كشف ۶ ظرف سفالی هفت هزارساله در ساوجبلاغ البرز

كشف ۶ ظرف سفالی هفت هزارساله در ساوجبلاغ البرز به گزارش آبی طرح سرپرست هیات دیرینه شناسی پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم «موشه لان» در استان البرز اظهار داشت: علاوه بر لایه های باستانی، داده های سفالی و استخوانی متعلق به هزاره پنجم از میلاد، 6 ظرف كامل سفالی كه احیانا متعلق به یك تدفین هزاره پنجمی است، در این محوطه كشف شد.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیاوش سراقی با بیان این خبر اظهار داشت: موشه لان تپه (اسماعیل آباد) یکی از محوطه های شاخص هزاره پنجمی حوزه فلات مرکزی است که در استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، دهستان سعیدآباد، ۳ کیلومتری غرب روستای اسماعیل آباد و در شمال شرق روستای احمدآباد واقع شده است.
این عتیقه شناس با اعلان اینکه موشه لان تپه برای اولین بار در سال ۳۷-۱۳۳۶هجری شمسی و سپس در سال ۱۳۵۶ توسط معصومه نوایی مورد کاوش قرار گرفت.
سراقی اشاره کرد: باتوجه به مطالعات صورت گرفته در این محوطه ۱۰ طبقه معماری، گورها و داده های سفالی متعلق به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد شناسایی شده و بطور کلی می توان گفت ضخامت آثار باستانی موشه لان تپه حدود ۶.۷۰ متر است.
او گفت: این محوطه باستانی در تاریخ ۱۳۵۶/۱۰/۵ به شماره ۱۵۴۴، توسط یزدان کوشافر در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید و در سال۱۳۸۷ با پلاک ثبتی ۸۲ اصلی به تملک سازمان میراث فرهنگی درآمده و در سال ۱۳۸۱ توسط ابوالقاسم حاتمی سرپرست هیات بررسی و شناسایی شهرستان ساوجبلاغ مورد بررسی قرار گرفت.
سراقی موقعیت جغرافیایی (واقع شدن در راه کریدور طبیعی دشت تهران – قزوین)، وسعت استقرار و ضخامت قابل توجه نهشته ها باستانی و وجود آثار فرهنگی از هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد را سبب اهمیت اسماعیل آباد در مطالعات باستان شناختی کشور خصوصاً حوزه فلات مرکزی دانست.
وی اظهار داشت: هم اکنون با گسترش و توسعه بیش از پیش بافت روستایی، عبور جاده آسفالته، لوله های گاز، تیرهای انتقال برق در روی عرصه در ضلع شمالی و غربی و ساخت و سازهای غیر مجاز (پروژه ویلا سازی) اهالی منطقه به خصوص در ضلع شرقی و جنوبی، تپه در شرایط حفاظتی نامناسبی قرار گرفته است.
سرپرست هیات دیرینه شناسی اشاره کرد: بدین جهت جهت مشخص کردن وضعیت عرصه و حریم موشه لان تپه و ارائه ضوابط حفاظتی مناسب برای آن، هیاتی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری عملیات گمانه زنی بمنظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تاریخی موشه لان تپه را شروع کرد.
سراقی اظهار داشت: هیات دیرینه شناسی عملیات تعیین عرصه را با ایجاد ۲۶ گمانه پیرامون محوطه در اضلاع مختلف انجام داد که خوشبختانه در نتیجه این گمانه زنی علاوه بر لایه های باستانی، داده های سفالی و استخوانی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد، ۶ ظرف کامل سفالی احیانا متعلق به یک تدفین هزاره پنجمی شامل ظروف پایه دار، خمره های سفالی و ظروفی با آبریز ناودانی شکل قرمز با نقوش هندسی و حیوانی (نقش بز) دوره چشمه علی که در نوع خود منحصر بفرد بوده به دست آمد.
این عتیقه شناس در آخر اشاره کرد: پژوهش حاضر نشان داد که بر خلاف توپوگرافی محوطه و اظهار نظرهای گذشته ابعاد محوطه بیش از آن چیزی است که قبلا ارائه شده و محوطه موشه لان تپه در جهت شرقی–غربی کشیده شده و متاسفانه بخش عمده ای از آن در ضلع غربی بطور کلی تسطیح شده و توسط اهالی منطقه به باغات و پروژه ویلا سازی اختصاص یافته است.منبع:

1399/02/30
14:08:02
5.0 / 5
2188
تگهای خبر: سازمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است