گفت وگو با رئیس انجمن هنرمندان نقاش

دیدگاه جدیدی كه كرونا به هنر بخشید!

دیدگاه جدیدی كه كرونا به هنر بخشید! رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران بر این باور است كه اگر كرونا تمام شود و شرایط به حالت عادی بازگردد، می توان امكان فعالیتهای مجازی كه به جهت شیوع كرونا برجسته شد را اتفاق مثبتی برشمرد.


امیر راد، رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش که شیوع کرونا و تعطیلی الزامی کلیه فعالیتهای فرهنگی و هنری چه ضررها و البته فوایدی را برای عرصه هنرهای تجسمی و هنرمندان به همراه داشته است؟ اظهار نمود: به صورت کلی «کرونا» پدیده ای است که حداقل در چند نسل اخیر جهان، جدید و تازه محسوب می شود؛ ازاین رو طبیعی است تمام جوامع در مواجهه با آن گرفتار شوک بشوند و واکنش های متفاوتی نشان دهند. در این میان طبیعتا حوزه هنر به صورت عام و نه فقط هنرهای تجسمی هم از این جریان مستثنی نبوده است.
او با اشاره به اینکه «کرونا صدمه های مالی جدی به حوزه های فرهنگی و هنری وارد کرده است»، تصریح کرد: باید این نکته را در نظر داشت که وقتی کلیه فعالیت ها و برنامه ها تعطیل می شود، حوزه فرهنگ و هنر نسبت به سایر حوزه ها با صدمه های بیشتری مواجه می شود؛ چونکه محصولات فرهنگی و هنری در سبدهای خانواده های ایرانی حدودا جزو آخرین اولویت ها به حساب می آید و از طرفی اغلب کسانی که در این عرصه فعالیت می نمایند، توان مالی چندانی ندارند؛ در نتیجه در چنین شرایطی محصولات فرهنگی و هنری عملا از سبد خانواده ها حذف و امکان کسب درآمد هنرمندان هم از بین می رود.
راد همینطور درباره افزایش فعالیتهای هنری در فضای مجازی همانند برگزاری نمایشگاه های آنلاین، اظهار نمود: بعضی از امکانات در گذشته هم وجود داشته است؛ بعنوان مثال امکان برگزاری نمایشگاه و فروش آنلاین آثار هنری که این روزها رونق بیشتری گرفته است، پیش تر هم وجود داشت، اما در کشور ما چندان جدی گرفته نمی شد. طبیعتا به علت اینکه ما سال ها پس از کشورهای پیشرفته جهان، زیرساخت های اساسی اینترنت را فراهم کردیم اموری مانند گسترش استفاده از اینترنت پرسرعت و امکانات آن هم دیرتر گسترش پیدا کرد و فرهنگ فعالیتهای آنلاین هم دیرتر و با سرعت کمتری در جامعه ما شکل گرفت؛ اما شیوع کرونا و تعطیلی کلیه برنامه ها و فعالیتهای حضوری سبب شد که این امکانات موجود جدی گرفته و مورد توجه واقع شود و خیلی از افراد ناگزیر شدند که به این سمت و سو بروند.
او خاطرنشان کرد: اگر این بیماری باقی بماند، طبیعی است که فعالیتهای مجازی گسترده تر و تبدیل به جریان اصلی این حوزه شود؛ اما اگر هم این همه گیری به پایان رسد و شرایط به حالت عادی برگردد، فعالیتهای مجازی بعنوان یک امکان جدی در کنار فعالیتهای فیزیکی حضور خواهد داشت. نکته مهم این است که امکان فضای مجازی امری در تقابل با سایر امکان ها به خصوص فعالیتهای حضوری و فیزیکی نیست، بلکه با عنایت به خصوصیت های خود یک امکان مستقل است که می تواند نقشی مکمل برای این دسته از فعالیت ها داشته باشد.
رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران در پاسخ به این پرسش که آیا فرهنگ فعالیتهای آنلاین در دوران بعد از کرونا هم در جامعه هنرهای تجسمی کشور ماندگار می شود، توضیح داد: الان دیگر فعالیتهای آنلاین یک امکان است که در اختیار مخاطب قرار گرفته و بطور قطع در دوران پسا کرونا هم نقش جدی تری در عرصه هنرهای تجسمی و سایر هنرها ایفا می کند.
منبع:

1399/03/29
21:50:39
5.0 / 5
2197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است