اتمام كاوش در پناه گاه صخره ای سرهه ساوجبلاغ

اتمام كاوش در پناه گاه صخره ای سرهه ساوجبلاغ به گزارش آبی طرح سرپرست هیات دیرینه شناسی غار پناه گاه صخره ای سُرهه در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز اظهار داشت: با به انتها رسیدن فصل نخست كاوش در این غار، فعالیت های مربوط به مطالعات دست افزارهای سنگی و انجام آزمایش های سن سنجی مطلق در این مكان شروع شده است.


الهام قصیدیان اظهار داشت: در امتداد پروژه ردیابی مسیر مهاجرت انسان ناندرتال از شمال غرب به سمت جنوب و شرق فصل نخست كاوش در غار- پناه گاه صخره ای سُرهه، در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید.
او اضافه كرد: مجموعه غار و پناهگاه های صخره ای سرهه با ارتفاع یكهزار و ۹۰۰ متر از سطح دریا در بین یك دره عمیق میان كوهی و در حد فاصل روستاهای سرهه و وامكوه از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع شده اند.
وی اشاره كرد: كاوش فصل نخست در غار- پناهگاه شماره ۱ این مجموعه منجر به كشف نهشته های باستانی شامل دوران تاریخی و پارینه سنگی همراه با دست افزارهای شاخص صنعت لوالوای پارینه سنگی میانی شد.
او با اشاره به اینكه نهشته های ابتدایی در این مكان كه همراه با سفال های دوره های تاریخی بود به صورت متوسط ۵۰ سانتیمتر قطر دارد، اضافه كرد: بعد از لایه تاریخی، نهشته هایی از جنس واریزه های دیواره غار و فاقد مواد باستانی با عمق ۸۰ سانتی متر پدیدار شد.
این عتیقه شناس با اشاره به اولین نهشته های پارینه سنگی كه درست در زیر لایه طبیعی نمودار گشته است، از خاصیت های لایه های پارینه سنگی را قرارگیری آن در بین دو نهشته طبیعی با واریزه سنگی دانست كه آنرا از هرگونه مخلوط شدن با دوره های دیگر خصوصاً تاریخی مصون داشته است.
قصیدیان اظهار داشت: دیگر خاصیت مهم استقراری دوره پارینه سنگی میانی وجود رسوبات سوخته به همراه خاكستر و استخوان های گیاه خواران سوخته شده است كه نشان از برگزاری آتش فعالیت های مربوط به تغذیه در این مكان دارد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بگفته این باستان شناس، جنس دست افزارهای سنگی این پناهگاه همگی از سنگ های محلی شامل سنگ توف با رنگ ها و كیفیت های گوناگون است.
او اشاره كرد: بلافاصله بعد از اختتام كاوش در این مكان فعالیت های مربوط به مطالعات دست افزارهای سنگی و انجام آزمایش های سن سنجی مطلق در این مكان شروع شده است.
سرپرست این هیات دیرینه شناسی برمبنای مشاهدات ابتدایی مواد فرهنگی، استقرار پارینه سنگی را به زمانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار سال تخمین می زند.
سامان حیدری گوران كاوشگر مجموعه غار و پناه گاه صخره ای باوه یوان در بخش مركزی استان كرمانشاه و دانش آموخته دانشگاه توبینگن آلمان نیز در ادامه اظهار داشت: وجود مجموعه غار-پناه گاه صخره ای سرهه در ارتفاع مورد اشاره از سطح دریا و قرارگیری آنها در یك منطقه صعب العبور كه دارای تمركز بالایی از دست افزار سنگی و استخوان است، می تواند بعنوان یك ایستگاه تخصصی شكار تابستانی حیوانات گیاه خوار بخصوصی بوده باشد.
در سال ۱۳۹۶ حمید حریریان عتیقه شناس كشور هنگام دره نوردی اطراف دره روستای سُرهه از توابع شهرستان ساوجبلاغ یك پناهگاه صخره ای را شناسایی و در بقایای حفاری های غیرمجاز بقایای ابزارهای سنگی مشاهده كرد.
وی مراتب را به اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز اطلاع داد و در بازدید میدانی كارشناسان عتیقه شناس با عنایت به ابزارهای به دست آمده مشخص شد پناهگاه مذكور متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و جدید است.
در سال ۱۳۹۷ پرونده ثبتی پناهگاه صخره ای سُرهه آماده و در لیست میراث ملی ثبت گردید، سپس طی هماهنگی های به عمل آمده موزه ناندرتال آلمان در دوسلدورف بعنوان اسپانسر كاوش در این غار اعلام آمادگی كرد و الهام قصیدیان از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی بعنوان سرپرست هیأت كاوش دیرینه شناسی پناهگاه صخره ای سُرهه معرفی و در مهرماه امسال به مدت دو هفته جستجوهای دیرینه شناسی در این محوطه انجام شد.
ابزارهای یافت شده در این محوطه با تكنیك لوالوا كه یكی از مهمترین تكنیك های ساخت ابزار سنگی در دوران پارینه سنگی میانی شمرده می شود ساخته شده است، این نوع تكنیك ابزارسازی از ۱۲۵ تا ۴۵ هزار سال پیش ادامه داشته است، پس دیرینگی (قدمت) این پناهگاه صخره ای حداقل ۴۵ هزار سال است.
اگر از داده های به دست آمده از این پناهگاه آزمایش های سالیابی دقیق صورت گیرد، ممكنست تاریخ گذاری كهن تری نیز باشد. به همین دلیل و با عنایت به اهمیت سوژه برخی از داده ها همچون ذغال وقایع استخوان های سالم و سوخته شده و خاك اطراف آنها برداشت و در لوله های محافظ قرار داده شد.
پناهگاه های صخره ای سرهه شامل هفت پناهگاه در ۱۹ كیلومتری كرج، در ضلع شرقی روستای توریستی برغان و در ۳ كیلومتری روستای سرهه واقع شده است. این منطقه خوش آب و هوا از توابع شهرستان ساوجبلاغ است.1398/08/18
23:06:50
5.0 / 5
3851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است