رونمایی تصحیح جدید مثنوی معنوی دكتر محمدعلی موحد در پنج شهر ایران و تركیه

رونمایی تصحیح جدید مثنوی معنوی دكتر محمدعلی موحد در پنج شهر ایران و تركیه آبی طرح رونمایی تصحیح جدید مثنوی معنوی دكتر محمدعلی موحد در پنج شهر ایران و تركیه


به گزارش آبی طرح به نقل از خبر آنلاین به نقل از روابط عمومی شهر كتاب، این تصحیح بر مبنای یازده نسخه صورت گرفته است و هشت تا نه نسخه، نسخه هایی هستند كه طی سی سال بعد از وفات مولانا یعنی تا آخر قرن هفتم هجری كتابت شده اند. مصحح خویش را مقید به نسخ قرنی كه مثنوی در آن سروده شده دانسته است و پای از آن فراتر ننهاده است چراكه كلیه تحریفات و دستبردها به متن مثنوی هم زان پس روی داده است.

این اثر با مقدمه ای مبسوط همراه است كه استاد دكتر محمدعلی موحد در مقدمه به ملاحظات كلی در باب تصحیح مثنوی و شیوه ی كار خود در تصحیح جدید مثنوی اشاره می كند. ملاحظاتی چون عوامل موثر در تحریفات مثنوی، مثنوی بعنوان نمونه ی ادبیات مهاجرت، زبان ویژه ی مولانا و تاثیرپذیری آن از محیط پیرامون. موحد با این نظر نیكلسون، فروزانفر، مینوی و گلپینارلی اتفاق دارد و معتقد است كه مثنوی در سال های آخر زندگی مولانا دائما در معرض تجدید نظر و اصلاح و بازسازی بوده است و دگرسانی های ضبط شده در نسخه هایی را كه در پانزده سال اول بعد از درگذشت مولانا كتابت شده اند، حاصل و نتیجه ی این بازخوانی های مكرر می داند. موحد خواسته است متنی پیراسته و قابل فهم و درخور اعتماد در دسترس عاشقان مثنوی، این اثر شكوهمند بی نظیر، بگذارد كه هم خوانندگان عادی را به كار آید و هم اهل تحقیق و نقد علمی به آن استناد كنند.

مركز فرهنگی شهر كتاب با همكاری دانشگاه های تبریز، سلجوق قونیه، آنكارا، استانبول و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركیه، نشست های رونمایی از تصحیح جدید مثنوی معنوی به كوشش دكتر محمدعلی موحد را در ماه های دی و بهمن سال جاری در شهر های تهران، تبریز، قونیه، آنكارا و استانبول برگزار می نماید تا علاقه مندان به آثار مولانا با تعمق بیشتر به این اثر جاودان بنگرند و بهره ببرند.
همچنین ترجمه ی دو اثر دكتر محمدعلی موحد به زبان تركی ـ تك نگاری «شمس تبریزی» به قلم دكتر علی گوزل یوز، مدیر گروه زبان فارسی دانشگاه استانبول و «مبالغه ی مستعار» با ترجمه ی دكتر نعمت یلدیریم، مدیر گروه زبان فارسی دانشگاه آتاتورك ارزروم ـ در تركیه رونمایی می گردد.
نخستین نشست رونمایی در روز سه شنبه پنجم دی ماه با حضور مولوی شناسان، صاحب نظران، استادان دانشگاه ها، دانشجویان، نویسندگان، شاعران و علاقه مندان در مركز فرهنگی شهر كتاب برگزار می گردد. /6262

1396/09/15
11:19:58
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: استاد , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است