تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آبی طرح: آیین رونمایی و معرفی كتاب تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از منشورات موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی با همكاری نهاد كتابخانه های عمومی كشور در محل سالن جلسات كتابخانه پارك شهر اجرا شد.


در این مراسم علاوه بر اهالی رسانه و فرهنگ، حجت الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، حسین شیخ الاسلام مشاور سابق وزیر امور خارجه و كارشناس مسائل بین الملل، حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه دولت اصلاحات، حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی، جواد منصوری كارشناس مسائل بین الملل، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده‌ی ادوار مجلس، رحمت مهدوی و محمد افروزی نویسندگان كتاب حضور داشتند.
شیخ الاسلام در این جلسه درباره كتاب تأثیر اندیشه های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: به نظرم نویسندگان كتاب زاویه درستی را برای روایت انتخاب نموده اند.
این كارشناس مسائل بین الملل اضافه كرد: زاویه دیدی كه حضرت امام با پیروزی انقلاب به خاطر نیاز به اندیشه ورزی در اصول اسلامی ایجاد كردند و چیزی كه ما در چهل سال تمرین كردیم و مقام معظم رهبری در این سه مفهوم خلاصه كردند؛ عزت، حكمت و مصلحت. باید بگویم این كتاب فرصت خوبی برای اندیشه ورزی است.
رجوع به اندیشه های امام یك لزوم مهم است
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام آل هاشم به سخنرانی پرداخت. وی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی و جانباختگان مراسم خاكسپاری ایشان در كرمان، اظهار داشت: برنامه معرفی كتاب تأثیر اندیشه های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در روزهای شهادت سردار رشید اسلام برگزار می شود، كه یكی از خط مشی های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاست دفاع از مسلمانان در چارچوب سپاه قدس است و این نیروی جان بر كف در اصل برای تحقق آرمان های امام راحل شكل گرفت.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اضافه كرد: اندیشه های امام راحل در پایهگذاری انقلاب اسلامی و تجلی شكوه و صلابت انقلاب وجود دارد. امروز در راهبری حكیمانه مقام معظم رهبری نیز تعامل با ملت های آزاده در خصوص اتحاد مسلمانان جهان، به ویژه اتحاد جهانی اسلام به چشم می خورد و این ضرورتی است كه امروز به آن نیاز داریم و برمبنای تفكر رهبری، مسلمانان باید ظرفیت های خودرا برای مقابله با دشمن مشترك به كار بگیرند. این هم افزایی جهان اسلام اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
حجت الاسلام آل هاشم افزود: با تداوم و پیگیری سیاست های استكباری سلطه گرایان در صورتیكه جهان اسلام همچنان از بی عدالتی و ضعف عقیدتی و ایدئولوژیك رنج می برد رجوع به عقاید و گفته های امام راحل و مقام معظم رهبری یك لزوم مهم می باشد. بنا بر این تبیین ابعاد مختلف اندیشه های امام و اهداف مقدس مقام معظم رهبری در وضعیت فعلی اهمیت دارد.
اصول و اهداف سیاست خارجی از دید امام خمینی (ره)؛ مبنای كتاب
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینكه تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) در حوزه سیاست خارجی در این كتاب به خوبی انجام شده است اظهار داشت: از نظر من این كتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار مفید می باشد. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است و در این برنامه ها خلاصه می شود: اصل صدور انقلاب، نفی سلطه پذیری، دفاع از كیان اسلام و مسلمانان، اصل احترام متقابل و عدم دخالت، اصل نفی ظلم و پشتیبانی از مظلوم و اصل نه شرقی و نه غربی. اهداف سیاسی خارجی از دیدگاه امام راحل نیز استقلال، وحدت امت اسلامی، كمك به نهضت های آزادی بخش، روابط حسنه و روابط بر پایه مبانی انسانی و اسلامی است.
امام جمعه تبریز افزود: باید شخصیت سردار شهید را بعنوان یك چهره ملی تقویت كرد. از هرگونه مسائلی پیرامون وی كه به دعواهای جناحی دامن می زند پرهیز كنید. سردار سلیمانی یك انقلابی تمام عیار بود و آنچه را كه داشت در مكتب امام به آن دست یافته بود و خودرا سرباز ولایت می دانست. او چهره بین المللی مقاومت و سیدالشهدای مقاومت اسلامی است كه سربازان بسیاری را تربیت كرد و امروزه هرجایی كه نیروی مجاهدی در منطقه مشاهده می شود تحت تاثیر او هستند.
