فرماندار همدان:

سابقه كتابت در دیار هگمتانه ۳ هزار ساله است

سابقه كتابت در دیار هگمتانه ۳ هزار ساله است همدان _ ایرنا _ فرماندار همدان اظهار داشت: سابقه کتابت در دیار هگمتانه ۳ هزار ساله است به نحوی که مردم این دیار باستانی مطالب خویش را از راه نوشتن به یکدیگر و نسل های بعد منتقل می کردند که نمونه بارز آن کتیبه های گنجنامه است


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، «حسین افشاری» روز پنج شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان همدان ضمن اشاره به اینکه امروز هم مردمان این استان در حوزه کتاب و کتابخوانی جز برترین های کشور هستند، اضافه کرد: استقبال مردم شهرستان همدان از جشنواره کتابخوانی رضوی نشانه بارز علاقه آنها به حوزه کتاب و کتابخوانی است.
وی با اشاره به اینکه اهدای کتاب در خانه ها سبب جلای روح می شود، عنوان کرد: ورود کتاب به خانه و کتابخوانی اعضای خانواده، اهالی خانه را از فضای مجازی دور کرده و به مطالعه عمیق وامی دارد چونکه هیچ کس از حضور مستمر در فضای مجازی دانشمند و عالم نمی گردد.
فرماندار همدان اظهار داشت: کتابخانه های شهرستان در روزهای همه گیری کرونا و اعمال محدودیت ها هم تعطیل نشدند و کتابداران با فعالیت در فضای مجازی، مبادرت به تولید محتوای مناسب جهت استفاده علاقه مندان کردند.
افشاری با اشاره به اینکه اجرای برنامه کاروان شادپیمایی در هفته کتاب یک اقدام بسیار خوبی بود، اضافه کرد: کتابداران در دوران شیوع کرونا تلاش کردند ارتباط خویش را با اعضا حفظ کنند و همچنان برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق مردم به مطالعه تلاش کنند.
وی با اشاره به اینکه خیرین در همدان همکاری خوبی با مجموعه کتابخانه های عمومی دارند، عنوان کرد: خیّر بانی راه اندازی کتابخانه در روستای عبدالرحیم، آمادگی کامل خویش را برای همکاری در ساخت کتابخانه اعلام نموده است.
افشاری ضمن اشاره به اینکه با افزایش پرداخت سهم کتابخانه ها از محل درآمد شهرداری ها در شهرستان همدان، اضافه کرد: در سطح شهرستان، شهرداران توجه ویژه ی به کتاب و کتابخوانی دارند و با وجود کاهش درآمد شهرداری ها، پرداختی به کتابخانه ها افزایش محسوسی داشته است.
وی با اشاره به اینکه سهم پرداختی شهرداری همدان به کتابخانه ها در مقایسه با سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافته، خاطرنشان کرد: با عنایت به جایگاه شهرداری همدان امیدواریم پرداختی این ارگان تا آخر سال به ۱۰ میلیارد ریال برسد.
فرماندار همدان راه اندازی بخش ناشنوایان در کتابخانه مرکزی شهر را اقدام بسیار ارزشمندی توصیف کرد و اظهار داشت: در بودجه سال آینده ردیف اعتباری ویژه ای برای کتابخوانی ناشنوایان درنظر گرفته شده و همدان آمادگی دارد که بعنوان پایلوت کتابخوانی ناشنوایان اقدامات مفیدی را برای توسعه این بخش انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه کتابخانه ها یاریگر کادر درمان هستند، اضافه کرد: هر عضو کتابخانه می تواند بعنوان سفیر سلامت در خانواده نقش مهمی را ایفا کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان هم دراین جلسه اظهار نمود: کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان همدان در روزهای شیوع بیماری کرونا هم مانع تعطیلی فعالیتهای این نهاد فرهنگ شدند و حدود یک هزار برنامه فرهنگی با محوریت کتاب همزمان با این شرایط به صورت مجازی اجرا شده است.
«عاطفه زارعی» ضمن اشاره به اینکه ما به دنبال گسترش خدمات الکترونیکی در کتابخانه های عمومی هستیم، اضافه کرد: با تحقق درآمدهای قانونی پیشبینی شده در کتابخانه های عمومی به دنبال عرضه کتاب های الکترونیکی توسط اپلیکیش های کتابخوان هستیم تا اعضای کتابخانه ها بتوانند از این منابع استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه با همکاری شهرداریها می توان کتابخوانی مجازی را در سطح استان گسترش داد، خاطرنشان کرد: درهمین اربتاط با تشکیل تیم های مطالعاتی به دنبال استفاده بهینه از ظرفیت و توان کتابداران توانمند استان در جهت گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی هستیم.
استان همدان دارای ۱۱۶ کتابخانه با یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۱۵۸ نسخه کتاب و ۸۰ هزار نفر عضو است، درحال حاضر به ازای هر ۱۰۰ نفر ۷۶ عنوان کتاب در کتابخانه های این استان موجود است.


1399/09/21
12:46:48
5.0 / 5
693
تگهای خبر: جشنواره , خدمات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است