سید حسن خمینی:

فرهنگ مبارزه با استبداد ضد تحجر است

فرهنگ مبارزه با استبداد ضد تحجر است به گزارش آبی طرح تولیت حرم مطهر امام راحل با اشاره به اینکه فرهنگ مبارزه با استبداد ۱۰۰ درصد ضد تحجر است، اظهار داشت: فرهنگ انقلاب اسلامی استعمارستیز، آزدیخواه و استقلال طلبی است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، حجت الاسلام سید حسن خمینی عصر چهار شنبه در آیین اختتامیه اجلاس تبیین اندیشه های امام راحلدر حوزه فرهنگ و هنر که در حرم مطهر ایشان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد، اضافه کرد: فرهنگ انقلاب اسلامی عزتمندانه و به شکلی همسان و هم خاستگاه با نفی استعمار و استبداد است.
یادگار امام راحل با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی انقلاب روشن اندیشان دینی بود متحجران، عنوان کرد: و هرگونه مصادره انقلاب توسط متحجران، به بیراهه کشاندن و از بین بردن انقلاب است که موتور محرکه انقلاب را از کار می اندازد.
وی تصریح کرد: افکار بسته ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب نداشته و دزدانه بر سر سفره انقلاب نشسته است.
حجت الاسلام خمینی با اشاره به اینکه رهبران انقلاب صاحبان اندیشه مصالحه با دنیای جدید، از منظر دینی بودند، تصریح کرد: این رهبران فرهنگی را بر شانه خود حمل می کنند که ارزشهای دینی را با دنیای معاصر آشتی می دهد، اماگاهی این مساله به فراموشی سپرده می شود.
تولیت حرم مطهر امام راحل افزود: تحجر به معنای ناتوانی در همراهی با دنیای معاصر است. باید بپذیریم آینده دینی ما از طریق تلفیق آشتی جویانه فرهنگ دینی با دنیای معاصر است در غیر اینصورت همواره یک گام عقب هستیم؛ در حالیکه فقه امام می گوید یک گام جلو باشید و دنیایتان را بشناسید.
وی اظهار داشت: توجه به عنصر زمان و مکان در اجتهاد، فتوای فراموش شده امام (ره) است، پیام امام در عرصه فرهنگ این نیست که به گذشته برگردیم از گذشته عبور می نماییم، بلکه راه سومی وجود دارد و آن این است که با اجتهاد، راهی به آینده می گشاییم؛ نه اینکه عقب برویم و فقط احکام ضروری را مد نظر داشته باشیم.
یادگار امام راحل تصریح کرد: انقلاب اسلامی یک هنر است و خالق این هنر امام بزرگوار ما بود. در انقلاب، خواسته های فردی از بین رفت و همه با هم شده بودند؛ و چه هنری بالاتر از آنچه که صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه «ما شدن» هویت و هنر ساز است، اضافه کرد: هنر امام ایجاد سمفونی در یک جامعه به هم ریخته است، اگر کسی آمد و فضا را آرام کرد، منیّت ها گم می شود؛ البته در این فضا همه آن «من» ها بزرگتر هم می شوند.
تولیت حرم مطهر امام راحل اظهار داشت: مشکل این است که از امام، فقط «می گوییم»؛ در حالیکه باید عمل نماییم و چون او شویم؛ گرفتار هزارتوی الفاظ و گفتار هستیم.
حجت الاسلام سید حسن حمینی خاطرنشان کرد: حضور در حرم امام و تجدید میثاق نمی تواند فقط ظاهری باشد و ای کاش این حضور همراه با بازخوانی بخشی از اندیشه های امام باشد.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، اجلاس تبیین اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) در حوزه فرهنگ و هنر بامداد امروز (چهارشنبه) به صورت مجازی شروع شد و عصر امروز هم در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی با حضور حجت الاسلام سید حسن خمینی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به کار خود آخر می دهد.
این اجلاس به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و در جهت تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تولیت حرم حضرت امام خمینی (ره) در حال برگزاری شد.
در آخر این اجلاس از چهار امام پژوه حجت الاسلام محمدحسین بهرامی، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی، حجت الاسلام سیدمحمود دعایی و مجتبی راعی (کارگردان سینما) تجلیل شد.منبع:

1399/11/29
23:12:43
0.0 / 5
713
تگهای خبر: سینما , فرهنگ , كارگردان , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است