معاون پیشین وزارت فرهنگ:

امام (ره) نگران مناقشه میان مسؤلان بودند

امام (ره) نگران مناقشه میان مسؤلان بودند به گزارش آبی طرح معاون پیشین قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تاکید امام (ره) بر وحدت مردم و مسؤلان اشاره نمود و اظهار داشت: امام (ره) نگران مناقشه میان مسئولان بودند و با استناد به آیات قرآن سفارش می کردند،  اگر وحدت نداشته باشید سست خواهید شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا چهار کارگروه تخصصی «رسانه و مطبوعات»، «فرهنگ عمومی»، «هنر و سینما» و «فضای مجازی» در اجلاس تبیین اندیشه های امام (ره) در حوزه فرهنگ و هنر با حضور فعالان عرصه فرهنگ و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها به صورت مجازی برگزار شد.
حجت الاسلام محمدرضا حشمتی در کارگروه فرهنگ عمومی اظهار داشت: فراگیر شدن یک سیره به سادگی امکان پذیر نیست بلکه احتیاج به سال ها تلاش از جانب افراد خبره است تا بتوانند فرهنگی را بنا کنند و یا فرهنگی را اصلاح کنند.
جامعه هدف آثار حضرت امام (ره) را به دو طیف متخصصان و مردم عادی تقسیم کرد و اظهار داشت: فقه، فلسفه و عرفان آثاری هستند که ویژه متخصصان است و بخش دیگر آثار امام برای عموم جامعه هستند که برای مردم کاربردی است. می توان به کتاب چهل حدیث اشاره نمود که از پرفروش ترین آثار امام است و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
دانایی و خرد نقطه آغاز نهضت امام است
وی به آثار انتشار یافته در موسسه نشر امام (ره) اشاره نمود و اظهار داشت: مباحث اخلاقی در سیره امام (ره) همواره مهم می باشد. مفاهیم اخلاقی بسیار آموزنده و راهگشا هستند که با زبان ساده مفاهیم سنگین عرفانی را بیان نمودند. دانایی و خرد را می توان نقطه آغاز نهضت امام (ره) دانست که به دنبال آگاهی مردم در جامعه بود و می توان آنرا از حرکت های اصلی امام برشمرد. آگاهی با مطالعه شکل می گیرد. نمی توان بدون مطالعه کشور توسعه یافته ای داشت و باید مردم را به خواندن دعوت کرد.
حشمتی خمیر مایه بیانات امام (ره) را قرآن کریم دانست و اظهار داشت: امام (ره) آیات قرآن را می خواند و به آن عمل می کرد و برای این هدف شاگردان گوناگونی تربیت کرد تا پیام های الهی به گوش مردم رسانده شود، از بین شاگردان امام می توان به مقام معظم رهبری اشاره نمود که شاید کسی همانند ایشان نباشد که موفق شد به این شکل انتقال دهنده محورهای بیانات امام (ره) باشد.


کرامت انسانی از محورهای اساسی سیره امام (ره) است. ایشان شخصیت متواضعی داشتند که مردم را ولی نعمت می دانست و حتی برای شاه غصه می خورد که چرا در مقابل آمریکایی ها کرنش می کند چون امام (ره)از القاب و مبالغه دوری می کرد.
اگر وحدت نداشته باشید سست خواهید شد
وی به تاکید امام (ره) بر وحدت مردم و مسؤلان اشاره نمود و اظهار داشت: کشور زمانی می تواند موفق باشد که بین آحاد آنها وحدت ایجاد شود. امام (ره) نگران مناقشه میان مسؤلان بود و با استناد به آیات قرآن سفارش می کرد اگر وحدت نداشته باشید سست خواهید شد. مردم باید در کنار یکدیگر از حقوق همدیگر مراقبت کنند. حضرت امام (ره) معتقد بودند بدون معنویت نمی توان شاهد جامعه موفق باشیم. راستگویی، امانت داری در کنار دوری از فساد از لزوم های سیره فردی امام (ره) است.
انسجام بالاترین سرمایه اجتماعی است و اگر احساس کردیم سیره حضرت امام در جامعه کمتر دیده می شود باید در حوزه فرهنگ عمومی کشور صدمه شناسی شود. وزارت فرهنگ و ارشاد باید حرف نخست را در حوزه فرهنگ عمومی کشور بزند و تحلیل کارشناسان کاملا علمی باشد تا بتوانیم صدمه ها و فرصت ها را با یک پارامتر دقیق ارزیابی نماییم.
مساجد، مدرسه و خانواده در شکل دادن شخصیت افراد بسیار موثر است
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در این کارگروه جایگاه مساجد در فراگیر شدن سیره امام را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: مساجد در کنار مدرسه و خانواده در شکل دادن شخصیت افراد بسیار موثر است. ایثار و شهادت در اندیشه امام جایگاه ویژه ای دارد که برخورد امام با شهدا و خانواده آنها گواه بر تاکید امام در مباحث در رابطه با معنویت دارد.
سید محمدرضا موالی زاده به جایگاه اتحاد در اندیشه امام اشاره نمود و اظهار داشت: هر مشکلی که در کشور پیش می آمد امام بر اتحاد تاکید می کرد. عملگرایی در شخصیت امام خصوصیت بارز است که می تواند الگوی ارزشمندی برای مسولین باشد. شورای فرهنگ عمومی امروز ۳۷ عضو دارد. سرمایه ارزشمندی است و اگر این اعضا با یکدیگر به گفتگو بنشینند می توانند مبانی را تدوین کنند که در ادامه سیره حضرت امام در سطح جامعه بسیار موثر باشد.
امام (ره) اسلام ناب را جایگزین اسلام التقاطی، مدرن و آمریکایی می کند
مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در این کارگروه اظهار داشت: فرهنگ عمومی در سیره امام اسلام نقش محوری دارد که بحث اسلام ناب را جایگزین اسلام التقاطی، اسلام مدرن و اسلام آمریکایی می کند که این اسلام از قرآن و خاندان استخراج می شود و در تمام فرمایشات امام کاملا محسوس است.
حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی، اظهار داشت: توجه با ساحات متنوع بشر در عرصه های اجتماعی، ارتباطی، اقتصادی و سیاسی از خصوصیت های امام است که در کنار معنویت و عرفان مورد توجه ایشان قرار می گیرد.
وی مساجد را محور نگرش امام (ره) دانست و اظهار داشت: مسجد در محله ها، در شهرها و در سرتاسر کشور در اندیشه عمومی برای امام بسیار مهم می باشد، چون مسجد برای مردم است و به قشر و طبقه خاصی تعلق ندارد. امام به تعلیم و تربیت بسیار توجه می کرد و نونهالان برای ایشان بسیار مهم بودند در حالیکه هنوز نتوانستم به مهدکودک ها توجه داشته باشیم.


