تاثیرات زبانی همه گیری زیرذره بین فرهنگ آكسفورد

تاثیرات زبانی همه گیری زیرذره بین فرهنگ آكسفورد تاثیرات گسترده و سریع زبان بر اثر وقوع همه گیری جهانی كرونا محققان فرهنگ آكسفورد را واداشته تا سال جاری به جای انتخاب یك لغت بعنوان واژه سال به این تاثیرات بپردازند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نیویورک تایمز، فعالیت انتخاب کلمه سال فرهنگ آکسفورد در واقع ادای دینی به قدرت واژه سازی در زبان انگلیسی و حقیقت تغییر مستمر زبان همینطور توجه به روح زمانه و برساخت واژه هایی مانند سلفی، دستگاه ویپ (برای استنشاق نیکوتین) و نادوست است طرحی که فقط از جهت زبانشناختی مهم و قابل توجه نیست و برای نمونه سال قبل عبارت دوکلمه ای فوریت اقلیم را بعنوان کلمه سال برگزید. اما سال ۲۰۲۰ با وجود انتشار کرونا از آغاز آن سال متفاوتی برای بشریت و زبان بوده است.
امسال مسؤلان طرح در فرهنگ آکسفورد با عنایت به این تغییرات شدید و سریع در عرصه زبان انگلیسی انتخاب یک کلمه واحد را درست ندانسته اند. کاترین کانر مارتین، Katherine Connor Martin رئیس بخش تولیدات شرکت زبان های آکسفورد که مسئول انتشار فرهنگ آکسفورد هم هست در این مورد می گوید: گروه تحقیقاتی برگزیننده کلمه سال به شدت تحت تأثیر گستره و میزان تغییرات زبانی در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته اند. وقوع همه گیری در سطح جهانی بر بیان ما از موضوعات و همه رویدادهای سال جاری تأثیر گذاشت.
انتخاب کلمه سال بر مبنای شواهد استفاده مجموعه ۱۱ میلیارد کلمه ای فرهنگ آکسفورد است که مرتب روزامد می شود و از منابعی در سرتاسر کشورهای انگلیسی زبان گرد آمده است. انتخاب کلمه یعنی روح زبانی سال روبه آخر چه بوده است همچنین آن کلمه بعنوان یک اهمیت فرهنگی چه میزان اثرگذاری مستمر زبانی دارد.
گزارش آکسفورد امسال تابحال کلمات جالبی را بعنوان کلمات سال نشان دار کرده است؛ مانند Covidiot تلفیقی از idiot به معنای فرد ابله و covid-19 ویروس کرونا همینطور Doomscrolling بعنوان تلفیقی از Dooms به معنای محکوم به و scrolling با مفهوم طوماری کردن و در کل به معنای بالاوپایین کردن فراوان اخبار در فضای مجازی.
اما این گزارش بیشتر نشان داده است چطور همه گیری گفت وگوهای روزمره را تحت تأثیر قرار داده و حدودا یک شبه مجموعه ای جدید از واژگان را در اختیار ما گذاشته یا واژگان مهجور را پرکاربرد کرده است. برای نمونه کلمه همه گیری به تنهایی پارسال ۵۷ هزار درصد بیشتر از سال قبل استفاده شده است. کلمه ویروس کرونا که در سال ۱۹۶۸ وارد زبان شده بود تا سال گذشته خیلی کم و محدود در بافتارهای غیرپزشکی استفاده می شد.
این کلمه که در ماه ژانویه میلادی به اندازه کلمه استیضاح به علت شرایط سیاسی آمریکا استفاده شده بود در ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت ۹۹) استفاده از آن به شدت افزایش یافت و بر کلمات قدیمی و پرکاربردی مانند زمان هم غلبه کرد.
به گفته مارتین این وضعیت هم به شدت غیرمعمول و هم بی سابقه است. معمولا وقتی یک کلمه موضوعی ظهور می کند با کلمات موضوعی همسان خود مرتبط و ترکیب می شود و نه با کلماتی که ما در انگلیسی روزمره هم بهره برده و می نماییم.منبع:

1399/09/04
11:28:56
5.0 / 5
961
تگهای خبر: دستگاه , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است