می كوشیم تا این رابطه تقویت شود.
وی افزود: در بخش گردشگری آلمانها بزرگترین گروه گردشگران اروپایی هستند كه به ایران سفر می كنند، هر گردشگری كه به ایران سفر می كند حتما به شیراز می آید و گردشگر های خارجی زیادی در این شهر حضور دارند و تلاش می نماییم كه روابط در حوزه گردشگری را نیز توسعه دهیم.
كلور برشتولد افزود: استان فارس قلب ایران است و نام فارسی نیز از آن گرفته شده است و خوشحالم هفته فرهنگی آلمان در شهر شیراز برگزار می گردد.
از سرمایه گذاری آلمان در فارس استقبال می كنیم
نماینده مردم شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار اظهار داشت: در یادمان تاریخی و با عظمت تخت جمشید، دیواری وجود دارد كه به آن دیوار هدیه آوران گفته می شود، بر روی این دیوار دست مردمان ما با دست نمایندگان ملت های دیگر در هم قرار گرفته و این نشانه نوعدوستی ایرانی ها با جهانیان است.
محمد مهدی برومندی اضافه كرد: تخت جمشید، اولین سازمان ملل واقعی دنیا بوده است كه سران و ملت ها در آنجا گرد هم می آمدند.
وی، در بخش دیگری از مطالب خود بر توسعه صنعت گردشگری میان ایران و آلمان تاكید و بیان كرد: استان فارس ۲۳ درصد ظرفیت گردشگری ایران را در اختیار دارد بدین جهت ما در حوزه گردشگری می توانیم روابط خوبی داشته باشیم و صنعت گردشگری را توسعه دهیم.
این نماینده مجلس گفت: استان فارس از ظرفیت های بسیار ارزشمندی برای سرمایه گذاری برخوردارست و ما از سرمایه گذاری آلمان در این استان استقبال می نماییم.
برومندی همین طور در مورد برجام و تعهداتی كه اروپایی ها بر عهده دارند، اظهار داشت: طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به همه وظایف و تعهدات خود در برجام عمل كرده است، تكلیف آمریكا هم كه در این میان روشن است اما انتظار داریم اروپایی ها مستقل عمل كنند و گام های عملی و اجرایی را در برجام بردارند.
هفته فرهنگی آلمان از نهم تا سیزدهم آبان ماه ۹۸ در شیراز برگزار می گردد.منبع:

1398/08/09
16:56:57
5.0 / 5
3979
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است