به مناسبت هفته دولت

نگاهی به کارنامه سال دوم دولت سیزدهم در موسیقی

نگاهی به کارنامه سال دوم دولت سیزدهم در موسیقی آبی طرح: به مناسبت هفته دولت، بنا است به عملکرد دولت سیزدهم در عرصه موسیقی که مهم ترین بخش های آن برگزاری کنسرت و انتشار آثار موسیقایی است نگاهی داشته باشیم. در نگاهی اجمالی، دفتر موسیقی از شروع سال 1401 تاکنون، 4375 مجوز برای این دو بخش صادر کرده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، قبل از این که بخواهیم به عملکرد دولت سیزدهم در بخش موسیقی که مرداد سال ۱۴۰۰ به روی کار آمده است، بپردازیم، می توانیم به این نکته اشاره نماییم که این دولت در عرصه فرهنگ و هنر، محمد مهدی اسماعیلی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری را به عنوان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد الهیاری را به عنوان مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزیده است.
و اما جهت بررسی عملکرد دولت در عرصه موسیقی، می توان به آمارهایی رجوع کرد که دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان حضور محمد الهیاری در این بخش، بصورت ماهیانه، منتشر نموده است. در این آمارها تعداد کنسرتهای برگزار شده، تعداد مجوزهای انتشار آلبوم و تک آهنگ اعلام شده است.
بطور کلی با بررسی این آمار، مشخص می شود که تعداد کنسرتهای برگزار شده در سال ۱۴۰۱ در تهران در سالن های بالای ۱۲۰۰ نفر ۶۰۶ کنسرت و در کل کشور ۳۹۱۳ کنسرت بوده است.
همین طور تعداد این کنسرت ها در سه ماه اول سال ۱۴۰۲ به ۲۹۲ در ۷۷۶ نوبت می رسد.
اما در بررسی انتشار آثار موسیقی آن هم بصورت مشخص در عرصه آلبوم ها، از سال ۱۴۰۱ تا آخر بهار امسال ۱۷۰ آلبوم انتشار یافته است.
البته در تیرماه امسال نیز مجوز انتشار ۳۵۲ تک آهنگ و ۲۶ آلبوم موسیقی صادر گردیده است.
ولی عملکرد دولت تنها به مجوزهای برگزاری کنسرت و انتشار آثار موسیقی خلاصه نمی شود؛ برای اینکه هر مدیر و مسئولی وعده هایی داده که عملی کردن آن وعده ها جزوی از وظایف آنها است.
در اولین مورد می توان به تاکید متولیان امر فرهنگ برای برگزاری کنسرت ها در پی ناآرامی ها اشاره نمود، به شکلی که بارها از هنرمندان درخواست نمودند که به روی صحنه بیایند و این وعده را هم دادند که مانعی بر سر راه برگزاری کنسرت ها نخواهد بود؛ اما سوال اینجاست که این وعده ها تا چه حد عملی شد؟
در پاسخ به این پرسش می توان به تعداد کنسرت هایی که با از سر گیری برگزاری کنسرت ها برگزار گردید، اشاره نمود که بطورمثال اجراهای صحنه ای سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، رشد ۳۱ درصدی را تجربه کرده است، به شکلی که مجوزهای صادر شده برای سه ماهه نخست ۱۴۰۱ شامل ۱۲۶ عدد و سه ماهه نخست امسال شامل ۱۷۱ عدد است.

تعداد این کنسرت ها در سه ماه اول سال ۱۴۰۲ به ۲۹۲ در ۷۷۶ نوبت می رسداما همه ماجرا این نیست؛ چونکه از شروع از سرگیری برگزاری کنسرت ها شاهد چندین نمونه لغو، ایجاد اختلال توسط عوامل خودسر و یا کوچ به سالنی دیگر در کنسرتهای گروه ها و خوانندگانی همچون لیان، ناصر زینلی، مجید سالاری، فرج علیپور و... بوده ایم؛ باوجود این که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که اجازه نمی دهند عده ای در فضاهای فرهنگی و هنری هنجارشکنی کنند و این قول را داد که پیگیر مشکلات پیش آمده هستند و برنامه های جایگزینی برای کنسرتهای لغو شده در نظر گرفته اند.
با اینحال تا پیش از شروع ایام سوگواری محرم و صفر، متوجه لغو برخی کنسرت ها در تهران و سایر شهرها بودیم که هر کدام به دلیلهای مختلفی رخ می دادند؛ بااینکه که گاهی برای تعدادی از کنسرتهای لغو شده، جایگزین هم در نظر گرفته می شد.
البته باید به این مساله هم اشاره نماییم که اصولا برگزاری کنسرت ها با همراهی و همکاری دفتر موسیقی وزارت ارشاد رو به رو می شوند ولی این مسئولان سالن ها یا افراد دیگری هستند که کارشکنی و سلیقه شخصی را دخیل می کنند. اما سوال دیگری که پیش می آید این است که چه امری سبب کارشکنی در کارهای وزارت فرهنگ می شود، چرا هماهنگی لازم وجود ندارد و چرا برخی اجازه دخیل کردن سلیقه شخصی را دارند و دستورات ارشاد را نادیده می گیرند؟
همین طور یکی دیگر از موضوعات مشابه در اعمال سلیقه شخصی به برگزاری کنسرت در استانها برمی گردد، باوجود این که بر طبق قوانین کشوری برگزاری کنسرت مادامی که مجوز داشته باشد، در هیچ جای کشور مانعی ندارد اما استان هایی مانند قم، مشهد، یزد و... گویا این امر را قبول ندارد. با اینحال اما امسال شاهد جرقه هایی از امید برای برگزاری کنسرت در این استانها بودیم؛ چونکه بعد از گذشت سال ها حاشیه و البته ممنوعیت غیررسمی برگزاری کنسرت در خراسان رضوی، حجت اشرف زاده در ایام ۱۸، ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه در شهر نیشابور به روی صحنه رفت. بعد از آن نیز در جشنواره بین المللی «امت ماه» که از ۲۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت در مشهد برگزار گردید، خواننده های داخلی و خارجی به روی صحنه رفتند.
«پرواز همای» هم هشتم اردیبهشت ماه گذشته در سالن تربیت معلم این شهر در دو سانس ۱۹: ۳۰ و ۲۲: ۳۰ به روی صحنه رفت.
اما آخرین موردی را که می توان به آن اشاره نمود، بحث اخراج ۴۰ نفر از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران است که توسط بنیاد رودکی که تحت نظر وزارت ارشاد فعالیت می کند، صورت گرفت. اما باوجود درخواست هایی که هنرمندان مطرح همچون علی رهبری نسبت به تجدید نظر در این امر از وزیر داشتند، نه فقط از جانب وزیر ارشاد، بلکه از طرف دیگر مسئولان ارشاد نیز واکنشی درباره ی این امر نبود.
1402/06/05
13:03:35
5.0 / 5
237
تگهای خبر: آهنگ , اركستر , بنیاد , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است