حجت الاسلام آل هاشم همین طور با بیان این نكته كه نباید فقط بعد نظامی شخصیت سردار شهید سلیمانی را دید، اظهار داشت: او یك مربی بزرگ و دلسوز برای مدافعان حرم بود و به امور فرزندان شهیدان مدافع حرم با دلسوزی تمام رسیدگی می كرد. سردار عزیز ما یك شخصیت فرهنگی و اجتماعی بود و در خدمت رسانی به محرومان از هیچ فعالیتی مضایقه نمی كرد.
وی اشاره كرد: راه اندازی و توسعه مواكب در اربعین حسینی محصول تدابیر او و یارانش است.
دفاع از مستضعفان جهان، یك دستور قرآنی است
حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی، دیگر سخنران این آیین رونمایی بود كه با اشاره به شهادت سردار سلیمانی ارتباط میان اندیشه های امام خمینی و شهادت سردار سلیمانی و یارانش را تبیین كرد.
وی در قسمتی از سخنان خود اظهار داشت: گاهی از ما می پرسند كه شما چه كاره هستید كه می خواهید از مستضعفان جهان حمایت كنید؟ چه كسی به شما این ماموریت را داده است؟ سپس با اشاره به آیه قرآنی «كنتم خیر امّة اخرجت للنّاس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله و لو آمن اهل الكتاب لكان خیراً لهم منهم المؤمنون و أكثرهم الفاسقون» گفت، پاسخ این طیف روشن است كه این ماموریت و این وظیفه را خداوند در قرآن به ما محول كرده است. حتی خداوند كسانی را كه به دفاع از مستضعفان برنمی خیزند، مواخذه كرده است.
رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه اضافه كرد: امام راحل این استراتژی قرآنی را در یك مفهوم خلاصه كرد و آن تشكیل حكومت جهانی حضرت حجت(عج) است. امام صادقانه فرمودند: من مشكلات اقتصادی مردم را می دانم ولی مسئولان جمهوری اسلامی نباید از این انقلاب كه بی گمان مقدمه طلوع حركت جهانی حضرت حجت بن الحسن (عج) است، غفلت كنند و برای رسیدن به این هدف عالی باید برنامه ریزی كنند.
حجت الاسلام حسینیان افزود: امام خمینی راهبرد رسیدن به این هدف بزرگ را تشكیل بسیج جهانی مستضعفان قرار داد؛ اما از تشكیل نشدن این بسیج جهانی گله داشت. این وظیفه ای بوده كه امام خمینی برای مسئولین ترسیم كرده است. ما باید در جنگ اعتقادی مان بسیج بزرگ سربازان اسلام را به راه اندازیم و لزوم این وظیفه را نیز امام برای ما تبیین كرده بود.
وی اشاره كرد: بسیج نباید منحصر به ایران اسلامی باشد و باید هسته های مقاومت را در سراسر جهان به وجود آورد.
حجت الاسلام حسینیان تلاش سردار سلیمانی را احیای این آرمان امام خمینی دانست و اظهار داشت: شهید بزرگوار سردار سلیمانی توانست این آرمان زمین مانده امام را عملی كند. با حضور او مقاومت جهانی در مقابل استكبار شكل گرفته و تقویت شد. ایشان ابتدا نیروهای مقاومت در لبنان را تقویت كردند و سپس در سوریه از فروپاشی یكی از هسته های مقاومت جلوگیری كرده و در عراق نیز بسیج را تشكیل دادند.
رییس مركز اسناد انقلاب اسلامی همین طور به اصرار آمریكا و دیگر نیروهای مستكبر غربی بر انحلال حشدالشعبی اشاره نمود و اظهار داشت: آمریكا خوب می داند اگر این بسیج كه لشكر مقاومت اسلامی در مقابل استكبار جهانی است باقی بماند و توسعه پیدا كند، دیگر جایی برای آنها و دیگر ابرقدرت ها نخواهد بود. به خاطر همین بدون دلیل به آنها حمله می كردند.
