تئاتر ترسیم و تجسم خردمندی است

تئاتر ترسیم و تجسم خردمندی است معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در پیامی به اهالی تئاتر، این هنر را عرصه ای برای ترسیم و تجسم خردمندی دانست.به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، سید مجتبی حسینی در پیامی به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در آستانه برگزاری این رویداد نوشت: «رویدادهای هنر» به روایت روزگار خویش، متعهدند و هنرمندان، مورّخان سلیمی هستند که نفس به نفس، در آیینه آثارشان، زایای زیبایی ها و زشتی زُدای عصر خویش اند. دقیقه ها و دغدغه های این معاصرت، میراث بی زوالی ست که روز گذشته و امروز را به فردا گزارش می کند که انسان به اوراق و اوراد هنر، قرن ها، به آگاهی زیسته و به مصادره ی فضیلت ها کوشیده است.

تئاتر، ترسیم و تجسّم این خردمندی است. کهن هنری که به نقش و نطق و نور و نوا، گریزگاه دانایی و صحنه مسئولیت فردی و اجتماعی ست. کوهساری مرتفع که به پژواک راستی و رستگاری در گفتگوست و در هول شدائد و بیم بلایا، بشارت گوی امید و نوید بوده است. این جان آگاهی و حکمت، سرشت و سرنوشتی سزاوار برای هنرمند رقم می زند که نکته به نکته در جهان خویش و دیگران، جویای خوش احوالی و تعالی انسان باشد که مقصد و مقصود هنر، نمایش جلال و جمال آدم خلیفه الله ست. مقصور کردن توان تئاتر در طرح موضوعات محدود، جفای به تئاتر است که ناگفته آشکارست که هنر دردجوی و درمان بخش است.

سی و نهمین دوره ی جشنواره ی تئاتر فجر در هنگامه ای به وقوع می پیوندد که انسان رنجور از کرونا، دیگر گونه زیستنی را تجربه می کند که به دوری، ناگزیر و به چاره جویی این بلا حیران است. در چنین احوالی، تئاتر به تداوم حیات می اندیشد و به اشتیاق و به دشواری، مرهم مردمانی ست که آرزومندانه چشم در چشم هنرمندان داشته اند که بوی بهبود از اوضاع جهان بشنوند.

به سزاواری ستایش گر فرهیختگان هنرمندی هستم که در خجسته روزگار فجر، به کیمیای هنر، سلامت خویش را به سعادت مخاطبان خویش پیوند زده اند و رسم و رسالت هنر را زنده نگاه داشتند و با فروتنی ثناگوی متولیان شریفی هستم که به جد و جهد و با بسیار مراقبت ها و با تدارک و نواندیشی های اجرائی، امروز را غنیمت دانستند و آزمون خدمت خویش را برومند و آبرومند پشت سر گذاردند. به این جد و جهد از آن رو ایمان دارم که علاوه بر همه این سخت کوشی ها و تدارک، به مرور تجربیات دور و نزدیک جهان و شناسایی شایسته ترین شیوه های اجرائی، قدم از قدم برداشتیم و الان سربلندیم که بیش از بضاعت خویش به هموار کردن راه در پیش هنرمندان ارجمند کوشیده ایم که به هر مایه امیدواریم مقبول پروردگار هنر و مطلوب این روزگار باشد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه از فردا ۱۱ بهمن شروع به کار می کند. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.


1399/11/10
14:34:13
0.0 / 5
600
تگهای خبر: جشنواره , زیبایی , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است