ایران باید در كتابخوانی، چون خورشید، در دنیا بدرخشد

ایران باید در كتابخوانی، چون خورشید، در دنیا بدرخشد آبی طرح: ملت ایران در خیلی از صحنه های علمی جهان در حال درخشیدن است. باید در رتبه كتابخوانی نیز چون خورشید در دنیا بدرخشد.به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در سپاه قدس و نویسنده کتب دفاع مقدس در یادداشتی که به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی، در اختیار ایرنا قرار داده است نوشت:

اگر ایران را با بعضی از کشورهای دنیا مقایسه کنیم؛ وضعیت کتابخوانی در ایران اصلا مناسب نمی باشد. این نگاه برگرفته از انتظار ما از ایرانی مسلمان و انقلابی ای است که امروز در جهان بر جایگاه عزت و اسوه گری تکیه زده است اما اگر ایران امروز را با ایران ۴۰ سال قبل مقایسه کنیم؛ انصافا با پیشرفت چشم گیری مواجه می شویم.
امروز تیراژ بعضی از کتاب های ما به بالای ۱۵۰ نوبت چاپ و بیش از یک میلیون نسخه رسیده است. کتاب های دا، سلام بر ابراهیم و خاک های نرم کوشک بالاترین تیراژ کتاب های دفاع مقدس را به خود اختصاص داده اند. بعد از آن، کتاب یادت باشد با ۱۳۱ بار تجدید چاپ رتبه ی بعدی را دارد.
کتاب دختر شینا، با ۱۰۷ نوبت چاپ، پایی که جا ماند و آن ۲۳ نفر با ۷۰ چاپ، نورالدین پسر ایران و فرمانده من با ۶۸ چاپ، و ملاصالح با ۵۰ چاپ به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
مقام معظم رهبری، در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ فرمودند: «کتاب درباره ی دفاع مقدس می نویسند، ششصد هزار نسخه فروش می رود. فروش ششصد هزار نسخه در ایران، باور کردنی است؟ تیراژهای ما دو هزار و سه هزار و ده هزار و این جوری بوده... ششصد هزار نسخه فروش برود، این خیلی خوب است.»

امروز کتاب شهید ابراهیم هادی بیش از یک میلیون و صد هزار نسخه به فروش رفته است. این یعنی رشد میزان کتاب خوانی در کشور و مایه رحمت و امید است.
ما امروز در کشور، جوانان و زن و مرد زیادی داریم که در طول چند سال بیش از صد جلد کتاب ۳۰۰ صفحه ای و پانصد صفحه ای خوانده اند. من افرادی را می شناسم که در طول ۱۰ الی ۱۵ سال بیش از پانصد جلد از کتاب های تاریخ شفاهی دفاع مقدس و رمان های مذهبی و انقلابی را خوانده اند. من افرادی را می شناسم که علاوه بر مطالعه این کتابها، در طول ۶ الی ۷ ماه صحیفه نور ۲۲ جلدی را با دقت و با طمأنینه خوانده اند.
من جوان ها و زن و مردی را می شناسم که به صورت منظم و با تدبر تفسیر قرآن را مطالعه کرده اند و هنوز هم در حال خواندن جلدهای بعدی تفسیر نمونه اند. این افراد با عمق وجود درک کرده اند که دین و دنیایشان به برکت کتاب تامین و تغذیه می شود و پروسه کمالشان به وسیله کتاب تحقق می یابد. این افراد برای خود کتاب خوانی را توفیق بزرگی می دانند و بدین جهت با بهره گیری از لحظه لحظه های عمر خود همیشه در حال بهره گیری از کتاب های جدید و جذاب و آموختن چیزهای تازه اند.
ایشان در تاریخ ۱۳۷۲/۱۰/۴ فرمودند: «امروز کتاب خوانی و علم آموزی نه فقط یک وظیفه ملی، که یک واجب دینی است.»
به همین دلیل و با همین نگاه است که ما امروز شاهد رشد و شکوفایی کتاب خوانی در میان ملت ایران هستیم.
البته باید اذعان داشت که ملت ایران هنوز به رتبه در شأن کتابخوانی در جهان نرسیده است. بایستی کتابخوانی به یک سیره و سنت رایج بین مردم ایران تبدیل بشود. باید جوان ایرانی بداند که کتابخوانی برای برنامه ریزی آینده او خیلی مهم می باشد. باید خرید کتاب در سبد اقتصادی همه ماها جایی پیدا کند و هر روزمان دارای وقت مشخصی برای کتابخوانی باشد.
باید همه مردم کتابهای دفاع مقدس را مطالعه کنند. این کتاب ها شیرین و پر جاذبه است، و ذهن ها را با مسائل بسیاری آشنا می کند و رشد کتابخوانی را در کشور بالا می برد. ملت ایران در خیلی از صحنه های علمی جهان در حال درخشیدن است. باید در رتبه کتابخوانی نیز چون خورشید در دنیا بدرخشد.
میزان رشد در این راه قابل تحسین است؛ اما لازم است مسئولین فرهنگی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این مساله برنامه ریزی راهبردی نمایند و خودرا در راه پیشرفت کتابخوانی ملت، خصوصا نسل جوان مسئول بدانند.
ایران فردا بایستی شاهد تیراژهای چند میلیونی کتاب باشد، اساسا با سرعت رشدی که تا حالا مردم ایران در این مساله داشته اند، آینده زیباتر از امروز خواهد بود.

هفته کتاب در یک نگاه

۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشوردر سال ۷۲ شمسی بعنوان روز کتاب و کتاب خوانی تعیین شد. در سالهای گذشته هفته پایانی آبان ماه، هفته کتاب نامگذاری شد.

نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در ایام چهارم تا دهم دی ماه سال ۱۳۷۲ با پیام مقام معظم رهبری، انجام شد.

همزمان با هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه ها و استان های کشور نمایشگاه ها و جشن های کتاب و سخنرانی همراه با نشست های مختلف و... با موضوعات چاپ و نشرِ و کتاب و ترویج کتابخوانی با هدف افزایش میزان سرانه مطالعه برگزار می گردد.

براین اساس با مجموعه سیاست گذاری و برنامه ریزی های انجام گرفته تلاش شده تا ترویج فرهنگ مطالعه به خصوص بین نوجوانان، هدف و محور اصلی این برنامه ها باشد بدین جهت بزرگداشت روز کتاب، کتابدار و کتاب خوانی همه ساله در این ایام با شکوه هرچه تمام تر از طرف اهالی قلم، فرهیختگان، مسئولان و فعالان فرهنگی، اساتید، دانشگاهیان، دانشجویان، دانش آموزان، اصحاب نشر و چاپ و کتاب و... برگزار می گردد.

امسال نیز همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار دانایی؛ مانایی این رویداد بزرگ فرهنگی از شنبه ۲۴ آبان تا۳۰ آبان ماه جاری در سراسر کشور و بیشتر با محوریت فضای مجازی بواسطه شیوع ویروس کرونا در حال برگزاری است.منبع:

1399/08/28
13:31:12
5.0 / 5
1064
تگهای خبر: جاذبه , چاپ , خرید , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است