آیت الله مرعشی نجفی میراث دار پیشینیان در حوزه نسخ خطی

آیت الله مرعشی نجفی میراث دار پیشینیان در حوزه نسخ خطی به گزارش آبی طرح آیت الله العظمی شهاب الدین مرعشی نجفی را می توان میراث دار پیشینیان در حوزه نسخ خطی دانست، آن عالم بزرگوار كه به اهمیت حفظ این مخطوطات واقف بود به قدر توانی كه داشت، همّ و غم خویش را مصروف حفظ آنها كرد. غیرت و حمیّتی كه به میراثی چنین عظیم بدل شد و ایشان را میراث دار گذشتگان در حوزه نسخ خطی كرد.


۳۰ سال از رحلت آیت الله العظمی شهاب الدین مرعشی نجفی گذشت. به اعتقاد «غلامرضا امیرخانی»، معاون پیشین کتابخانه ملی ایران ایشان میراث دار پیشینیان در حوزه نسخ خطی است و کتابخانه ای که بنا نهاد، هم اکنون یکی از سه کتابخانه مهم جهان اسلام در حوزه نسخ خطی است.
وی درباره جایگاه آیت الله مرعشی نجفی اظهار داشت: علمای شیعه از قدیم الایام نسبت به سنت گردآوری نسخ خطی و حفاظت و صیانت از میراث مکتوب علمای گذشته اهتمام می ورزیدند. در این میان، غالب آنها کتابخانه ای داشتند که بعضی از آنها کتابخانه معظم و مجهز فراهم آورده بودند برای مثال در دوران ۲۳۰ ساله حکومت صفوی، شیخ بهایی و علامه مجلسی چنین بودند
معاون پیشین کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: بیشترِ این کتابخانه ها البته در گذر زمان، دستخوش حوادث روزگار قرار گرفتند؛ به تاراج رفتند، به فروش رسیدند و یا حتی سر از حراجی های خارج از کشور درآوردند.
امیرخانی افزود: آیت الله مرعشی نجفی از مراجع بزرگ شیعه در دوره معاصر هم از این دست علما بود که چنین علاقه ای داشت و شاید بتوان گفت میراث دار پیشینان در حوزه نسخ خطی است. او که بعد از رحلت آیت الله العظمی بروجردی، مرجع عام جهان تشیع در سال ۱۳۴۰، به همراه آیات عظام خمینی و گلپایگانی و چند تن دیگر از مراجع در ایران و حکیم و خویی در عراق، در جایگاه مرجعیت قرار گرفت، سنت کتابخانه داری و نسخه شناسی علمای اعلام را ادامه داد.
کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی

1399/06/08
21:58:51
5.0 / 5
1562
تگهای خبر: فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است