مروری بر فیلم ها و سریال هایی كه در كیش ساخته شدند- قسمت اول

ساخت فیلم در كیش از هنروتجربه تا كمدی های گیشه ای

ساخت فیلم در كیش از هنروتجربه تا كمدی های گیشه ای به گزارش آبی طرح جزیره كیش با نماهای چشم نوازش لوكیشن ویژه ای برای ساخت فیلم های سینمایی به حساب می آید. اما سینماگران ایرانی قدر این جزیره را ندانسته و آن گونه كه باید و شاید از ظرفیت های سینمایی این جغرافیا بهره نبرده اند.


ساخت فیلم در جزیره زیبای کیش یک بازی دو سر سود است. گنجاندن تصاویر کیش در یک فیلم سینمایی جذابیت بصری اثر را بالا می برد. چون خیلی از مخاطبان ایرانی از گوشه و کنار این جزیره خاطرات خوشی دارند و با دیدن اثر به یاد روزهای خوب زندگی شان می افتند. از سوی دیگر سینما و گردشگری پیوند نزدیکی با هم دارند. سینما می تواند در خدمت رونق گردشگری قرار بگیرد و مردم یک کشور را به سفر و گشت و گذار تشویق کند. این مورد زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم فیلم های سینمایی می توانند گردشگران بین المللی را به سمت یک منطقه جذب کنند.
در طول چند دهه گذشته خیلی از فیلمسازان برای ساخت فیلم در جزیره کیش اعلام آمادگی کرده اند. اما چندین بار پروژه فیلمسازی در کیش نصفه کاره رها شده است. فیلم های سینمایی ساخته شده در کیش را می توان در دو دسته کلی مورد بررسی قرار داد. در دهه هفتاد و هشتاد جزیره کیش پاتوق فیلمسازانی بود که می خواستند آثار روشنفکرانه، مخاطب خاص و جشنواره پسند بسازند. این اتفاق با دو مجموعه قصه های کیش و داستان های جزیره کلید خورد و بعدها با فیلم های جایی دیگر و بر باد رفته ادامه پیدا کرد.
در اواخر دهه هشتاد و دهه نود به یک باره ورق برگشت و فیلمسازان کمدی جزیره کیش را کشف کردند. کیش محل رفت و آمد فیلمسازانی شد که قصد ساخت کمدی های تجاری و گیشه ای را داشتند. حتی سریال های تلویزیونی مثل هتل پیاده رو، سریال موج و صخره وتعطیلات رویایی هم لحنی کمدی دارند و برای روایت داستان های بامزه لوکیشن «کیش» را انتخاب کردند.
در این میان جای فیلم های ارزشمندی که بتوانند جذابیت های کیش را بعنوان یک جزیره رویایی معرفی کنند خالی است. در این جزیره زندگی عادی مثل هر جای دیگر با تلخی ها و شیرینی هایش جریان دارد. کیشوندانی که مشکلات خاص خودشان را دارند در آیینه فیلم های سینمایی هیچ وقت دیده نشده اند.
در این مطلب به جزئیات برخی از فیلم های ساخته شده در جزیره «کیش» پرداخته ایم.
جایی دیگر؛ کیش بعنوان مبدا مهاجرت
در فیلم «جایی دیگر» ساخته مهدی کرم پور جزیره کیش بعنوان مبدا مهاجرت معرفی می شود. چندین زن و مرد که هر کدام صاحب شغل متفاوتی هستند در یک خانه ویلایی در جزیره کیش اقامت دارند. آنها در انتظار مهاجرت مخفیانه از جزیره به کشوری دیگرند. کیش برای آنها حکم یک گذرگاه را دارد. فیلمساز بنابراین روی این سکونت گاه موقت تمرکز نمی کند و بیشتر درباره انگیزه های مهاجرت این افراد و مقصدی که می خواهند بروند حرف می زند. «جایی دیگر» را به خاطر زبان پیچیده و جنس روایتش نمی توان متعلق به سینمای بدنه دانست. با وجود آن که جمع زیادی از ستارگان سینما در این فیلم حضور داشتند، کلیت این محصول عامه پسند نبود و نتوانست در اکران نگاه مخاطب عام را به سمت خودش جلب نماید. این اثر ترکیبی از سینمای زنده و انیمیشن است.
ایلا با بازی برزو ارجمند که نوازندهٔ راک و خواننده است، اعتقاد دارد در ایران هیچگاه جدی گرفته نشده و حالا می خواهد با مهاجرت در کشوری دیگر به خواننده ای معروف تبدیل گردد. وی در رستوران های جزیره آواز می خواند. در این فیلم اشاره ای به جزیره «کیش» نمی گردد و انگار همگی در یک ناکجا آباد در جستجوی مهاجرت هستند.
علی مصفا، کتایون ریاحی، احمد نجفی، چکامه چمن ماه، برزو ارجمند، همایون ارشادی همچون بازیگران این فیلم هستند. جایی دیگر محصول سال ۱۳۸۱ با دو سال تاخیر اکران شد.
کلوپ همسران؛ خوشگذرانی مردهای زن ذلیل
سه مرد میانسال (محمدرضا شریفی نیا، علی انصاریان و بیژن بنفشه خواه) که به اصطلاح زن ذلیل هستند و به شدت از همسرانشان ترس و هراس دارند از خانه فرار می کنند و راهی جزیره کیش می شوند. در این سفر یک مرد دیگر با بازی محمدرضا هدایتی هم آنها را همراهی می کند.
مهدی صباغ زاده با این خط داستانی نیمی از فیلم «کلوپ همسران» را در جزیره کیش جلوی دوربین برده است. این فیلم ظاهری کمدی دارد اما محتوایش خسته کننده و ملال آور است و بنابراین تصاویر جذابیت های جزیره کیش توانسته تا حدودی از دشواری تماشای آن بکاهد.
در این فیلم یک ترانه غیرمجاز درباره «کیش» با صدای محمدرضا شریفی نیا بازخوانی می شود. همینطور سکانس هایی از لب ساحل خلیج فارس نشان داده می شود که چهار مرد خوشگذران داستان آنجا مشغول بازی فوتبال هستند. راه رفتن کنار ساحل کشتی یونانی هم یکی دیگر از تفریحات مردان متاهل داستان در جزیره کیش است. فیلمنامه بر پایه متنی ضعیف بنا شده و به نظر می آید شوخی های چهار بازیگر مرد و آوازخوانی هایشان کاملا بداهه هستند. سه بازیگر مرد را در چند سکانس در حال قلیان کشیدن و پفک خوردن و رقصیدن در آپارتمانی می بینیم که رو به دریاست.
با سفر سه بازیگر زن (میترا حجار، شقایق فراهانی، سمیرا حسن پور) به جزیره کیش هم اتفاق خاصی نمی افتد و چیز بیشتری از این جزیره نمی بینیم. فیلم «کلوپ همسران» بعنوان یک کمدی سطحی در خنداندن مخاطب و جذب گیشه توفیقی کسب نکرد و خیلی سریع راهی شبکه نمایش خانگی شد.
هر چی خدا بخواد؛ ستاره های ناکام
تمامی اتفاقات فیلم «هر چی خدا بخواد» به کارگردانی «نوید میهن دوست» در کیش رخ می دهد و همه سکانس های آن دراین جزیره تصویربرداری شده است. تهیه کنندگی فیلم را «پرویز شهبازی» بر عهده دارد که از او فیلم درخشان «نفس عمیق» را در مقام کارگردان دیده ایم. حاصل تلاش گروه یک کمدی پیش پا افتاده بود که خیلی زود فراموش شد.

