ماهاتیر محمد:

كرونا نتیجه رفتار غیرعادی ماست

كرونا نتیجه رفتار غیرعادی ماست آبی طرح: نخست وزیر سابق مالزی معتقد می باشد كه كرونا نتیجه رفتار غیرعادی مردم است و باید به اعمال خود بنگریم كه ممكنست ریشه تمام این بلایا باشد.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا ماهاتیر محمد روز پنجشنبه در یک پیام ویدیوئی که به سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ارسال کرده، اعلام داشت: در گذشته عبارت «بنده تدبیر می کند و خدا تقدیر» را جدی نگرفتیم. شاید امروز زمان آن رسیده که در حقیقت بار دیگر درباره این عبارت تفکر نماییم. قرآن فرموده است هر چه از انواع نیکویی به تو رسد از جانب خداست و هر بدی رسد از خودِ توست.
این سیاست مدار جهان اسلام اضافه کرد: حتی کووید۱۹ نیز نتیجه رفتار غیرعادی ما مانند مصرف غذای نامتعارف است. پس بر ماست تا در خود بنگریم و ببینیم کجا به خطا رفته ایم. نباید به این بسنده کرد که هر بلیه ای که به ما می رسد اراده الله است. باید به اعمال خود که شاید ریشه تمام این بلایا باشد، بنگریم.

وی با اشاره به این که اوضاع امروز جهان اسلام نابسامان است، اشاره کرد: متأسفانه از هیچ کوششی برای تخریب دیگری دریغ نمی ورزیم و اغلب با تفریط در این ضیافت خود اضمحلالی از غیرمسلمانان طلب یاری می نماییم و البته آنان نیز با کمال میل اسباب نابودی ما را در اختیار ما می گذارند.
ماهاتیر محمد اضافه کرد: ما می توانیم غیر مسلمانان را نکوهش نماییم اما آنان بنا ندارند با کمک به ما برای غلبه بر این نابودی خودساخته، خودرا از این ارمغان محروم کنند. برای آنکه خداوند دعاهای ما را اجابت کند، بر ماست که با شناسایی راه های خطا و گناه آلود به اصلاح آنها بپردازیم. اگر صادقانه برآن باشیم تا این مهم را انجام دهیم، به طور قطع خواهیم توانست بر بعضی از ناگواری های خود فائق آییم.
نخست وزیر سابق مالزی تاکید کرد: نخست باید از خود بپرسیم که آیا واقعاً از آموزه های دینی خود پیروی می کنیم؟ البته نماز می خوانیم، روزه می گیریم، زکات می دهیم و مراسم حج را به جا می آوریم و اصول دین مان را مکرر یادآور می شویم، یعنی به یگانگی الله باور داریم و محمد(ص) را فرستاده و پیامبر(ص) او بر خود می دانیم.
وی افزود: علاوه بر این ها دین مان ما را به برادری سفارش کرده است. درباب برخی تفاوت ها در انجام مناسک دین وجود دارد، دین مان ما را به رواداری سفارش کرده است. این که از قتل آن هم قتل مسلمان هم کیش حذر نماییم. با این وجود، رفتارمان را ببینید. با یکدیگر جنگ می نماییم و اغلب دشمنان مان را به هدفشان می رسانیم.
ماهاتیر محمد اضافه کرد: ما آموخته ایم که عادلانه قضاوت نماییم ولی اغلب این چنین نمی نماییم. حتی میان خودمان نیز تبعیض قائل می شویم. یکدیگر را به این محکوم می نماییم که نامسلمانیم یا آن گونه که باید، مسلمان نیستیم. دیگری را ناروا می انگاریم و هر یک مدعی آن هستیم که اسلام ما اسلام راستین است و همیشه با یکدیگر در نزاعیم.
وی افزود: میلیون ها نفر کشته می شوند. کشورها بطور کامل نابود می شوند. پناهجوی کشورهای غیرمسلمان می شویم و میزبان مان را می کشیم یا زخمی می نماییم. در این میان برای دین پرشکوه خود، دین صلح، بدنامی به بار می آوریم.
نخست وزیر سابق مالزی اضافه کرد: در اسلام، بهترین کار دست گیری از برادران مسلمان حاجتمند است. ثروت مسلمانان به قدری است که هیچ مسلمانی، در واقع هیچ کسی در این دنیا نباید گرسنه بماند. باید راهکارهایی بیابیم که کمک های خودرا به دست مسلمانانی که حالا نه فقط از همه گیری، بلکه از جنگ و منازعات فرقه ای در رنج هستند، برسانیم. همین طور زمان آن فرارسیده که به جنگ با خود و کشتن مسلمان به دست مسلمان خاتمه دهیم. هیچ توجیه و بهانه ای وجود ندارد. خداوند از آنانی که برادران مسلمان خودرا به قتل می رسانند، بیزار است.
ماهاتیر عنوان کرد: نمی دانیم چه چیزی در آینده در انتظار ماست اما خوب می دانیم که اعمال امروز ما وقایع آینده را رقم خواهد زد. اگر اعمال امروز خودرا بسنجیم و عزم به اصلاح خطاهای خود داشته باشیم، می توانیم تقریباً مطمئن باشیم که آینده بهتر از حالا خواهد بود.
وی افزود: علمای بزرگ ما به خوبی می دانند که اسلام با پیام وحی الهی به رسول الله حضرت محمد(ص) آغاز گشت. اگر این را بپذیریم، آن وقت باید اذعان نماییم که ما خیلی از آموزه های قرآن را نادیده گرفته ایم. حتی بعضی از بلایای طبیعی برای نمونه تغییرات آب و هوایی، نتیجه بی توجهی خود ما به نواهی قرآنی بوده است. اگر به عدم پایبندی به آموزه های ناب دین مان اقرار نماییم و به سمت قرآن بازگردیم، اطمینان دارم که رنج ما اختتام خواهد یافت.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از امروز (پنجشنبه) مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی با سخنرانی آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شروع شد. مقرر است بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و همین طور ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس خصوصاً همکاریهای اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.منبع:

1399/08/08
19:43:05
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: اصلاح , فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است