جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۰ به یك تصویرگر رسید

جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۰ به یك تصویرگر رسید آبی طرح: جایزه 400 هزار دلاری «آسترید لیندگرن» ـ بعنوان گران ترین جایزه در حوزه ادبیات كودك جهان ـ در سال 2020 به یك تصویرگر اهل كشور كره جنوبی رسید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «هی-نا بك»، تصویرگر ۴۸ ساله از كره جنوبی موفق به كسب جایزه مهم ادبیات كودك یادبود «آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۲۰ شد.
او یكی از شناخته شده ترین هنرمندان در عرصه تصویرگری كتاب در كره جنوبی است كه در حوزه فیلم های انیمیشن نیز سابقه فعالیت دارد و به سبب سبك خاص در ساخت مجسمه های مینیاتوری دست ساز و عكاسی از آنها جهت استفاده در تصویرگری شناخته شده است.
«هی-نا بك» تابحال ۱۳ عنوان كتاب مصور منتشر نموده است كه بعضی از آنها به زبان های دیگر نیز ترجمه شده اند. یكی از كتاب های موفق او با عنوان «نان ابری» در سال ۲۰۱۱ به زبان انگلیسی ترجمه شده است.
امسال در مجموع ۲۳۷ نامزد از ۶۸ كشور جهان برای كسب جایزه ۴۰۰ هزار پوندی ادبیات كودك و نوجوان «آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۲۰ با یكدیگر رقابت پرداختند كه در این میان ۴۶ درصد از نامزدهای این جایزه ادبی را زنان، ۴۱ درصد را مردان و ۱۳ درصد را نیز سازمان ها و نهادهای ادبی تشكیل می دادند.
در ایران نیز شورای كتاب كودك، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات كودكان و انجمن نویسندگان كودك و نوجوان كه امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند، امسال ۱۰ نامزد را به این شرح به این جایزه معرفی كرده بودند: شورای كتاب كودك (نهاد ادبی)، فرهاد حسن زاده (نویسنده)، مهدی حجوانی (مروج كتاب خوانی)، جمشید خانیان (نویسنده)، كتابخانه های سیار روستایی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان (نهاد ادبی)، هوشنگ مرادی كرمانی (نویسنده)، طرح «با من بخوان» موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات كودكان (نهاد ادبی)، فرشید شفیعی (تصویرگر)، محمدرضا شمس (نویسنده) و علی اصغر سیدآبادی (مروج كتاب خوانی).
ناهید كاظمی (تصویرگر) نیز مشتركا از طرف كانادا و ایران بعنوان نامزد جایزه «لیندگرن» معرفی شده است.
جایزه یادبود ۴۰۰ هزار پوندی «آسترید لیندگرن» به مناسبت بزرگداشت نویسنده مطرح سوئدی و یكی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است و بعنوان بزرگ ترین و گران ترین جایزه ادبیات كودكان و نوجوانان در جهان به یك شخصیت با نهاد ادبی اعطا می شود كه دارای كیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی هم تراز با «آسترید لیندگرن» باشد.
منبع:

1399/01/14
14:21:13
5.0 / 5
2690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است