خودزنی یک هنرمند با نقاشی کردن خودش!

خودزنی یک هنرمند با نقاشی کردن خودش! آبی طرح: آبی طرح: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که «آلبرشت دورر»، نقاش دوره رنسانس، بعد از درگیری شدید بر سر دستمزد، با قرار دادن پرتره خود در تابلو نقاشی، از حامی خود انتقام گرفت.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، نتایج تحقیقات «یولینکا روبلک»، استاد رشته تاریخ اروپا نشان میدهد که «آلبرت دورر» نقاش نامدار رنسانس ازطریق یک تاجر ثروتمند فرانکفورتی مامور شده بود که تابلو نقاشی را خلق کند، اما این سفارش در نهایت به کشمکشی برای دریافت دستمزد تبدیل گشته است.
«دورر» در نهایت در جریان کشمشکی که برای دریافت دستمزد این تابلو نقاشی به وجود آمد، تصویری از خودرا درست در وسط تابلو نقاشی کرد. در این نقاشی حواریون حین تماشای مریم مقدس در معراج به تصویر کشیده شده اند و هیچ کسی انتظار ندارد که خود «دورر» را به عنوان یک چهره لاغر و منزوی در این منظره ببیند.


«دورر» تصویر خودرا درست در مرکز نقاشی و زیر تصویر مریم مقدس و مسیح نقاشی کرد تا مطمئن باشد همه مخاطبان بتوانند او را ببینند.


بگفته «روبلک»، «دورر» در سایر نقاشی ها نیز تصاویر نامحسوسی از خودرا در کناره ها یا گوشه نقاشی همچون یک امضا کوچک اضافه می کرد. اما نقاشی که برای این تاجر خلق شد در مقایسه با سایر نقاشی های این هنرمند متفاوت بود. «دورر» در مرکز این نقاشی به عنوان هنرمندی نقاشی شده است که یک پلاکارد در دست دارد و روی آن نام خودرا نوشته است. هیچ هنرمندی هیچ گاه چنین کاری نکرده بود.
«روبلک» باتوجه به عصبانیتی که در نامه های بجای مانده از «دورر» وجود دارد، به این نتیجه رسید که این هنرمند خودرا با هدف انتقام گرفتن در این تابلو نقاشی به تصویر کشیده است.
خشم «دورر» نسبت به تاجر آلمانی در ۹ مورد از نامه های سالهای ۱۵۰۸ تا ۱۵۰۹ ابراز شده است. «دورر» در این نامه ها به این مساله اشاره کرده بود که دستمزد کمی دریافت کرده است. مواد اولیه گران بود و «دورر» باید برای کناره های این نقاشی نیز به دستیارانش دستمزد می داد.
در یکی از این نامه ها مشخص شد که این هنرمند حتی با وجود دریافت دستمزد ۲۳۰ فلورینی، هیچ سودی به دست نیاورده است.
البته نسخه اصلی این شاهکار نقاشی بر اثر یک حریق که در سال ۱۷۲۹ در مونیخ رخ داد، نابود شد و امروزه به لطف کپی که یک هنرمند قرن هفدهمی از آن خلق کرده و در موزه تاریخ فرانکفورت نگهداری می شود، برای ما شناخته شده است.


منبع:

1402/04/22
16:30:09
5.0 / 5
258
تگهای خبر: استاد , تصویر , موزه , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است