۲ اثر طبیعی لرستان ثبت ملی شد

۲ اثر طبیعی لرستان ثبت ملی شد به گزارش آبی طرح مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان اظهار داشت: 2 اثر طبیعی مجموعه درختان وزم(نارون) در روستای ˮداداگلابˮ پلدختر و ˮچشمه تیانˮ الیگودرز ثبت ملی شدند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا "سید امین قاسمی " روز شنبه با اشاره به اینکه "چشمه تیان" در دامنه اشترانکوه در شهرستان ازنا قرار دارد، بیان کرد: قدمت این اثر به دوران کرتاسه تا سنوزوئیک برمی گردد که با پیگیری های به عمل آمده به شماره ۷۲۷ در لیست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.
وی گفت: بر طبق تقسیمات کشوری نشانی دقیق این اثر در شهرستان ازنا، روستای دربند، سه کیلومتری روستای بیدستانه است و این چشمه مورد توجه گردشگران است.
وی با اشاره به وجود گودالی در این چشمه که بعنوان یک پدیده زمین شناسی شمرده می شود، اشاره کرد: این پدیده به نحوی ست که این گودال در ابتدای فصل بهار بطور ناگهانی پرآب شده و تا چند ماه این روند ادامه دارد و در فصل تابستان و پاییز این گودال ناگهان خشک شده و تا فصل بهار بعدی بی آب است.
به گفته وی طبق تحقیقات زمین شناسی این امر ناشی از ذوب شدن برف های اشترانکوه و تونل های زیرزمینی بوده و آب برف ها در این محل از زمین فوران کرده و تشکیل چشمه می دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان با اشاره به ثبت ملی درختان وزن در روستای داداگلاب پلدختر نیز اظهار داشت: قدمت اینگونه از درختان به ۱۵۰ سال پیش برمی گردد که با پیگیری های به عمل آمده به شماره ۷۲۹ ۹ در لیست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.
قاسمی با اشاره به اینکه در بستر دره بالای روستای داداگلاب چشمه زیبایی وجود دارد، اظهار داشت: در اطراف همین چشمه وجود درختان افراشته وزم(نارون) جلوه خاص و کم نظیری به این نقطه از طبیعت بخشیده است که از دیرباز مورد توجه گردشگران بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در آخر اشاره کرد: ثبت ملی این مجموعه درختان زیبا در معرفی و جذب بیشتر گردشگران موثر خواهد بود و امیدواریم این تلاش ها سبب رشد صنعت گردشگری و افزایش سرانه درآمد اقتصادی در استان باشد.
بیش از ۸۰ جادبه طبیعی گردشگری در لرستلن وجود دارد.منبع:

1399/11/25
23:12:28
0.0 / 5
725
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است