وی اشاره كرد: مطمئن باشید هیچ ابرقدرتی نمی تواند سد راه این حركتی كه امام پایه ریزی كرد، باشد.
شهادت سردار سلیمانی دنیا را لرزاند
در ادامه مراسم، حمیدرضا آصفی به سخنرانی پرداخت و ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و ایام فاطمیه، درباره كتاب اظهار داشت: سوژه این كتاب بسیار جالب است و تیترهای بسیار خوبی دارد. مقدمه ای كه حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم بر این كتاب نوشته، كامل و گویا است و مولفان هم به خوبی توانسته اند به رابطه اندیشه های امام و سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران بپردازند.
وی ضمن روایت خاطره ای از ساده زیستی شهید سلیمانی اضافه كرد: در سال ۱۹۷۹ در ایران انقلاب شد. در سال ۱۹۸۰ مجله تایم عكسی از امام كه یك كره در دستانشان بود روی جلد چاپ كرد و نوشت: «دستانی كه دنیا را لرزاند.» ما ابتدا مفهوم این تیتر را متوجه نشدیم، اما هرچه زمان گذشت فهمیدیم كه منظور از این تیتر چیست؟ این روزها نیز شهادتی كه دنیا را لرزاند، رخ داده است.
آصفی افزود: معاون وزیر خارجه آمریكا (جان كری) در دهه ۸۰ میلادی گفت امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی ایران نهادینه كرده و بنا بر این نمی توان با این انقلاب درگیر شد و بهتر است «راه سازش» را در پیش بگیریم و می گوید امام برای نهادینه كردن اسلام در ایران، نهاد ائمه جمعه، نهاد بسیج، نهاد شورای نگهبان و نهاد مساجد و تكایا را منسجم كرده است. به نظر من امام اسلام را در سیاست خارجی نهادینه كرده است.
سخنگوی وزارت امورخارجه دولت اصلاحات اشاره كرد: امام در سیاست خارجی با قاطعیت بحث استكبار ستیزی را مطرح نمودند. اما چیزی كه امام پشتوانه سیاست خارجی قرار داد مردم سالاری بود. یعنی حكومت ها یا متكی به داخل هستند و یا متكی به خارج، حالت سوم هم وجود ندارد و كشورهای منطقه متكی به مردم نیستند و همه نوكر آمریكا هستند. امام تاكید نمودند كه سیاست خارجی قوی و با عزت یك پیشتوانه می خواهد و آن هم حمایت مردم است. اگر به مردم خود كرنش نكنیم باید سرمان جلوی دشمن خارجی خم شود. به همین خاطر نیز امام خمینی همه چیز در ایران را بر پایه آرای مردمی گذاشتند. زمانی كه انقلاب پیروز شد نیازی به رفراندوم نبود اما، امام رفراندوم گذاشتند و این تا امروز ادامه داشته است.
این دیپلمات سابق در بخش دیگری از سخنان خود به غیرت دینی امام خمینی اشاره نمود و اظهار داشت: امام غیرت دینی داشت؛ چیزی كه امام راحل برنمی تابید این بود كه آمریكا و منافقین بر اسلام و ایران حاكم شوند. صحبتی كه امام در سال ۱۳۴۳ راجع به كاپیتولاسیون كرد از سر درد و غیرت دینی وی بود یعنی امام بر نمی تابید كه كفار و آمریكا بر مسلمانان حكومت كند.
وی تصریح كرد: انقلاب ما با غیرت دینی امام خمینی به اینجا رسید و مقام معظم رهبری نیز عزت، حكمت و مصلحت را به ما آموختند. حاج قاسم سلیمانی هم شاگرد همین مكتب هستند. حاج قاسم اخلاص داشت و سرباز و شاگرد ولایت بود. آخرین رفراندوم ایرانیان نیز همین دو سه روز اخیر اجرا شد. این رفراندوم كه در تشییع و بزرگداشت شهید سلیمانی صورت گرفت، شاهكاری تعجب آور است.
كتاب تاثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با یادداشتی از حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، به قلم رحمت مهدوی و محمد افروزی اسفناجی، در ۲۵۰ صفحه اواخر آذرماه امسال از طرف موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.


1398/10/18
14:53:53
5.0 / 5
3957
تگهای خبر: چاپ , طرح , عكس , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است