ارزانی اظهار داشت: مصادره به مطلوبِ اندیشه های امام معمولا از جانب سیاستمدارن انجام می شود در حالیکه باید برای رسیدن به یک فهم صحیح از نگرش امام، تمام زوایای زندگی ایشان را باید مورد بررسی قرار داد.
فرهنگ در اولویت اول و دوم کشور نیست
محمدباقر نجف زاده مدرس دانشگاه در این جلسه مجازی به ایجاد ساختار برای اشاعه اندیشه امام در جامعه تصریح کرد و اظهار داشت: تلاشهای زیادی در این عرصه انجام شده است ولی کافی نیست. برای مثال بودجه هر کشور نشان از اولویت های آن است، حالا تقسیم بندی در بودجه کشور این پیام را می دهد که فرهنگ در اولویت اول و دوم کشور نیست.
تشریح توجه امام به فرهنگ عمومی در این کارگروه یاد آور زیره به کرمان بردن است چون این خصوصیت امر بدیهی در اندیشه امام (ره) است. اساس اسلام فرهنگ است که ترویج مباحث آن مستلزم تلاش جدی در عرصه فرهنگ است.
مسئولیت پذیری در همه لحظات زندگی امام (ره) دیده می شود
مدیرکل حوزه هنری خراسان رضوی در این جلسه به نقش خداباوری در سیره امام تصریح کرد و اظهار داشت: امام بر اتکا به خود تاکید دارد و مسئولیت پذیری در همه لحظات زندگی امام دیده می شود که متاسفانه در مسئولین فعلی جامعه ایران چنین چیزی کمتر دیده می شود.
سید جواد رفائی، اظهار داشت: ما در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموعه های مختلفی داریم که تلاشهای متنوعی در عرصه فرهنگ انجام دادند و می توانیم در این چهل سال صدمه شناسی انجام دهیم که چقدر توانستم سیره امام را در فضای فرهنگی و هنری کشور دنبال نماییم. شورای فرهنگ عمومی تنها نهادی است که باید این صدمه شناسی را انجام دهد که در چه بخش های هزینه شده است و چه دستاوردهایی به دست آوردیم.
امام بر استقلال فرهنگی تاکید داشت
مدیر کل ارشاد همدان اظهار داشت: امام فرهنگ را در اصول سیره خود قرار می دهد و بر استقلال فرهنگی کشور تاکید دارد تا فرهنگ غنی اسلامی به صورت مستمر صورت گیرد و می توان فرهنگ سازی را از دغدغه های امام دانست تا باورها را به باید ها بدل کند.
احمدرضا احسانی اظهار داشت: اگر برنامه ریزی صحیح صورت گیرد، هویت فرهنگ اسلامی در جامعه ساری و جاری خواهد شد. امام به آموزش توجه ویژه ای دارد. شکل گیری شخصیت افراد از دوران کودکی تا بزرگسالی مورد توجه امام است که باید بعنوان یک فرایند آموزشی در جامعه تعریف شود.


احسانی به موازی کاری و رفتارهای جزیره ای در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: شکل گیری هویت ملی و اسلامی برای ایجاد سدی در مقابل تهاجم فرهنگی احتیاج به تلاشهای جمعی در دل ساختارها دارد. توسعه فرهنگی اولویت امام است که کارخانه انسان سازی از دل فرهنگ بیرون می آورد درحالی که اختصاص دادن بودجه فعلی در کشور؛ ما را در میدان عمل با مشکل مواجه می کند و نیاز است که در حوزه فرهنگ و تبیین اندیشه های امام یک صدمه شناسی نسبت به گذشته داشته باشیم.
اجلاس اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و در جهت تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تولیت حرم حضرت امام خمینی(ره) برگزار گردید. معرفی اندیشه های امام (ره) در چهار حوزه «رسانه و مطبوعات»، «فرهنگ عمومی»، «هنر و سینما» و «فضای مجازی» و اجرایی شدن خط مشی امام در حوزه فرهنگ و هنر و تجدید میثاق معاونان، روسای سازمان ها و مدیران ستادی و استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس است.
مراسم اختتامیه این اجلاس به صورت نیمه حضوری در حرم امام خمینی (ه) برگزار می گردد و مقرر است حجت الاسلام سیدحسن خمینی، تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره)، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام سید سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در آن سخنرانی کنند. همینطور دبیران چهار محور «رسانه و مطبوعات»، «فرهنگ عمومی»، «هنر و سینما» و «فضای مجازی» گزارشی از مباحث مطرح شده در اجلاس را عرضه خواهند داد.منبع:

1399/11/29
14:07:26
0.0 / 5
518
تگهای خبر: آموزش , اصلاح , تخصصی , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است