سامانه جامع گردشگری تهران تا اسفند راه اندازی می شود

سامانه جامع گردشگری تهران تا اسفند راه اندازی می شود آبی طرح: رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران از راه اندازی سامانه جامع گردشگری تا قبل از نوروز 99 آگاهی داد. هدف این سامانه، گردآوری اطلاعات و معرفی جاذبه های گردشگری پایتخت است.


«مهرشاد كاظمی» امروز شنبه در یك نشست خبری اظهار داشت: تهران، با وجود ظرفیت ها و جاذبه های فراوان گردشگری، فرهنگی، هنری و موزه ها همچنان برای گردشگران ناشناخته است. به همین دلیل، برنامه های كوتاه مدت و میان مدتی را برای معرفی این شهر و جاذبه های آن در دستور كار قرار داده ایم كه تدوین و راه اندازی سامانه جامع گردشگری و بانك اطلاعات گردشگری شهر تهران همچون آنهاست.
وی اضافه كرد: اهتمام كرده ایم در سامانه جامع گردشگری شهر تهران، تمامی اطلاعات این حوزه، تاریخچه ای از بناهای تاریخی و اطلاعات مورد نیاز درباره مراكزی همچون سینماها، موزه ها، تئاترها، مسیرهای دسترسی به این اماكن و مراكز خدماتی را گردآوری و معرفی نماییم.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اشاره كرد: این سامانه بر اساس اپلیكیشن و سایت http: //visit.tehran.ir/ طراحی شده است كه فاز اول آن تا قبل از نوروز ۹۹ و فازهای بعدی آن در تابستان راه اندازی خواهد شد.
وی اظهارداشت: بانك اطلاعات گردشگری دیگر سامانه ای است كه تا قبل از نوروز ۹۹ با تاكید بر مباحث پژوهشی راه اندازی خواهد شد و در آن اطلاعات پایان نامه ها و پژوهش های انجام شده در حوزه گردشگری، اسامی و نشانی مراكز گردشگری، گالری ها، سینماها، تماشاخانه ها، نشست های در رابطه با تهران، تقویم و رویدادهای گردشگری، نشریات تخصصی، كتاب های در رابطه با گردشگری با كلید واژه گردشگری، گردشگر و آثار تهران بارگذاری می شود.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، برگزاری كلاس های آموزشی رایگان تهران پژوهی با اولویت مسئولان گردشگری مناطق و شورایاری ها، تورگردانان و شهروندان با همكاری دانشگاه های تهران و علمی كاربردی، برگزاری اولین جایزه گردشگری تهران و معرفی و اهدای جایزه به برترین پایان نامه، رسانه، خبرنگار، كتاب، شورایار، مكان، ناشر، ایده و آژانس برتر و فعال در حوزه گردشگری را از دیگر برنامه های این ستاد عنوان نمود.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه «جاذبه های گردشگری تهران ۱۴۰۰» در هفته تهران اظهار داشت: گالری گردی برای پشتیبانی از گالری ها با حضور هنرمندان در دهه فجر در ایام جمعه، گردشگری محله در ایام پنجشنبه با محوریت شورایاری ها با هدف معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری محلات و «حكایت تهران» با همكاری شورایاری ها برای بیان خاطرات و داستان های كهن از تهران و محلات آن و گردآوری آنها از دیگر برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران است.


برنامه های نوروزی شهرداری تهران
كاظمی درباره برنامه های نوروزی ستاد گردشگری شهرداری تهران اظهار داشت: باتوجه به همزمانی اعیاد همچون میلاد حضرت علی(ع) با نوروز ۹۹ شهرداری برنامه های مفصلی در امتداد شعار «تهران، شهری برای همه» برای افزایش نشاط و شادی شهروندان درنظر گرفته است.
وی اضافه كرد: برنامه نوروزگاه در پایتخت نیز از ۱۵ تا ۲۸ اسفند و از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین در چارچوب راه اندازی كارناوال های شادی، گروه های موسیقی، اجرای تئاتر در نقاط مختلف تهران با همكاری سازمان زیباسازی، شهرداری های مناطق و اداره كل فرهنگی برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: پیشنهاد داده ایم كه امسال برای آشنایی مردم با آداب و رسوم و آیین های ورود به نوروز سنتهایی همچون نوروزخوانی، سبزه رویاندن، خانه تكانی و قالیشویی كه نماد آن در چشمه علی است، سمنوپزان و چهارشنبه سوری را احیا نماییم.
كاظمی با اشاره به اینكه برنامه های ستاد گردشگری شهرداری تهران در نوروز شامل بخش های اطلاع رسانی و خدماتی است، اضافه كرد: سامانه ۱۳۷ همچون سال های گذشته آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در حوزه گردشگری ست، همین طور ۵۰۰هزار پك گردشگری شامل نقشه تهران، معرفی اماكن گردشگری و مكان هایی كه در نوروز خدمات ارائه می دهند، بوسیله یكصد ایستگاه ثابت و متحرك(۱۸ ورودی شهر و فرودگاه ها) توزیع خواهد شد.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اظهار داشت: با همكاری بانكهای شهر، گردشگری و آینده تخفیف هایی كه اماكن و مجموعه های مختلف برای نوروز در نظر گرفته اند به صورت كارت در این بسته ها قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه ستاد گردشگری شهرداری تهران مجاز به دریافت مبلغی از شركت های خدماتی و گردشگری برای تبلیغاتشان نیست، اظهارداشت: برای برگزاری تورهای گردشگری، موسسات و مراكزی كه مجوز وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دارند، در صورت تمایل می توانند اطلاعات خودرا در اختیار ستاد گردشگری قرار دهند و ما نیز در برنامه های خود از آنها بهره مند شویم.
كاظمی اشاره كرد: شهرداری تهران مبلغ و هزینه ای از این موسسات برای برگزاری تورهای گردشگری دریافت نمی كند و از آنها درخواست می كند كه در قبال تسهیلات شهرداری، به شهروندان تخفیف دهند.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی ۱۰ دستگاه اتوبوس رایگان گردشگری در نوروز ۹۹ اظهار داشت: این اتوبوس ها به همراه راهنما در مسیرهای تعریف شده كه اكثرا در مناطق ۱۱ و ۱۲هستند، حركت خواهند كرد و راهنما مكان های گردشگری را معرفی می كند، علاوه بر این در مناطق هم اتوبوس های گردشگری تعریف خواهد شد.
سازمان گردشگری شهرداری
وی دریاره آخرین وضعیت تبدیل ستاد گردشگری به سازمان اظهارداشت: این ستاد در گذشته زیرمجموعه سازمان رفاه شهرداری فعالیت می كرد و توجه چندانی به آن نمی شد كه سال ۹۱ بعنوان ستادی به مناسبت نوروز فعالیت كرد و تصمیم گرفته شد كارهای این ستاد ادامه پیدا كند اما متاسفانه ساختاری برای آن دیده نشده است.
كاظمی اظهار داشت: در دوره جدید مدیریت شهری توجه بیشتری به موضوع گردشگری می شود و شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را موظف كرده كه لایحه سازمان گردشگری را عرضه نماید و این نهاد نیز باید تا آخر سال، لایحه را به شورا عرضه نماید و هم اكنون كارگروه های تدوین این لایحه به وجود آمده است.منبع:

1398/11/05
23:23:25
5.0 / 5
4320
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است