وزیر فرهنگ تاكید كرد:

آذربایجان غربی نمایه ای از حضور مجموعه های مختلف ایرانی در دفاع مقدس است

آذربایجان غربی نمایه ای از حضور مجموعه های مختلف ایرانی در دفاع مقدس است به گزارش آبی طرح تهران _ ایرنا _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه استان آذربایجان غربی نماد و نمایه ای از حضور ادیان و مذاهب مختلف در 8 سال دفاع مقدس است، اظهار داشت: این استان همچون استان هایی است كه مجموعه های مختلفی از آن با ادیان و مذاهب مختلف، مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی و... در دفاع مقدس حضور داشته و از این مرز و بوم صیانت كردند.


دهمین ارتباط مجازی سه شنبه های تکریم از خانواده های شهدا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران و تعدادی از مدیران و مسؤلان استان آذربایجان غربی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید.
سید عباس صالحی در این جلسه ضمن بیان اینکه این استان نمایه ای از حضور مجموعه های مختلف ایران در هشت سال دفاع مقدس است، اضافه کرد: آذربایجان غربی یکی از استان های موثر در این هشت سال بوده است. به علت شرایط خاص خود، بگونه ای از آغاز انقلاب درگیری ها و به تبع آن شهدایی را داشت و در واقع جنگ زودتر از زمان رسمی در آن شروع شده بود.
وی با اشاره به تعداد شهدا، جانبازان و آزادگان این استان افزود: آذربایجان غربی سهم قابل توجهی از دفاع، امنیت، کیان، اسلام و انقلاب داشته و دارد که همگی مدیون مردم این استان هستیم.
صالحی افزود: ادیان مختلف، مسلمان و غیر مسلمان، مذاهب مختلف از شیعه و سنی و اقشار مختلف همچون عشایر و غیر عشایر این استان در 8 سال دفاع مقدس حضوری فعال داشتند و سهم خود در دفاع از مرز و بوم این سرزمین را نشان دادند.
وی ادامه داد: 8 سال دفاع مقدس در این استان فقط برای اهالی آن خاطره انگیز نیست بلکه تمام کسانی هم که در این 8 سال در این استان خدمت می کردند و جنگیده اند دارای خاطرات فراوانی از آن روزها هستند. ازاین رو این استان یادآور حماسه هایی برای تمام ایران است.
صالحی با اشاره به بمباران شیمیایی سردشت در این استان افزود: این اتفاق هم لکه ننگی برای حزب بعث و هم برای حامیان آن است و به نحوی نمایه مظلومیت ایران و انقلاب شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: استان آذربایجان غربی در 8 سال دفاع مقدس شهدای بزرگ و شاخصی داشته و همینطور نقش قابل توجهی در دستاوردهای بزرگ دفاع مقدس داشته است.
ایشان در ادامه ضمن تکریم و ادای احترام به خانواده های شهیدان یوسفی و ابراهیمی که در این نشست حضور داشتند، اظهار داشت: بعضی از خانواده ها در 8 سال دفاع مقدس دو شهید داشتند که یکی از نکات قابل توجه است. هم اکنون 8 هزار خانواده 2 شهیده، 600 خانواده 3 شهیده، 104 خانواده 4 شهیده و 56 خانواده 5 شهیده داریم.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در عین حال خاطرنشان کرد: گاهی یک خانواده یک شهید دارد که آثار خویش را از لحاظ روحی بر جای می گذارد. خانواده های دو شهیده هم بعنوان حجت های الهی برای ما به شمار می آیند. برخی خانواده ها هم شهیدانشان مفقود الاثر هستند که این سختی عدم حضور عزیزانشان را دو چندان می کند.
وی افزود: پس از 8 سال دفاع مقدس حدود 40 هزار مفقودالاثر داشتیم که با تلاش گروه های تحقیق و تفحص تعداد این آمار کمتر شد و هم اکنون 3 هزار شهید مفقود الاثر داریم. اینکه خانواده ای دست و نقطه ارتباطی اش با پیکر شهید اش قطع باشد شرایط سخت تری را دارد.
صالحی اظهار داشت: خانواده شهدا از چند جهت برای ما نماد به شمار می آیند. از یک سو آنها ولی نعمتان ما هستند و ما باید خاک پای آنها را طوطیای چشم خود نماییم. از سویی دیگر اینکه شهدا از راه خانواده های خود می توانند پیام های خویش را به ما منتقل کنند که این پیام ها به صورت حسی است. همینطور خانواده شهدا می توانند این امید را به ما بدهند که شفیع ما باشند.
در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام والمسلمین خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی هم اظهار داشت: امیدوارم قدری از وظایفی که در غیاب شهدا بر عهده ما است را انجام داده باشیم.
وی ادامه داد: شهدا متعلق به یک خانواده نیستند و متعلق به همه مردم ایران است. راه شهدا راه عشق و رسیدن به اهداف والای الهی و انسانی است و باید در راه پاسداری از جایگاه آنها حرکت نماییم.
در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان هم اظهار داشت: طرح سه شنبه های تکریم طرح به جا، فاخر و درستی است و بزرگداشت شهدا را ارج نهادن کاری است که دین مقدس اسلام به آن دستور داده است.
در ادامه این نشست، خانواده های شهیدان یوسفی و ابراهیمی به عرضه برخی خاطرات خود در زمان حیات آنها پرداختند و در انتها از آنها تقدیر و تکریم شد.منبع:

1399/06/12
08:42:32
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: طرح , فرهنگ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است