نوروز را ورق بزنیم؛(۸)

آشنایی با جشن های ایرانی ها با یگانه پرچمداری نوروز

آشنایی با جشن های ایرانی ها با یگانه پرچمداری نوروز عسکر بهرامی در روایت کتاب «جشن های ایرانیان» علاوه بر تدوین بحث محوری خود بر پایه گاه شمار جلالی و دقت بی مثال آن در همسویی با رویدادهای طبیعت، به معرفی جشن های باستانی ایرانی ها با پرچمداری نوروز بعنوان کهن ترین آیین همسو با گردش طبیعت می پردازد.گاه شمار ایرانی و سیر تحول آن، بی شک یکی از پیچیده ترین و بحث برانگیزترین مباحث ایران شناسی در سده گذشته بوده است. ایران، به علت موقعیت خاص سیاسی اش در منطقه، از سپیده دمان تاریخ تابحال در معرض تحولات بسیار؛ و همچون در داد و ستد فرهنگی با اقوام و سرزمین های مجاور قرار داشته است.

گاه شماری هم که از پدیده های فرهنگی هر تمدن است، در ایران هم در کنار خیلی از پدیده های دیگر، تحولات فراوانی را از سر گذرانده است. بخصوص آنکه این مقوله در ایران، باآنکه در بسیاری جنبه ها متاثر از گاه شماری های اقوام دیگر بوده، ولی در گذر زمان خصوصیت هایی یافته که آن را پدیده ای خاص و کم نظیر ساخته است.

به همین سبب، و هم به علت پیوند بسیار نزدیک و تنگاتنگ گاه شماری ایرانی با جشن های این سرزمین بخصوص جشن باستانی نوروز، قبل از طرح مباحث در ارتباط با جشن در ایران، باید تحولات گاه شماری ایرانی و پاره ای خصوصیت های ممتاز آن مد نظر قرار گیرد. همچون این خصوصیت ها مقوله نام گذاری خاص برای هر روز و نامیدن آن روزها به نام ایزدی خاص تا به این واسطه مردم در آن روز به یاد او و صفت مشخصه او باشند و با ذکر آن صفات، تلاش کنند تا صفات حسنه آن ایزد را در خود تجلی ببخشند.

با این کار در واقع مفاهیمی انتزاعی و تجلیات ایزدان که در نهایت حقیقتی واحد بودند، در جامعه و نزد مومنان تثبیت می شد و از طرفی زمینه ای فراهم می آمد تا در مناسبت هایی خاص جشنی ویژه ایزدان مهم داشته باشند. (صص ۱۲ و ۱۳)

این برشی از کتاب جشن های ایرانی ها به قلم عسکر بهرامی است که توسط دفتر نشر پژوهش های فرهنگی به چاپ رسیده است.

اهمیت گاه شمار ایرانی در رصد رسوم فرهنگی ایران و جهان

روایت مشخص است؛ آنچه عسکر بهرامی کوشیده در بازتاب نوروز این جشن ملی با مخاطبان خود قسمت کند اتکا بر قوی ترین گاه شمار تاریخی است که حکیم عمر خیام بر ما ارزانی داشته و جهان را به حیرت فروبرده است.

گاه شمار میلادی، قمری و سایر گاه شمارهای دیگر هم همگی به استناد و متقن بودن گاه شمار تقویم خورشیدی نه تنها ایمان داشته و صحه گذاشته اند که در خیلی از موارد هم از آن تبعیت کرده اند. مانند اعتدال بهاره، مانند مهرگان یا جشن آبانگان، مانند آنچه در شب چله آنرا پاس می داریم و مانند بسیاری دیگر از جشن ها و سرورهای ما ایرانی ها که زلف یکان یکان، دل به دل و بندبند آن به زلف گاه شمار تقویم جلالی گره خورده است.شراکت تمامی ایرانی ها در جشن نورز فارغ از هر دین و آیینی

کتاب جشن های ایرانی ها می کاود، می جوید و می یابد گران سنگ ترین، ماندگارترین و جریان سازترین جشن های باستانی ایرانی ها را و در این بین قلم عسکر بهرامی طرفه عنایتی هم به جشن ها و آیین هایی که امروز شکل موزه ای گرفته اند و دیگر آن حیات و دوام خویش را ندارند داشته است. اما توجه اصلی قلم وی در حوزه جشن های ایرانی ها باستان از دیرباز تا به امروز است که هنوز به قوت خود باقیست، حیات و جریان دارند و بخشی از نبض فرهنگی ایران را در حافظه زنده خود حمل می کنند.

بی هیچ تردیدی دراین میان منقاش قلم و محور پرگار بهرامی بر جشن نوروز بعنوان کهن ترین و البته زنده ترین جشن ایرانی ها رقم خورده است. برای آشنایی با آنچه که در قامت ایران فرهنگی در رفتارهای آیینی ایرانی ها باورمند به فرهنگ و تمدن نمود و تجلی دارد، دامنه گسترده ای از مخاطبان و تمامی ایرانی ها را میتوان در نظر گرفت.

پس دامنه مخاطبان این اثر هم تمامی ایرانی ها و پارسی زبانانی هستند که حتی امکان دارد فارغ از آنکه خود به دینی دیگر چون هموطنان ارامنه ویا کلیمی کشورمان هم در این دایره و دامنه باشند و تعریف شوند اما همگی آنها نه تنها این عید باستانی و کهن آیین ملی ایران زمین را پاس می دارند که قدر می گذارند.

نوروز باستانی و فصل های مختلف جشن های باستانی ایرانی ها همواره در طول تاریخ حیات ژرف و کهن شان شاهد شراکت و حضور دیگر هم وطنانمان در چنین جشن های باستانی بوده است.

درست بر همین مبنا است که میتوان مدعی بود مطالعه کتاب جشن های ایرانی ها به قلم بهرامی می تواند برای هر مخاطبی در معرفی جشن ها، آداب، رسوم و سنن ایرانی با محوریت یگانه پرچم دار آن یعنی نوروز، فصل و فضای متفاوتی را از این تعطیلات با خوانندگان این اثر قسمت کند.منبع:

1400/01/04
13:43:19
5.0 / 5
432
تگهای خبر: چاپ , طرح , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است