رضا عطاران، ترانه علیدوستی، سعید آقاخانی و بهاره رهنما بازیگرانی هستند که هر کدام به تنهایی می توانند یک فیلم را سرپا نگاه دارند. اما در این اثر ترکیبشان حول محور فیلمنامه ای آشفته نتیجه ای در برنداشت. ترانه علیدوستی چندی بعد از اکران فیلم بابت حضور در «هر چی خدا بخواد» از مردم عذرخواهی نمود و اظهار داشت که بابت بازی در این فیلم پشیمان است.
یکی از عوامل فیلم در نشست نقد و بررسی «هرچی خدا بخواد» اظهار داشته بود: «وقتی چک ها برگشت می خورند، فیلم ساز مجبور به تغییر ژانر (گونه) می شود!» از همین عبارت افشاگرانه می شود فهمید که هدف گروه بابت ساخت فیلم صرفاً تجاری و پاس کردن چک برگشتی بوده است.
گره اصلی فیلم این است که جنازه مادر یکی از شخصیت ها در تهران دفن شود یا در جزیره کیش. از آنجائیکه برای معرفی این شخصیت مقدمه چینی لازم انجام نشده دفن وی در تهران یا هر جای دیگری برای مخاطب بی اهمیت است. ازاین رو هیچ کشش و تعلیقی در راه داستان ایجاد نمی گردد.
در بخشی از داستان شخصیت ها با قایق داخل دریا دنبال جنازه فرد غرق شده می گردند. گره اصلی درام با دریا و غرق شدن پیوند خورده و انتخاب کیش بعنوان لوکیشن اصلی این گونه توجیه می شود. سفر دریایی یک فرد کلاهبردار (با بازی رضا عطاران) از جزیره کیش به چارک هم بهانه دیگری است برای نمایش دادن زیبایی های خلیج فارس.
نماهای مربوط به بازی دلفین ها و کشتی آکواریوم بخش دیگری از جذابیت های کیش را نشان می دهند. در مجموع این فیلم بیشتر از دیگر آثار سینمایی گوشه و کنار جزیره کیش را به تصویر کشیده است.


1399/03/21
12:00:35
5.0 / 5
2168
تگهای خبر: آواز , انیمیشن , بازیگر , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است