نمایش زیبایی تغییر فصل در كومه های مونه

چرا این پشته های گندم و جو گران شدند؟

چرا این پشته های گندم و جو گران شدند؟ آبی طرح: به گزارش آبی طرح، تعداد کمی از نقاشان به اندازه «کلود مونه» شناخته شده اند. باآنکه سبک او برای آن زمان غیرعادی بود، اما تصاویر چشم نواز او از مناظر آرام و باغ های زیبا مدت هاست که جهان را مجذوب زیبایی خود کرده است. در حالیکه بعضی از آثار هنری او، مانند مجموعه «نیلوفرهای آبی»، در سطح جهانی شناخته شده تر هستند، او آثار هنری بسیار دیگری را هم را در طول دوران خلاقیت خود خلق کرده است. همچون این نقاشی ها به مجموعه «کومه ها» میتوان اشاره نمود.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این نقاشی ها که حدودا طی یک سال خلق شدند، به موضوعی یکسان می پردازند: کومه یا پشته هایی از خوشه های گندم یا جو در شرایط مختلف. تداوم خلق تابلوهای نقاشی با سوژه یکسان به مونه اجازه داد تا تأثیرات نور، آب و هوا و فصول را بر روی یک مبحث در طول زمان مطالعه کند و در نتیجه مجموعه ای مسحورکننده از بوم های نقاشی خلق کند.
در ادامه به بررسی تاریخچه و اهمیت مجموعه «کومه ها» ی مونه می پردازیم:
در سال ۱۸۸۳، زمانی که مونه دهه چهارم زندگی اش را سپری می کرد در «ژیورنی» واقع در حدود ۸۰ کیلومتری شمال غربی پاریس ساکن شد. او که با مناظر طبیعی و باغ های زراعتی احاطه شده بود، از این فضا برای خلق آثار هنری بی شماری، همچون مجموعه نیلوفرهای آبی و «کومه ها» الهام گرفت.
یک روز، مونه مجذوب کومه های مزرعه همسایه اش «مسیو کوئرل» شد. باآنکه امروزه معمولا به آنها کومه گفته می شود، اما سوژه این مجموعه نقاشی خوشه های گندم یا جو بودند که ذخیره می شدند تا بعداً مورد استفاده قرار گیرند.


وقتی «مونه» تصمیم گرفت که کومه ها را به سوژه بعدی برای یک مجموعه نقاشی جدید تبدیل کند، روند نقاشی کردن آنها در فضای باز را شروع کرد. در ابتدا، او فقط قصد داشت دو بوم نقاشی را تکمیل کند، با این وجود، بزودی متوجه شد که نمی تواند تغییر نور را تنها در دو نقاشی ثبت کند، ازاین رو از دخترخوانده اش «بلانچ هوشده» خواست تا بوم های بیشتری را با چرخ دستی به او برساند.


در انتها روز، «مونه» و «هوشده» لوازم نقاشی را به خانه بازمی گرداندند تا مونه مراحل نقاشی را در کارگاه تکمیل کند.


مونه در سپتامبر یا اکتبر سال ۱۸۹۰ کار روی مجموعه «کومه ها» را شروع کرد. او هر روز حدود ساعت ۳: ۳۰ بامداد بیدار می شد و تجهیزات خویش را به محل نقاشی می برد. سپس، با استفاده از ضربات قلم موی سست بارز خود، به سرعت کار می کرد تا حدود ۱۰ نقاشی را در یک جلسه تکمیل کند.


این روند در طول فصول مختلف تا تابستان ۱۸۹۱ ادامه یافت، تا این که مونه از تنوع در نور و رنگ آنها احساس رضایت کرد.


هدف اصلی خلق مجموعه «کومه ها»، بررسی نور بود؛ موضوعی که بسیار مورد توجه مونه و دیگر امپرسیونیست ها قرار داشت. بسته به زمان روز، آب و هوا و فصل، ظاهر این کومه ها تغییر می کرد. تصویرهای گیرای مونهاین تغییرات زودگذر و زیبایی نور را به تصویر می کشید.


باآنکه مونه حالا به علت نقاشی چندباره از یک سوژه یکسان معروف است، مجموعه «کومه ها» یکی از اولین پروژه هایی او بود که از تکرار برای مطالعه تغییرات جزئی در طول زمان استفاده می کرد.
منبع:

1401/07/12
22:20:24
5.0 / 5
151
تگهای خبر: تصویر , زندگی , زیبایی , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است