در واكنش به طرح اخیر مجلس درباره اشیای باستانی؛

ضرغامی: تصویب قانون جامع میراث فرهنگی، قوانین مغایر را لغو می کند

ضرغامی: تصویب قانون جامع میراث فرهنگی، قوانین مغایر را لغو می کند به گزارش آبی طرح وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: اگر قانون جامع وزارت خانه تصویب شود، قوانین، آئین نامه ها و مصوبات هیئت وزیران و هر سند قانونی که مغایر با این قانون است لغو خواهد شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی، در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح «استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها» که از جانب برخی از نمایندگان مجلس مطرح گردیده است، اظهار داشت: این طرح را در رسانه ها دیدم و اطلاعی از خبر مربوط به تهیه طرح و از جزئیات آن ندارم و مثل شما در رسانه ها بندهایی از این طرح را دیدم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در حوزه میراث فرهنگی بخصوص در حوزه مهم حفاری که مسئله بسیار دقیق و پیچیده ای است اگر خلأهای قانونی وجود داشته باشد باید قاعدتا وزارت میراث فرهنگی باتوجه به اشرافی که به لحاظ تجربی و علمی دارد با نمایندگان مجلس و کمیسیون های تخصصی مطرح کند و آن خلأ پر شود و نیاز قانون آن باید برطرف شود.
ضرغامی افزود: البته قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین مرحله خویش را در شورای معاونان طی کرد و با بیشتر از صد ماده آن آماده است که بخش مهمی از این قانون مربوط به حوزه میراث فرهنگی است و این قانون در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: خوشبختانه چون در گذشته یک مرتبه این قانون به شکل دیگری در کمیسیون های تخصصی دولت مطرح شده درخواست ما این است که تصویب آن طولانی نشود و پس از موافقت دولت به صورت لایحه به مجلس تقدیم خواهیم کرد.
وزیر میراث فرهنگی افزود: قوانین گوناگونی در حوزه مأموریت های وزارتخانه از پیش از انقلاب وجود داشته که بسیار زیاد است و قوانین مفصلی است. قانونی که ما نوشتیم به شکلی است که مسائل اصلی حوزه ماموریتی ما را روشن می کند. مسائلی که اگر حل شود بقیه شیوه نامه ها و روش ها به آسانی انجام می شود. در واقع موضوعات کلی که اساس مأموریت های ما را تشکیل می دهد باید تکلیفش روشن شود در این قانون دیده شده است.
ضرغامی اشاره کرد: قاعدتا وقتی این قانون تصویب شود قوانین، بخشنامه ها و مصوبات هیات وزیران و هر سند قانونی که مغایر با این قانون باشد لغو خواهد شد. حتی قوانین مصوب رسمی قبلی اگر قانون وزارتخانه تصویب شود به مفهوم کان لم یکن تلقی می شوند.منبع:

1401/02/22
11:33:26
5.0 / 5
53
تگهای خبر: تخصصی , صنایع دستی , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است